در حاشیه توبیخ و تفهیم اتهام یک رسانه دانشجویی در دانشگاه فردوسی مشهد، با مسئولین نشریه تماس گرفته و صحت و سقم موضوع را جویا شدیم.

به گزارش ثامن پرس، امروز اتفاق عجیبی در دانشگاه فردوسی مشهد رخ داد، مدیر مسئول یک نشریه به دلایلی که در تصویر زیر آورده شده است، جهت ابلاغ تفهیم اتهام به کمیته نظارت بر نشریات احضار شد.

photo_2016-12-28_14-21-56

ماجرا را از مسئول بسیج دانشجویی جویا شدیم:

اسماعیلی، مسئول بسیج دانشجویی در این زمینه اعلام کرد: در نشریه قلم مطلبی منتشر شده است که ظاهراً به دلیل این که تصویری از یک شخصیت اصلاح طلب در حاشیه موضوع اسلام منهای روحانیت بوده، این حواشی به وجود آمده است و باعث حساسیت دانشگاه گشته و به نشریه اتهام وارد کرده است. فعلاً در مرحله تفهیم اتهام است و مدیر مسئول نشریه برای این موضوع احضار شده است.

وی با اشاره به اینکه این موضوع مسبوق به سابقه نیز می باشد افزود: در گذشته، مشابه این اتفاق برای مجموعه نشریه افتاده بود. با این تفاوت که محتوای مطلب قبلی نشریه متضمن نکاتی در مورد آقای هاشمی رفسنجانی بود.

برای اطلاع بیشتر از ابعاد این اتفاق غیرمنتظره با یکی از مسئولین نشریه گفتگو کردیم:

ابراهیمی، که مدیر مسئول معزول نشریه قلم است در شرح ماجرا گفت: بعد از گذشت حدود سه هفته از انتشار نشریه مذکور، کمیته ناظر بر نشریات تشکیل جلسه داده و نسبت به این مطلب با تیتر «روحانیت منهای اسلام زمینه ساز تز اسلام منهای روحانیت» و تصویر آقای خاتمی واکنش نشان داده و این حرکت را توهین و افترا دانسته است.

وی در پاسخ این رفتار کمیته ناظر بر نشریات عنوان کرد: من در رشته حقوق تحصیل می کنم و می دانم که توهین و افترا، تعاریف حقوقی مخصوص به خود دارد و این مطالب منتشر شده به هیچ عنوان در چارچوب توهین و افترا قرار نمی گیرد. لذا این اتهام از ابتدا پایه و اساسی نداشته و صرفاً به خاطر سلایق سیاسی، این عمل ما را، توهین و افترا دانسته اند.

بیانیه گاهنامه دانشجویی قلم در پی تفهیم اتهام این نشریه به بهانه توهین و افترا به رأس فتنه سبز اموی(م.خ)

باشد ای منشور شهروندی، با حق های‌خود

آشنایم کن ولی ناآشنایی بهتر است

حسب اصول قانون اساسی و سایر قوانین موضوعه راجع به آزادی قلم، خاصه در فضای دانشگاه( که محل نقد و تضارب آراست) و نیز با اعتماد به سخنان پر طمطراق جناب رئیس جمهور در باب آزادی بیان و پس از بیان، بر آن شدیم تا ابراهیم وار، تبر قلم بر دست گیریم و بت‌های عالم سیاست(بخوانید دیاثت) را بشکنیم. در این میان بخش عمده توش و توان خویش را مصروف روشنگری علیه مفسدین اقتصادی و فکری کردیم که موریانه‌وار در بدنه این نظام نفوذ کرده اند.

بر این امید واهی بودیم و دل به سراب آزادی قلم در دولت حقوقدان ها بسته بودیم غافل از اینکه:"هزار وعده ی خوبان، یکی وفا نشود"(تا چه رسد به کدخدا_دوستان)

آری پس از انتشار تنها سه شماره از نشریه، سیل تذکر ها و تفهیم اتهام‌ها و توبیخ ها از مبادی رسمی و غیر‌ رسمی، آغاز شد.

النهایه، مدیر مسئول گاهنامه‌ مزبور، به مدت یک سال از تصدی این سمت محروم شد.حکمی که به تعبیر یکی از اساتید مبرّز حقوق، کأنّ توسط گروهی مهندس صادر شده است که فاقد حداقل دانش حقوقی بوده اند.(البته عضو حقوقدان کمیته مذکور تمام توانشان را در جهت صادر نشدن حکم بکار بستند لیکن نفسشان در نگرفت و آتششان در هیزم تر اثر نکرد)

به هر حال، کار را با مدیر مسئول جدید پی گرفتیم و این بار پس از انتشار دو شماره، آقایان، دیگربار مدیر مسئول نشریه قلم را تفهیم اتهام کردند چرا که نسبت دادن عنوان "روحانیتِ منهای اسلام" به باقی‌بر‌فتنه و باغی‌بر‌ انقلاب را تاب نیاوردند.

اینان کار را به جایی رسانده اند که گریبان برای کسی چاک می کنند که معتقد است اگر دین و آزادی در مقابل یکدیگر قرار گرفتند آنچه باید به حاشیه رود، دین است و نیز قرآن را داری فرهنگ قبیله ای و غیر قابل استناد در زمان حاضر می داند.

ای کاش آقایان به میزانی که نسبت به پدر معنوی فتنه تعصب دارند نسبت به ارزش های اسلامی که خاتمی و اعوانش به آن حمله ها بردند و نسبت به عاشورای حسینی که توسط اینان هتک شد نیز غیرت داشتند بلکه این چنین برای این ام الفتنه سینه سپر نمی کردند.

photo_2016-12-28_15-47-57

برخوردهای صورت گرفته با نشریه در گذشته

photo_2016-12-28_15-47-50

photo_2016-12-28_15-47-53

در آخر باید گفت دولت تدبیر و امید این گونه منتقدان را مورد عنایت قرار می دهد، بالاخره این هم روشی ست. امان از این تناقض گفتار و رفتار دولت جناب آقای روحانی.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: