فلسفه وجودی شورای عالی انقلاب فرهنگی، فهم و تبیین و تثبیت و انفاذ ماهیت فرهنگی انقلاب اسلامی و بازآرایی مداوم جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی و پایش پیشرفت های فرهنگی کشور متناسب با ظرفیت ها و شایستگی های عظیم ایران اسلامی و انقلابی است.(2)

به گزارش ثامن پرس، معاونت فرهنگی واحد خواهران بسیج دانشگاه جامع علمی کاربردی خطاب به ریاست شورای فرهنگی دانشگاه نامه زیر را منتشر کرد:

بسم الله الرحمن الرحیم

فرهنگ و صف آرایی فرهنگی در مقابل دشمن آن چیزی است که بنده هم اگردرراه آن کشته شدم احساس میکنم که درراه خدا کشته شده ام.هرکس دراین راه کشته شود،درراه خداکشته شده وهرکس دراین راه،زحمتی را متحمل شود،درراه خدامتحمل شده است.مسأله،مسأله ی کوچکی نیست...نقش فرهنگ به نظرمن یک نقش تعیین کننده و اساسی است وماامروزمورد تهاجم هستیم.(1)

مطرح شدن بحث تهاجم فرهنگی توسط رهبر انقلاب اسلامی ناشی از دو چیز بوده است؛ نکته ی اول اهمیت مسأله‌ی فرهنگ است؛ یعنی این‌که مبنا و زیربنای همه فعالیت‌ها و برنامه‌ها باید بحث فرهنگی باشد. نکته‌ی دوم این‌که مردم ما با فرهنگ خودشان که فرهنگ مذهبی است بزرگ شده‌اند. لذا مسأله‌ی اصلی مسأله‌ی فرهنگ است. در همین سخنان اخیر هم شاه ‌نکته‌ی صحبت ایشان این بود که «فرهنگ در حاشیه نیست، در حاشیه اقتصاد و سیاست نیست، بلکه اقتصاد و سیاست هستند که در حاشیه فرهنگ هستند.»

فلسفه وجودی شورای عالی انقلاب فرهنگی، فهم و تبیین و تثبیت و انفاذ ماهیت فرهنگی انقلاب اسلامی و بازآرایی مداوم جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی و پایش پیشرفت های فرهنگی کشور متناسب با ظرفیت ها و شایستگی های عظیم ایران اسلامی و انقلابی است.(2)

المسؤول حر حتی یعد ، ومسترق المسؤول حتی ینجز.

انسان تا وعده نداده ، آزاد است .اما وقتی وعده میدهد زیربارمسئولیت میرود ،و تا به وعدهایش عمل نکند رها نخواهد شد .(3)

ریاست محترم دانشگاه جامع علمی کاربردی

برآن شدیم تا باری دیگر سخنانمان را به نمایندگی ازسایردانشجویان به استحضارتان برسانیم.متاسفانه مدتی است علی رغم پیگیری ها و درخواست های متعدد دانشجویان بسیجی مبنی بر تشکیل جلسات شورای فرهنگی دانشگاه ، این مهم همچنان مغفول مانده است.

در کمال ناباوری با گذشت یک سال از تعلیق برگزاری جلسات شورای فرهنگی ، از سوی مسئولین ذی ربط ، هیچ دغدغه و تلاشی برای برگزاری و فعالیت پرتوان تراین شورا دیده نشده است. و درحال حاضرکارگروه‌ها در شورای عالی تبدیل به مراکزی راکد، بی‌انگیزه و به طرز حیرت آوری کلیشه‌ای و تقلیدی شده‌اند. کارگروه‌هایی که معمولا اندک ارتباطی با بدنه‌ی جامعه‌ی اندیشمندان و فعالان فرهنگی دارند و یا در صورت برقراری ارتباط نتیجه خاصی از آن حاصل نمی گردد. لذا خواستاریم که شورای فرهنگی به طور جد فعالیتهای خود را پررنگ نموده و این فعالیتها به ذیل مجموعه نیز القاء گردد.

رهبر معظّم انقلاب اسلامی، همواره بر اهمیّت شورا و وظایف خطیر آن در حوزه‌های مختلف فرهنگ تأکید کرده‌اند و در تعابیر مختلفی از آن به «ستاد مرکزی و اصلی در جهاد ملی با بی‌سوادی و عقب‌ماندگی علمی و تبعیّت فرهنگی»، «اتاق فرمان فرهنگی کشور»، «ستاد عالی فرهنگی و علمی دستگاه‌های کشور»، «قرارگاه فرهنگی کشور» و... یاد کرده‌اند.

 یکی از ضروری ترین نیازهای امروز کشور،شکل گیری یک نهضت فکری، فرهنگی، نرم افزاری و... در عرصه مدیریت و کارفرهنگی است. ساز و کارهای مدیریت فرهنگی، یکی از مهم ترین ساز و کارهایی است که «دولت اسلامی» برای تحقق «جامعه اسلامی» به آن نیاز دارد و اگر این ساز و کارها شکل بگیرد بقیه ی اتفاقات هم رقم خواهد خورد.

لذا خواستاریم برگزاری جلسات  شورای فرهنگی را جدی گرفته و درجهت تشکیل آن ،به طور جد اهتمام ورزید.

  ومن الله توفیق

معاونت فرهنگی حوزه بسیج دانشجویی امام حسن علیه السلام.

واحدخواهران

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: