فرماندار نیشابور گفت: با حضور 50 نویسنده کتاب کودک و نوجوان کشور، جشن کتاب کودک و نوجوان در نیشابور برگزار می‌شود.

 غلامحسین مظفری عصر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به نتایج مطلوب برگزاری همایش مدیران فرهنگی کشور و حضور نمایندگان 15 شهر نامزد نهایی پایتخت کتاب ایران در شهرستان نیشابور اظهار داشت: با رونمایی نخستین شبکه شهرهای دوستدار کتاب ایران با حضور نمایندگان فرهنگی 15 شهر نامزد نهایی این دوره و برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای مدیران فرهنگی کشوری و مدیران شهرستانی توانستیم از حضور موفق اساتید و کارشناسان مجرب اعزامی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در جهت ارتقای ترویج فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی استفاده کنیم.

وی افزود: هفته اول مردادماه؛ مردم فرهنگ دوست پایتخت کتاب کشور میزبان نویسندگان مطرح کتاب کودک و نوجوان کشور خواهند بود.

نایب‌رئیس شورای فرهنگ عمومی شهرستان با اعلام این مطلب که با پیگیری ستاد اجرایی پایتخت کتاب در نیشابور میزبان این نویسندگان خواهیم بود ادامه داد: با همکاری معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و انجمن نویسندگان کودک و نوجوان از چهارم الی هشتم مرداد 95 میزبان نویسندگان مطرح کتاب کودک و نوجوان کشور می‌باشیم.

فرماندار ویژه نیشابور خاطرنشان کرد: با حضور حدود 50 نویسنده کتاب کودک و نوجوان کشور؛ جشن کتاب کودک و نوجوان در نیشابور برگزار می‌شود.

وی در تشریح بیشتر این برنامه یادآور شد: در این برنامه نویسندگان با مخاطبان کودک و نوجوان و نیز مربیان و نویسندگان جوان نیشابور دیدار خواهند کرد و نشست‌های شعر و قصه، کارگاه‌های داستان‌نویسی و شعر، جشن امضای کتاب نویسندگان، شعرخوانی و قصه‌خوانی در کنار آرامگاه خیام و عطار، نشست‌های تخصصی برگزار خواهد شد.

 رئیس انجمن کتابخانه‌های عمومی نیشابور با اشاره به نقش محیط و شرایط خانواده و روش تربیتی و آموزش والدین که تأثیر بسزایی در انس کودک با کتاب دارد بیان کرد: کودکی که با کتاب آشنا می‌شود برای همیشه از هم‌نشینی و دوستی با کتاب لذت خواهد برد. در واقع کتاب هم به کسب اطلاعات از دنیای پیرامون کودک منجر می‌شود و وی را به تجزیه‌وتحلیل مسائل وا‌می‌دارد و هم در رشد و شخصیت و تکامل روحی و روانی او تأثیر بسزایی دارد.

مظفری بابیان اینکه برای داشتن جامعه‌ای کتاب‌خوان باید شرایطی فراهم کرد که کودکان بااحساس آزادی، از خردسالی تا بزرگ‌سالی همواره و در همه‌جا با کتاب مأنوس شوند خاطرنشان کرد: داستان خوانی یکی دیگر از روش‌هایی است که کودکان را قبل از ورود به مدرسه با خواندن تصاویر آشنا می‌کند و سبب ایجاد تجربه‌های مشترک بین آن‌ها و بزرگ‌سالان می‌شود که یکی از مهم‌ترین تبعات اجتماعی آن نزدیک کردن اعضای خانواده به یکدیگر است.

معاون استاندار و فرماندار ویژه نیشابور عادت به مطالعه را یک امر اکتسابی دانست و گفت: این موضوع یعنی اینکه همان‌طور که کودک خواندن، نوشتن و حساب کردن را یاد می‌گیرد، مطالعه را نیز یاد می‌گیرد، لذا باید محیطی سرشار از کتاب و فضایی شوق‌انگیز برای مطالعه فراهم نمود به‌گونه‌ای که وقتی کودکان شادمانی را در کتاب کشف کنند، دید خوبی نسبت به آن پیدا می‌کنند که بیشتر وقت‌ها موجب درک ارزش کتاب و ایجاد عادت به مطالعه می‌شود.

فرماندار نیشابور در پایان اظهار امیدواری کرد: از این فرصت فرهنگی پیش‌آمده برای نیشابور برای ارتقای حوزه فرهنگی و توسعه و ترویج کتاب و کتاب‌خوانی استفاده نماییم.

 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: