کوهستان پارک شادی همواره جزو یکی از گزینه های اصلی تفریح اهالی شهرستان مشهد بوده است. اما این روزها حال و هوای خوبی بر این فضای تفریحی حاکم نیست.

به گزارش ثامن پرس، کوهستان پارک شادی مشهد، به عنوان یکی از مکان های نوستالژیک برای هر مشهدی و بلکه برای هر خراسانی موضوعیت دارد. مجموعه ای که نام آن یادآور خاطرات شیرین برای هر کسی ست که حداقل یک بار، در این مجموعه حضور داشته و لحظات زیبایی برایش رقم خورده است. حال اما چند سالی ست که کوهستان پارک شادی مشهد، حال و هوای خوبی ندارد، گرفتار سیاسی کاری شده و اینک قریب به 1058 روز است که مجموعه در حالت تعطیل است. 

در این زمینه شهرآرا نوشت: گویا «پلمب کوهستان‌پارک شادی» در دی‌ ماه سال ١٣٩٢ و پس از آن، تعلل مالک این مجموعه تفریحی برای دریافت «گواهی استاندارد دستگاه‌ها» سرپوش خوبی برای رسیدن به اهداف پنهانی و شائبه‌ برانگیزی است که گویا مسئولان بانک دی در سر دارند. شائبه‌هایی که حول محور «تغییر کاربری» کوهستان‌ پارک شادی می‌چرخند، تغییر کاربری‌ای که در لوای آن، احتمال برج‌سازی در این منطقه کوهستانی و تفریحی قوت گرفته‌است، اما با وجود همه بحث‌ها و حواشی‌ پیرامون این مسئله و جریان‌سازی‌های رسانه‌ای که تاکنون به وجود آمده‌است، مسئولان بانک دی به عنوان تنها مالک کوهستان‌پارک شادی مشهد، سکوت و ادامه داستان به همین منوال را ترجیح داده‌اند.

12453

کوهستان پارک می تواند رفع پلمپ شود، اما کسی پیگیری نمی کند

همین مسئله به خودی خود، بر این شائبه‌ها و نگرانی‌های به‌وجود‌ آمده دامن می‌زند به‌ویژه اینکه مسیر برای دریافت گواهی استاندارد تعداد دستگاه‌های پلمب‌شده باز بوده و هست، اما همان تعلل معنادار کار را به تعطیلی کامل آن کشاند. این در حالی است که آن‌گونه که مهندس محمدی، رئیس اجرای استاندارد اداره‌کل استاندارد و تحقیقات صنعتی استان، مرداد‌‌ماه سال‌١٣٩٣ به رسانه‌ها گفته‌بود، پلمب ۱۵دستگاه نمی‌توانست دلیلی برای تعطیل‌شدن مجموعه کوهستان‌پارک شادی مشهد باشد، زیرا ۲۰دستگاه دیگر استاندارد و قابل بهره‌برداری بودند و ۱۵دستگاه پلمب‌شده نیز با رفع نقص، دوباره قابل‌استفاده بودند.

البته مسئولان بانک دی در برابر پاسخ به رسانه‌ها به عنوان نماینده افکار عمومی در این چند سال، فقط به توجیه مسئله پرداخته و مدام یک چیز را تکرار کرده‌اند: قصد فروش و واگذاری مالکیت کوهستان‌پارک شادی را داریم؛ اما اینکه چرا در این سال‌ها این واگذاری و تملک اتفاق نیفتاده، سوال دیگری است که پاسخ آن باز هم بدون دادن هیچ اطلاعات تکمیلی و جزئی، یک چیز بوده‌است: چندین سرمایه‌گذار در این مورد اعلام آمادگی کرده‌اند، اما با هیچ‌کدام از آن‌ها به توافق نهایی نرسیده‌ایم. حال، بماند که در این کش و قوس‌ها، چندین‌بار تعیین تکلیف نهایی را به تشکیل جلسه بعدی مجمع عمومی بانک دی منوط کرده‌اند، جلسه‌ای که در صورت تشکیل‌شدن هم هیچ‌گاه خروجی آن رسانه‌ای نشد.

البته یک بار نیز احسان بیگی، رئیس اداره ارتباطات رسانه‌ای بانک دی، در گفتگوی رسانه‌ای خود در آبان‌ماه١٣٩۴ اظهار کرده‌بود: کوهستان‌پارک شادی فروخته شده، اما باید مدتی صبر کرد تا کارهای اداری آن انجام شود و تا زمانی که به طور قطعی اعلام نشود، این مجموعه در اختیار ماست.این اظهارنظر متناقض بر ابهام مسئله و وجود مسائل پنهانی نگران‌کننده بیشتر می‌افزاید، به‌گونه‌ای که دیگر بحث را فراتر از بی‌تدبیری‌هایی می‌برد که کوهستان‌پارک شادی مشهد را به کمایی سه‌ساله فروبرده‌است. قوت‌گرفتن ابهامات، شائبه‌ها و به سر رسیدن تقویم وعده‌های مختلف، ما را بر آن داشت که یک بار دیگر با احسان بیگی، رئیس اداره ارتباطات رسانه‌ای بانک دی که از جانب مالک این مجموعه در این مدت تنها مسئول مرتبط با رسانه‌ها بوده‌است، تماس بگیریم، اما او به‌راحتی از تصمیم مجمع عمومی بانک دی اظهار «بی‌اطلاعی» می‌کند و می‌گوید: باید از همکاران استعلام بگیرم. در نهایت، ما را برای دریافت پاسخ، به دو روز بعد پاس می‌دهد و در نهایت، با وجود تماس‌های مکرر، حتی به تلفن خود پاسخ نمی‌دهد!

کوهستان پارک شادی، دوباره فعال شود

مزجی1

در این رابطه محمد رضا مزجی، معاون اقتصادی و رئیس سازمان سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های شهرداری مشهد درباره آخرین وضعیت کوهستان‌ پارک شادی، با اشاره به سابقه مالکیت آن، می‌گوید: بانک دی چند سال پیش، کوهستان‌ پارک شادی را از سازمان اقتصادی کوثر به عنوان زیرمجموعه بنیاد شهید، خریداری کرد و اکنون مالکیت آن را به‌ طور کامل برعهده دارد.

او با بیان اینکه مدیریت جدیدی که اداره بانک دی را بر عهده دارد، به این نتیجه رسیده‌است که کوهستان‌پارک شادی را فعال کند، تصریح می‌کند: بنابراین، دو راه برای فعال‌شدن کوهستان‌پارک وجود دارد که یکی از آن‌ها این است که بانک دی به عنوان مالک، این پارک را تجهیز و از محیط آن استفاده بهینه کند.راه‌حل دومی که مزجی بیان می‌کند، فروش کوهستان‌پارک شادی است: بانک دی می‌تواند کوهستان‌پارک شادی را بفروشد تا سرمایه‌گذار آن را تجهیز و فعال کند.او با بیان اینکه بانک دی تمایلی به تصدیگری پارک ندارد، اظهار می‌کند: به‌ظاهر، بانک دی تصمیم به واگذاری کوهستان‌پارک شادی گرفته و در این راستا، با دو‌سه‌گروه در حال مذاکره است.

این بار هم تکلیف کوهستان‌پارک شادی به عنوان مکانی تاریخی و نوستالژیک برای مردم مشهد و بسیاری از زائران و مسافران در میان وعده‌ انتظار برای پیداشدن سرمایه‌گذار و واگذاری آن، نامشخص ماند و برای خروج از ابهام سرنوشت آن، چند وقت دیگر را باید به سه سال گذشته سنجاق کرد. البته این نگرانی را هم باید به بلاتکلیفی کوهستان پارک اضافه کرد که با این تعلل طولانی خیلی از دستگاه‌های موجود در این پارک با ادامه این روند به قوطی‌های حلبی تبدیل خواهند شد و دیگر قابل استفاده نخواهند بود. نکته‌ای که گویا مالکان آن در بانک دی برای خواب سرمایه میلیاردی و از بین رفتن آن، هیچ دغدغه‌ای ندارند؛ همچنان که از بیکار شدن بیش از ۵٠٠ نفری که در این پارک مشغول به کار بودند، به راحتی گذشتند. با تمام این موارد حال باید منتظر ماند و دید که آیا چرخ فلک این پارک دوباره برای مردم و مسافران مشهد خواهد چرخید یا اینکه قفل مسئولان بانک دی بر این پارک همچنان سنگینی خواهد کرد؟

49406_482

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: