مسئولین متولی برگزاری این سال، برنامه های مختلفی در جهت معرفی این سال و شناساندن آن به مردم و انتقال فرهنگ ایران اسلامی که مبتنی بر سیره رضوی می باشد به کشورهای اسلامی تدارک دیده اند.

به گزارش ثامن پرس، مشهد 2017 از آن اتفاقاتی است که می تواند ظرفیت های بسیاری را علاوه بر یک شهر برای کشور نیز به دنبال داشته باشد. در مدتی که از این نامگذاری می گذرد عملکرد مسئولین مشهد 2017 مورد انتقاد بسیاری از دلسوزان فرهنگی و انقلابی بوده است به گونه ای که عملا هیچ گاه فعالیت هایی شایسته این سال و فرهنگ دینی مشهد مقدس در برنامه های این آن گنجانده نشده است.

اما با این وجود مسئولین متولی برگزاری این سال، برنامه های مختلفی در جهت معرفی این سال و شناساندن آن به مردم و انتقال فرهنگ ایران اسلامی که مبتنی بر سیره رضوی می باشد به کشورهای اسلامی تدارک دیده اند.

فردا، آغاز رسمی رویداد «مشهد 2017» با حضور وزیر ارشاد

برنامه های رسمی رویداد بین المللی «مشهد2017، پایتخت فرهنگی جهان اسلام» فردا با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در مشهد آغاز می شود. دبیر شورای برنامه ریزی و هماهنگی و سخنگوی شورای سیاست گذاری پایتخت فرهنگی جهان اسلام گفت: همزمان با آغاز سال 2017، با سفر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به مشهد برنامه های پایتخت فرهنگی جهان اسلام در این شهر آغاز می شود.

«سیدسعید سرابی» افزود: در آغاز سال میلادی روز دوشنبه 13 دی ماه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، استاندار خراسان رضوی و اعضای شورای سیاستگذاری و برنامه ریزی مشهد 2017 به حرم مطهر رضوی مشرف می شوند. در ادامه این برنامه ها، زنگ پایتخت فرهنگ اسلامی در یکی از مدارس مشهد با حضور وزیر ارشاد و استاندار به صدا در خواهد آمد. همچنین المانی با این موضوع با حضور مسئولان در میدان شهدای مشهد رونمایی می شود.

وی افزود: شورای سیاستگذاری پایتخت فرهنگ اسلامی نیز به ریاست وزیر ارشاد در مشهد تشکیل جلسه خواهد داد. در این جلسه گزارشی از اقدامات و برنامه های مد نظر و همچنین جزئیات برگزاری مراسم افتتاحیه رسمی که پنجم  بهمن ماه برگزار خواهد شد، ارائه می شود.

دبیر شورای برنامه ریزی و هماهنگی پایتخت فرهنگی جهان اسلام خاطرنشان کرد: همچنین در این روز دیداری با علما، روحانیون و استادان دانشگاه برگزار خواهد شد.

افتتاح چند پروژه فرهنگی از جمله تالار فرهنگ، هنر و تمدن اسلامی در موزه بزرگ خراسان و همچنین  چند نگارخانه مشهد از دیگر برنامه های پیش بینی شده برای آغاز رویداد مشهد2017 است.

وزیر ارشاد: گفتمان مشهد2017 را پیگیری می کنیم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز روز گذشته در جلسه شورای سیاستگذاری پانزدهمین جشنواره بین‌المللی فرهنگی هنری امام رضا(ع)،  با اشاره به انتخاب مشهد به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در سال ۲۰۱۷ گفت: جهان اسلام، مشهد را به عنوان پایتخت فرهنگی پذیرفته و به تعبیری پایتخت تشیع را به رسمیت شناخته است، و مقصود بریدن چند روبان و افتتاح چند نمایشگاه و پروژه و ... نیست.

سیدرضا صالحی امیری افزود: ما یک گفتمان را پیگیری می‌کنیم و از صدا و سیما هم انتظار می‌رود مشهد 2017 را به یک سلسله برنامه تبدیل کند تا مردم بدانند این موضوع اهمیت دارد و فقط یک کار تبلیغاتی نیست بلکه کار گفتمانی است.

برنامه های شهرداری مشهد برای بزرگداشت این سال

 حضور 2هزارو500 میهمان رسمی داخلی و خارجی در مراسم افتتاحیه رسمی معرفی مشهد به‌عنوان پایتخت فرهنگی جهان‌اسلام اظهار کرد: این مراسم از پنجم بهمن‌ماه آغاز می شود و به‌مدت 3 روز ادامه خواهد داشت که «عبدالعزیز‌بن عثمان‌التویجری»، مدیرکل آیسسکو به‌عنوان میهمان اصلی و 250 میهمان خارجی از 52 کشور و هزارو500 میهمان ازجمله از مسئولان و نخبگان کشوری نیز دیگردعوت‌شدگان به این مراسم هستند.

پیام به شهرداران جهان اسلام

جانشین شهردار مشهد در ستاد مشهد2017 نیز در گفتگو با خبرنگار ما به برنامه‌های شهرداری مشهد در نخستین روزهای آغاز معرفی مشهد به‌عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام اشاره کرد و افزود: برنامه‌های شهرداری با ارسال پیام شهردار مشهد به شهرداران کشورهای اسلامی آغاز شده و مطابق برنامه‌ریزی و زمان‌بندی انجام‌شده، اقدامات اجرایی خواهد شد.

علی‌اصغر عنابستانی بیان کرد: در هفته ابتدایی، تبیین موضوع پایتخت فرهنگی جهان اسلام توسط مدیران شهری برای اقشار مختلف مردم در چهارچوب برنامه‌های تدارک‌دیده‌شده انجام می‌شود و قرار است هر شب یکی از مسئولان شهری با حضور در سیمای خراسان‌رضوی به تشریح فرصت‌های ایجاد‌شده در این سال برای مشهد بپردازد.

وی خاطرنشان کرد: 18دی‌ماه سال جاری نیز همایشی درهمین‌راستا در مشهد برگزار خواهد شد تا به جنبه‌های اقتصادی، فرهنگی، بین‌الملل و امنیت ملی، معرفی مشهد به‌عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام پرداخته شود.

جانشین شهردار مشهد در ستاد مشهد2017 همچنین از رونمایی المان2017 واقع‌در میدان شهدا و نشست رسانه‌ای با مطبوعات و خبرگزاری‌ها در هفته جاری خبر داد و گفت: مهم‌ترین رویداد سال2017 که شهرداری در سال جاری میلادی برگزار می‌کند، اجلاس شهرداران جهان اسلام خواهد بود که قرار است در این اجلاس کار تدوین منشور مدیریت اسلامی آغاز شود.

عنابستانی تاکید کرد: برنامه‌های دیگری نیز برای سال2017 در بخش‌های مختلف تدارک دیده شده که به‌تدریج اجرایی خواهند شد که ازآن‌جمله می‌توان به حمایت شهرداری از برگزاری مسابقات بین‌المللی کشتی جهان‌پهلوان تختی در مشهد اشاره کرد.

ویژه برنامه ی صداوسیما خراسان رضوی / راه‌اندازی رادیو تصویری زیارت

مدیرکل صدا‌وسیمای خراسان‌رضوی نیز درهمین‌رابطه از راه‌اندازی رادیو تصویری زیارت در دی‌ماه سال جاری هم‌زمان با آغاز رویداد مشهد2017 خبر داد.

محسن نصرپور با اشاره به دستور مستقیم ریاست رسانه ملی برای راه‌اندازی این رادیو، اظهار کرد: علاوه‌بر‌این، 29 طرح و برنامه متنوع در موضوعات و ساختارهای مختلف در حوزه‌های صدا، سیما، خبر، پژوهش، فنی و رادیوهای برون‌مرزی دری، ازبکی و تاجیکی ارائه شده است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: