جدای از این جریان، ما در ساختمان‌های بلندمرتبه در اکثر مناطق دنیا شاهد امکانات اطفای حریق در قسمت‌های بالای برج هستیم.

سه روز از حادثه تلخ و اندوهبار آتش‌سوزی و فروریختن ساختمان پلاسکو در تهران و جان باختن و آسیب دیدن تعدادی از مردم و آتش‌نشانان متعهد و باشهامت می‌گذرد، حادثه‌ای که به گونه‌ای موجب یک شوک رسانه‌ای در کشور شد. اما ریشه‌شناسی این اتفاق ناگوار خود اهمیت فراوانی خواهد داشت، چرا که حادثه رخدادی ناگهانی است و پیش از وقوع آن باید به دنبال جلوگیری از آن بود.

اولین پرسشی که در این زمینه مطرح می‌شود این است که «چرا این اتفاق افتاد؟». آیا در این اتفاق کم‌کاری سازمان یا کمبود زیرساخت‌ها نقش اولیه را داشته است؟ در پاسخ باید گفت که اتفاقا بحث زیرساخت‌ها دغدغه آتش‌نشانان کشور نیز هست. متأسفانه، در اکثر نقاط کشور اقدامات پیشگیرانه لازم انجام نمی‌شود و این خلأ دست آتش‌نشانان را به شدت می‌بندد.

این مسئله برمی‌گردد به این مشکل که در حال حاضر در کشور مبحث ایمنی متولی مخصوصی ندارد. جدای از این، آتش‌نشانی‌ها اهرم قانونی نیز ندارند. به عنوان مثال، کارشناسان ما بارها و بارها موارد تخلف را به مدیران و مسئولان تذکر می‌دهند، اما واقعیت این است که مأمورانِ رسیدگی به این اخطارها رابطان قضایی هستند، نه آتش‌نشانی. خود این مسئله یک فرآیند اداری طولانی‌مدت را به دنبال دارد. برج سلمان هم که آن اتفاق برایش افتاد تأییدیه آتش‌نشانی نداشت. بنابراین، این مسائل دغدغه تمامی سازمان‌های آتش‌نشانی است.

جدای از این جریان، ما در ساختمان‌های بلندمرتبه در اکثر مناطق دنیا شاهد امکانات اطفای حریق در قسمت‌های بالای برج هستیم. در واقع، بلافاصله پس از آتش‌سوزی، عملیات اطفای حریق در طبقات بالایی ساختمان...

...از داخل خود ساختمان انجام خواهد شد. مسئله دیگر این است که، اگرچه ما دارای بلندترین نردبان در کشور با ارتفاع ۵۶ متر هستیم، اما در برخی از بافت‌های فرسوده اصلا امکان عملیات وجود ندارد؛ یعنی آن‌قدر عرض کوچه‌ها کم است که حتی با داشتن پیشرفته‌ترین امکانات هم عملیات اطفای حریق آن‌چنان که باید انجام نمی‌شود. بنابراین باید الزامی وجود داشته باشد که خود ساختمان‌ها سیستم‌های اعلام حریق نصب کنند و تجهیزات زیربنایی را فراهم آورند.

در حال حاضر صاحبان برج‌ها در سراسر دنیا نسبت به آتش‌سوزی برج نگرانی خاصی ندارند، چرا که می‌دانند با وجود تجهیزات داخل برج هر نوع آتش‌سوزی‌ای مهار خواهد شد. اما برج‌های ما متأسفانه یا سیستم اعلام ندارند و یا اگر دارند سیستم اطفا ندارند، و یا کلا هر دو را ندارند! حتی در مواردی یاد ندارند که از آن استفاده کنند!

در مشهد، ما درباره زیست‌خاور این نگرانی را داریم و بارها نیز کارشناسان این هشدار را به مسئولان داده‌اند. امیدواریم که با جدی گرفتن زیرساخت‌های لازم و اهمیت دادن به نکات مطرح‌شده دیگر شاهد این‌گونه حوادث دلخراش نباشیم.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: