مدیر فرهنگسرای فناوری و رسانه ارتقا و سواد رسانه ای به شهروندان را یکی از اولویت ها بیان کرد و گفت: یکی از ماموریت ها و کارهای فرهنگسرا این است که شهروندانی مسئول و آگاه در قبال یکدیگر و جامعه پرورش دهد.

به گزارش ثامن پرس، مدیر فرهنگسرای فناوری و رسانه مشهد عدم وجود یک جبهه رسانه ای واحد و منسجم که بتواند به تولید محتوا و محصول رسانه ای منجر شود را یکی از خلاها و اولویت های جدی فضای رسانه‌ای مشهد دانست و اظهار کرد: افکار عمومی در انحصار تولید محتوا است؛ هر اندازه تولید اطلاعات مفید ما در این شبکه ها بیشتر باشد همان اندازه تاثیرگذاری ما بر افکار عمومی بیشتر می شود.

وی ادامه داد: به طور طبیعی هر جریان و جبهه فرهنگی که قوی تر باشد، سبک زندگی خودش را ترویج می کند جریان فرهنگی زمانی می تواند تمدن ساز باشد که این توان اثرگذاری و هژمونی را داشته باشد.

مجتبی رزم آرا با بیان این که در دنیای جدید، با تحولات اجتماعی جدید و حضور رسانه ها، دیگر منبر و پدر و مادر نیستند که سبک زندگی را ترویج می کنند عنوان کرد: ای رسانه است که سبک زندگی خاصی را نهادینه می کند از این رو ما به مدل ها و شیوه ها و قالب های جدیدی نیاز داریم تا بتواند این سبک زندگی را آموزش دهد و منتقل کند.

مدیر فرهنگسرای فناوری و رسانه با تاکید بر این که رسانه به عنوان مهم ترین عامل تاثیرگذار بر سبک زندگی است عنوان کرد: وقتی از سبک زندگی صحبت می کنیم باز می بینیم رسانه مهم ترین عامل شکل دهنده سبک زندگی در دنیای امروز است. در واقع فیلم های سینمایی و سریال های تلویزیونی کانون اتفاق و جریان است آن که باید کار را درست کند رسانه است یعنی باید کار را از همان جایی درست کرد که خراب شده است.

وی افزود: ما باید بتوانیم یک قدرت دفاع از نرم افزار تئوریک انقلاب اسلامی در سطح جامعه خودمان یا جامعه جهانی پیدا و تقویت کنیم. باید مخازن تولید فکر ما با ابزارها و کانال کشی توزیع فکر درست بهم مرتبط شوند و قرارگاه های جهادی در عرصه هنر و رسانه شکل بگیرد آن وقت می شود هژمونی رسانه ای غرب را شکست.

مجتبی رزم آرا یکی دیگر از اولویت ها را تولید محصولات فاخر دانست و تصریح کرد: این تولیدات با مضمون و محتوای مناسب در قالب های مختلف اعم از کلیپ، انیمیشن، برنامه های رادیویی، پادکست و ... برای مخاطب عموم است.

وی ادامه داد: آن ها هر چه می خواهند، با بیشترین تاثیر و بهترین شکل از طریق فیلم، سریال، مجله، کتاب، تلویزیون و اینترنت به خورد فرزندانمان می دهند و ما در مقابل، با کمترین اثر و ضعیف ترین نتیجه، می خواهیم مقابله کنیم.

مدیر فرهنگسرای فناوری و رسانه مشهد با بیان این که ما ابزار ساخت محتوا را داریم گفت: مشهد قطب رسانه ای کشور محسوب می شود و دارای ظرفیت های رسانه ای خیلی خوبی است ولی نیازمند آموزش و تربیت نیروی انسانی است.

وی تربیت نیروی انسانی را مهم دانست و عنوان کرد: بچه حزب اللهی ها باید در ساخت کارهای حرفه ای توانمند شوند و محصولات فاخری تولید نمایند تا هم مخاطب عام را در بر بگیرد و هم هنرمندانه بتواند پیام مناسب و ارزشی را منتقل نماید.

رزم آرا در رابطه با استراتژی فرهنگسرای فناوری و رسانه اظهار کرد: رسانه ها در تشویق مردم برای حضور موثر و مستقیم در اقتصاد مقاومتی نقش مهم و تاثیرگذاری دارند و در این جهت با فرهنگ سازی زمینه حضور مردم را فراهم سازند از این رو فرهنگسرای رسانه مشهد درباره اقتصاد مقاومتی در قالب موشن گرافیک تولیداتی داشته است که بیش از چند میلیون بازدید در کل کشور داشت و در حال حاضر تولیدات بسیار خوبی در حوزه سواد رسانه ای در دست انجام داریم که در آینده نزدیک توزیع خواهد شد.

مدیر فرهنگسرای فناوری و رسانه مشهد ارتقا سواد رسانه ای شهروندان را یکی از اولویت ها بیان کرد و گفت: یکی از ماموریت های اصلی فرهنگسرا آموزش و آگاهی درباره فرصت ها و آسیب های رسانه های نوین است که سواد رسانه ای محسوب می شود.

وی افزود: اولویت ما افرادی مانند پدر و مادر، معلمان پرورشی، مربیان تشکل ها و گروههای مرجع هستند که در حوزه رشد و تربیت مخاطب مواجه اند. این ها باید آموزش صحیح ببینند تا با آگاهی کامل بتوانند مخاطبین در اختیار را از فرصت ها و آسیب های رسانه آگاه سازند.  

رزم آرا سواد رسانه ای را در حکم سپر دانست که با کمک آن می توان جلوی آسیب ها را گرفت و عنوان کرد: در حال حاضر کمترین زمانیکه فرزندان ما به فضای مجازی اختصاص می دهند 2 ساعت در روز است و حتی افرادی هستند که 12 ساعت در شبانه روز را به فعالیت در این فضا اختصاص می دهند در حالیکه در کشورهای دیگر فضای مجازی یکی از راه های مهم درآمدزایی و فعالیت اقتصادی است اما در ایران به ابزاری برای وقت گذرانی و تولید آسیب های اجتماعی روحی و روانی تبدیل شده است.

وی تاکید کرد: رسانه ها مسائل فرهنگی را اولویت خودشان قرار دهند چون مسائل فرهنگی زیربنای مسائل اجتماعی، سیاسی و اقتصادی هستند.

مدیر فرهنگسرای فناوری و رسانه مشهد به ثامن پرس توصیه کرد: در عرصه و وسط میدان باشید. هر اتفاق ویژه ای در شهر مشهد رقم می خورد اطلاع رسانی کنید، عکس العمل نشان دهید، خط بدهید و مطالبه کنید. با شفافیت و صداقت کار کنید و اخلاق رسانه ای را از یاد نبرید.

وی در انتها گفت: نقش جدی یک رسانه حزب اللهی، مطالبه گری، جهت دادن و همراه کردن هوشمندانه افکار عمومی با جریان انقلاب است. به سراغ ظرفیت های مختلفی که در این جبهه فعالیت می کنند، بروید و مشورت بگیرید و ظرفیتهای آنها را  به کار بگیرید.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: