هیئت سکولار نداریم. هرکس علاقه‌‌مند به امام حسین است، یعنی علاقه‌‌مند به اسلام سیاسی است، اسلام مجاهد است، معنای اعتقاد به امام حسین این است. این سخن رهبری تراز مناسبی برای سنجش هیئت های مذهبی در شهر مشهد است.

به گزراش ثامن پرس: مشهد سابقه طولانی در برگزاری هیئت ها و تجمع های مذهبی دارد و یکی از شهرهایی است که در زمینه پرورش مداح و نوحه خوان قوی عمل کرده است. به همین منظور به سراغ دو تن از مداحان مشهدی رفتیم تا نظرات شان را درباره این سخن رهبری که هیئت سکولار نداریم و فضای هیات مذهبی و خلاهای موجود در مشهد جویا شویم. ابتدا صحبت مان را با علی برادران شروع کردیم:

این مداح با بیان این که رهبری تمامی جوانب را در نظر می گیرند سپس صحبت می کنند اظهار داشت: از صحبت های رهبری بیشتر سوء استفاده می شود تا به اصلش عمل شود. بعنوان مثال رهبری عرض می کنند بصیرت؛ عده ای یک برداشتی از آن می کنند و تحت الشعاع این صحبت ها قرار می گیرند و خودشان را انقلابی جلوه می دهند در صورتی که اصلا انقلابی نیستند و اصلا به نتیجه کاری ندارند و فقط می گویند به هر قیمتی شده ما باید این کار را انجام دهیم.

وی افزود: من حرفم این است که آدم باید زیر بیرق سیدالشهداء (ع) حرف هایش را در لفافه بزند. این خود سیاست امام حسین (ع) است، حالا هرکسی هر فکری می خواهد بکند.

علی برادران در رابطه با فضای معرفی هیئت ها گفت: رهبری فرمودند معرفتی کار کنید. طرف باید یک دوره معرفی در شعر شما در سینه زنی شما ببیند فقط حسین حسین حسین حسین ... آخرش چی شد؟

وی ادامه داد: هیئت یعنی تهیا یعنی آمادگی محض. طرف که از هیئت بیرون می آید، باید به زن و بچه اش برسد، پدر و مادرش را مواظبت کند، به درسش برسد، به کارش برسد یعنی یک انسانی که شبانه روز تلاش می کند نه یک انسان کسل. الان هیئت های ما اینطوری شده اند، فقط تا وقتی که داخل هیئت است خوب است بعدش رو دیگر نمی گویم...

این مداح درباره تقویت هیئت های مشهد اظهار داشت: برای هیئت های مشهد نمی توان کاری کرد، چون بزرگ تر ندارد. من هر سال قبل از محرم یک نصف روز پیش حاج منصور می روم و بر می گردم. تهران یک بزرگ تر دارد، وقتی می گوید فلان همه ساکت می شوند و می گویند هر چه آقا بگوید. مشهد بزرگ تر ندارد و فکرشان چیز دیگری است.

علی برادران جاذبه را راهکار دیگر برای تقویت هیئت های مشهد بیان کرد و تصریح کرد: جاذبه امیرالمومنین از دافعه اش بیشتر بود. امام صادق (ع) شبانه برای خانواده هایی که دشمن ایشان بودند نان می بردند و می فرمودند که این ها انسان هستند من نان شان را برای شان آورده ام، بچه های این ها گرسنه اند. انسان باید جاذبه درست کند نه دافعه.

وی افزود: حالا ما بگوییم هرک سی با رهبری است این طرف بیاید و هر کسی با رهبری نیست آن طرف برود. این به درد نمی خورد. هنر من این است که همه رو طرفدار نظام بکنم هنر من این است که صحبت رهبری را به یک طریقی به لطایف الحیلی به مردم بخورانم.

این مداح مشهدی در پایان گفت: من حرف زیاد دارم ولی گوش شنوا کجاست. هر هیئتی ساز خودش را می زند. به چند هیئتی که من را که دعوت کرده بودند گفتم نام من را در پرچم نزدید و فقط بنویسید السلام علیک یا اباعبدالله. گفتند نمی شود پرچم مان چه می شود؟ این به درد نمی خورد. این ها امام حسین را نمی بینند.  

در ادامه نظرات جواد قربان پور را در رابطه با فضای هیئت های مشهدی پرسیدیم:

جواد قربان پور با بیان این که قیام سیدالشهدا(ع) در عاشورای ۶۱ هجری قیام دربرابرظلم وظالم بود عنوان کرد: هر هیاتی که به نام حضرت علمی بلند می کند در حقیقت در برابر ظلم وظالم ایستاده است حال یا خودش می داند یا نمی داند چون پیام امام حسین (ع) جز این نیست.

وی افزود: پس با این تعریف حقیقتا هیات سکولار نداریم. هر علمی که با نام حضرت بلند می شود با هر تعریفی که ما برای آن هیات داریم در حقیقت با شعار «کونواللظالم خصما و للمظلوم عونا» دارد با ظلم و استکبار مقابله می کند هر چند نداند.

این مداح در رابطه با دسته بندی های کذایی هیئت ها گفت: متاسفانه برخی با کج سلیقگی که اکثرا از روی جهل می باشد با دسته بندی مجالس و هیآت عزاداری، مرزبندی کذایی ایجاد می کنند که اکثر این افراد اصلا هیاتی نیستتد و سازوکارهای هیات را نمی شناسند.

وی ادامه داد: این درد ماست، خودمان حرف در دهان دشمن می گذاریم واین می شود جمله امیرالمومنین (ع) که دوست نادان خطرناک تر از دشمن داناست.

قربان پور با بیان این که وضعیت هیات و مداحی در مشهد از رشد انقلابی بالایی برخورداربوده اظهار داشت: این را می توان از فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری در دیدار با مداحان مشهد در ۲۴ تیر که اظهار رضایت و بلکه خوشحالی کردند از فضای مشهد فهمید.

این مداح در پایان در رابطه با تجمعات مذهبی شهر مشهد گفت: اجتماعات بی نظیر و قابل توجه مردم و هیات های مذهبی مشهد خصوصا در روز شهادت امام صادق (ع) که بیش از صد هزار نفرشرکت کننده داشت، نشان دهنده این است که مشهد در وضعیت بسیار مطلوبی قرار گرفته و این جای خوشحالی و امید دارد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: