برنامه گرا در یک همفکری در یک اتاق فکر معاونت سپاه خراسان کلید خورد. جمعی از دوستان رسانه ای دعوت شدند تا برای فعالیت های فرهنگی شهر با محوریت افسران فکری و ایدئولوژیک شهر یک حرکت رسانه ای انجام شود.

به گزارش ثامن پرس، آقای احمدی زر، کارگردان برنامه گرا، گفت و گویی با ثامن پرس انجام داد که در ادامه منتشر می شود:

تلنگر برنامه گرا از کجا آغاز شد؟

برنامه گرا در یک همفکری در یک اتاق فکر کلید خورد. جمعی از دوستان رسانه ای دعوت شدند تا برای فعالیت های فرهنگی شهر با محوریت افسران فکری و ایدئولوژیک شهر یک حرکت رسانه ای انجام شود. دوستانی که دعوت شده بودند شامل فیلم سازان، پژوهشگران، فعالان رسانه ای و... بودند. در این جلسه بود که فکر اولیه برنامه شکل گرفت. همین اتاق فکر با تغییرات جزئی برای  ادامه روند کار برنامه گرا کماکان برقرار است.

مخاطب برنامه گرا قرار است از دیدن برنامه چه دستاوردی را کسب کند؟

چند هدف را ما در این برنامه دنبال می کنیم. هدف اول اینکه یک سری از موضوعات که در رسانه های رسمی مورد بررسی قرار نمی گیرد مانند فعالیت های بخشی از مردم مؤمن و حزب الله که دیده نمی شود (فعالیت های مساجد، هیئات مذهبی و...)، قرار است در این برنامه به امکان رسانه ای برسد. هدف دیگر برنامه گرا این است که افسران فکری و فرهنگی در یک جا جمع شوند، ما حدود چهل نفر را در بین دوستان داریم که در هر برنامه سه نفر حضور دارند. این سه نفر مجری نیستند بلکه کارشناس هستند. همین تجمیع نیروهای مذکور و معرفی این افراد یکی از اهداف برنامه است. هدف سوم ما گپ و گفتی است که در هر برنامه با یک کارشناس فرهنگی انجام می شود. به عنوان مثال در برنامه اول به بهانه اکران فیلم یتیم خانه ایران، از کارگردان مجموعه، آقای طالبی دعوت شد و ایشان هم از حواشی فیلم برای ما صحبت کردند. در برنامه دوم به بهانه سرکوب رضا خان در موضوع کشف حجاب از آقای جلیلی دعوت به عمل آوردیم و گفت و گویی با محوریت قیام گوهرشاد انجام شد. البته در کنار این بخش، قسمت های دیگری نیز در محتوای برنامه قرار گرفته و به نمایش در می آید. در قسمت سوم با آقای واعظی (مداح اهل بیت) با موضوع مداح انگلیسی صحبت شد. در برنامه چهارم به علت تقارن ایام اعدام فدائیان اسلام و شهادت نواب صفوی با آقای عبد خدایی که از یاران نزدیک شهید نواب بودند صحبت می کنیم.

254

در مجموع به موضوعاتی پرداخته می شود که کمتر مورد بررسی قرار می گیرد. البته نگاه برنامه هم از یک زاویه مدرن و جدید است. سعی شده دکور برنامه هم جذاب و زیبا باشد و فضای برنامه از یک فضای کلیشه ای و منقطع خارج شود.

آیا موضوعات و مهمان برنامه به فراخور روز انتخاب می شود؟

یکی از محمورهای انتخاب ما، مسائل روز و مناسبت هاست و محور دیگر، رخدادهای شهر است. به عنوان مثال مردم برای ما قطعاتی ویدئویی و موبایلی ارسال می کنند و بعضاً باعث انتخاب یک موضوع برای یکی از برنامه های گرا می شوند. برای نمونه در حال حاضر حدود هفت یا هشت قطعه ویدئو از محرومیت های حاشیه شهر برای ما فرستاده شده است و به این ترتیب ما حتماً یکی از قسمت های برنامه گرا را به این موضوع اختصاص خواهیم داد. از نظر مباحث مناسبتی هم که در ماه بهمن هستیم و قطعاً موضوعات فضای انقلاب در برنامه گرا مطرح خواهد شد. اگر فیلم های ارسالی مردم به میزان ایجاد یک سوژه برنامه نرسد، ویدئوها را تدوین کرده و در لابلای قسمت های دیگر برنامه پخش خواهیم کرد.

 یکی از انتقادهایی که به برنامه وارد می شود این است که بعضاً در برنامه اتفاق می افتد که سه کارشناس برنامه و بحث بین ایشان به سمتی می رود که مهمان اصلی برنامه به حاشیه رانده می شود، پاسخ شما به این انتقاد چیست؟

اتفاقاً یکی از نقاط قوت برنامه همین است که این سه نفر، مجری نیستند و آداب و رسوم و ادبیات کلیشه های مجریان تلویزیون که اخیراً کمتر مورد استقبال مردم قرار می گیرد را نمی دانند و حرف خود را می زنند. لذا نمی توانند به مثابه یک مجری، بحث را جمع بندی نمایند یا به فضای برنامه محوردهی کنند. به اعتقاد ما این موضوع برای مردم بسیار خوشایند تر از حالت حضور مجری است. البته انتقاد وارد شده در فضای گفت و گو کاملاً طبیعی است. مانند زمانی که چند نفر بر سر یک موضوع جدی صحبت می کنند. از قضا جذابیت گپ به همین حواشی آن است. إن شاء الله در ادامه مسیر تنوع کارشناسان برنامه بیشتر خواهد شد و ما از جمع چهل نفری استفاده بیشتری خواهیم کرد.

آیا حُسن خاص دیگری هم در برنامه گرا می بینید که لازم به ذکر باشد.

ما هرگز ادعا نکرده ایم که می خواهیم یک برنامه خاص و عجیب و غریب بسازیم. از ابتدا هم گفته ایم گرا یک گپ فرهنگی است. سعی کردیم که با تمام توان، برنامه به پیش برود. از دکور برنامه گرفته که هزینه بالایی صرف شده است تا تمام اجزای برنامه بومی است؛ اعم از فیلم برداری، کلیپ ها، طراحی ها، وله ها، گرافیک برنامه، تیتراژها و تیم برنامه ساز، همه و همه مشهدی هستند. این نشان دهنده توان بالای رقابتی ما با رسانه های دیگر است. رویکرد برنامه دفاع از انقلاب است. نکته مهم اینکه برنامه گرا حذر دارد از اینکه به سمت چالش برود، رویکرد ما ایجابی است و مخاطب با دیدن برنامه ما احساس کند که عوامل مجموعه حرفی برای گفتن دارند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: