نادیده گرفته شدن ایمنی دربرابر حوادثی این چنینی یکی از ضعف های اساسی در ساختمان سازی ایران است که در سال های اخیر در ساختمان ها و برج های تازه ساز نیز بسیار خودش را نشان داده است.

به گزارش ثامن پرس، حادثه پلاسکوی تهران نشان داد که خطرات نهفته در فضای شهری بسیار است و می تواند سرمایه های عظیمی از انسانی تا اقتصادی را تخریب نماید. ساختمان های فرسوده شهری یکی از همان نقطه کورهای حادثه خیز است که هرکدام می تواند با فروریختنش سبب کشته و زخمی شدن تعداد افراد بسیاری از مردم شود.

اما پس از تهران که بیش از هزار برج مشابه پلاسکو دارد مشهد را باید دومین شهر در عرصه برج سازی نام نهاد. همین چند ماه پیش حادثه ی برج سلمان و آتش سوزی آن سبب شد تا بخش هایی از آن دچار حریق شود که متاسفانه یکی از علل گسترش آن عدم ایمنی در سیستم خاموش کننده آتش برج مذکور بود.

نادیده گرفته شدن ایمنی دربرابر حوادثی این چنینی یکی از ضعف های اساسی در ساختمان سازی ایران است که در سال های اخیر در ساختمان ها و برج های تازه ساز بسیار خودش را نشان داده است.

تکرار حادثه ی پلاسکو برای زیست خاور

اما یکی از نقاطی که طبق گفته ی مسئولین آتش نشانی آبستن اتفاقی همچون پلاسکو را دارد اولین مجتمع تجاری و تفریحی مدرن مشهد مجتمع تجاری مسکونی زیست خاور مشهد است در همین رابطه رئیس آتش نشانی مشهد می گوید:مجتمع زیست خاور مشهد به خاطر فرسودگی، سیم کشی ناایمن و مجاورت آن با کوچه های کم عرض و بافت جمعیتی متراکم و شلوغ در صورت عدم توجه به نکات ایمنی می تواند به وضعیت پلاسکو تهران دچار شود که تذکرات مکتوب لازم به مدیریت این مجتمع تجاری اداری مسکونی داده شده است.

وی افزوده است: بیش از 250 ساختمان مرتفع در مشهد شناسایی شده که نیاز به تمهیدات و اقدامات ایمنی دارند.

قرابت پلاسکو و زیست خاور در همین تعداد اخطار و اولین برج های مدرن بودن آن می باشد که باید به آن توجه ویژه ای شود چراکه اهمیت اتفاقات انسانی در این وسعت در کنار ضربات اقتصادی که وارد می شود برای شهر مشهد یقینا نمره ی منفی به حساب خواهد آمد همین لزوم نگاه به آینده مشهد و برج های بسیاری که هر روز در حال بالاتر رفتن است را نشان می دهد.

ویژگی های زیر خاص زیست خاور است که یقینا ابعاد فاجعه بار تری را برای آن به نسبت پلاسکو به دنبال خواهد داشت

برج اقامتی با زیر بنای ۳۱٬۱۰۷ متر مربع ، شامل ۱۹۸ واحد در ۱۵ طبقه.

مجتمع تجاری با زیر بنای ۲۹،۷۱۰ متر مربع ، شامل ۶۹۸ واحد در ۴ طبقه.

  • طبقه همکف با ۱۷۰ واحد تجاری و شعبه بانک تجارت
  • طبقه بعلاوه یک با ۱۹۳ واحد تجاری و شعبه بانک ارزی ، بیمه ، بورس ، آژانس مسافرتی و رستوران
  • طبقه منهای یک با ۱۷۷ واحد تجاری
  • طبقه منهای دو با ۱۵۲ واحد تجاری و کافی شاپ
  • پارکینگ تجاری با زیر بنای ۱۱،۲۳۳ متر مربع در ۴ طبقه و ۲۷۹ واحد .
  • پارکینگ طبقاتی زیر برج در ۴ طبقه و ۲۲۰ واحد .

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: