به دلیل احداث سد در بالادست سد دوستی، مشهد دچار بحران شده و پیش بینی می کنیم اگر همین روند ادامه پیدا کند، ظرف دو سه سال آینده در مشهد آب برای خوردن نخواهیم داشت.

به گزارش ثامن پرس، مدت هاست که معضل آب به صورت جدی در کشور مطرح شده است. از بازی های سیاسی پشت برده این غائله که بگذریم، باید پذیرفت که ما کشور پرآبی نیستیم، و همین مقدار آبی هم که موجود است در پی بی تدبیری مسئولین بهینه مصرف نمی شود. نزولات آسمانی از قبیل بارش باران و برف و همچنین آب ذخیره شده درپشت سدها هم به دلیل سوء مدیریت، نمی تواند مشکل را برطرف کند. عده ای از مردم هم به دلیل ناآگاهی و غفلت در مصرف آب صرفه جویی نمی کنند. پس همه باید منتظر یک بی آبی جدی و سراسری باشیم.

رئیس کمیته آب در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، محمدمهدی برومندی گفت: مهم ترین تهدیدی که در آینده برای کشور ما وجود دارد، مساله آب است. ما جزو مناطق خشک و نیمه خشک دنیا هستیم و عوامل مختلفی مثل تغییر اقلیم و وضعیت جوی به خصوص در چند سال اخیر نگرانی های زیادی را برای کشور ایجاد کرده است به نحوی که در اغلب استان های کشور دچار خشکسالی های بسیار جدی هستیم؛ همین الان در بسیاری از روستاهای کشور به ویژه نیمه جنوبی کشور، آب آشامیدنی مردم به وسیله تانکر و به صورت سیار تامین و توزیع می شود.

وی ادامه داد: در بسیاری از شهرهای جنوبی کشور، ناگزیر به جیره بندی یا نوبت بندی آب شده ایم؛ خشکسالی های اخیر باعث شده در بخش کشاورزی مشکلاتی رخ دهد و درنتیجه بسیاری از روستاها در بخش جنوبی کشور خالی از سکنه شود و روستاییان به شهرها مهاجرت کنند و حاشیه نشین شوند؛ در کشور ما بیش از 11 میلیون نفر حاشیه نشین وجود دارد که بخش قابل ملاحظه ای از آن روستاییانی هستند که بیکار شده و شغل خود را از دست داده اند. این مساله، مشکلاتی را به صورت زنجیره ای در کشور ایجاد کرده است.

نماینده مردم مرودشت متذکر شد: از طرفی، منابع آب مصرفی و آشامیدنی در برخی نقاط از خارج از کشور تامین می شود؛ به طور مثال آب مورد نیاز سیستان و بلوچستان را از هیرمند تامین می کنیم؛ افغان ها سدهایی در سر دهانه ها و سرچشمه های آب هیرمند ایجاد می کنند که باعث مشکلات جدی برای سیستان و بلوچستان شده است. از طرفی سد دوستی بین ایران و ترکمنستان ایجاد شده و تقریبا 80 درصد آب شرب شهر مهمی مثل مشهد را تامین می کند، اما به دلیل احداث سد در بالادست سد دوستی، مشهد دچار بحران شده و پیش بینی می کنیم اگر همین روند ادامه پیدا کند، ظرف دو سه سال آینده در مشهد آب برای خوردن نخواهیم داشت.

نماینده مردم مرودشت در مجلس تصریح کرد: این مسائل در آینده مشکلات و دغدغه های امنیتی برای ما خواهد داشت؛ لذا کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با نگاه امنیتی به این موضوع ورود کرده؛ نقطه نظرات امنیتی نمایندگان و پیگیری آن از طریق دستگاه های ذی ربط باعث می شود تا ما کمک موثری به شورای عالی آب و مدیران کشور داشته باشیم. انتظار مردم و قانون اساسی این است که مجلس ریل گذاری و نظارت کند؛ ما تلاش خواهیم کرد نظارت درستی بر نحوه تولید و مصرف آب در کشور داشته باشیم. اگر به این مساله توجه نشود، چند سال آینده بسیار دیر خواهد بود.

 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: