وحید جلیلی شامگاه شنبه در مراسم افتتاح جشنواره بهار فیروزه‌ای سال 96 اظهار داشت: باید در شهر مشهد توجه بیشتر و نگاه بیشتری به شهادت داشته باشیم و این مسئله در هنر ما نیز امتداد پیدا کند.

به گزارش ثامن پرس، وحید جلیلی شامگاه شنبه در مراسم افتتاح جشنواره بهار فیروزه‌ای سال 96 اظهار داشت: باید در شهر مشهد توجه بیشتر و نگاه بیشتری به شهادت داشته باشیم و این مسئله در هنر ما نیز امتداد پیدا کند. فکر نکنید شهدا تمام شده‌اند بلکه آن ها در پیشگاه خداوند زنده هستند و روزی می‌گیرند و محبت‌های الهی به آن ها قطع نمی‌شود و از هر آنچه خداوند به آن ها می‌دهد به دوستان خود و جامعه خود می‌دهند.

وی افزود: ارتباط شهدا با جامعه با شهادت قطع نمی‌شود بلکه وارد مرحله تازه‌تری می‌شود و پیام شهدا پیام بشارت است و جامعه را به لبخند دعوت می‌کنند و مردم را از ترس و دلهره به شادی دعوت می‌کنند و این یعنی جامعه ایده‌آل در مشهدی که به عطر شهدا مزین است.

معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری مشهد بیان کرد: وقتی به تاریخ شهر مشهد بر می‌گردیم تقریباً تمامی هنرمندان ما هنرشان در این بوده که به زیبایی‌های جامعه خود و هنرمندی‌های ملت  توجه ویژه‌ای کرده‌اند.

جلیلی تصریح کرد: امروز نیز اگر درباره هنر متعهد صحبت به میان می‌آید به این معنا است که به قهرمانان خود نگاه می‌کند و به ذوق و قریحه و فرهنگ ملی خود توجه ویژه دارد هنر متعهد یعنی هنری که از زیبایی‌های جامعه خود روی برنگرداند از آتش‌نشانان شهید گرفته تا شهدای مدافع حرم که امروز در پیشگاه خداوند در بهشت رضوان الهی هستند و اگر خوب بشنویم حتماً دعوت آن ها را به شادی و لبخند و جامعه منهای ترس و غم خواهیم شنید.

وی با بیان این مطلب که امیدوارم همه ما بتوانیم نگاه زیبا پسندی به داشته‌های خودمان داشته باشیم ادامه داد: سال‌ها و دهه‌ها است که بعضی اتفاقات تاریخ مشهد فراموش شده، واقعه مسجد گوهرشاد اگر در هر کشور و یا شهری در دنیا اتفاق می‌افتاد بعد از 80 سال از آن واقعه به اندازه یک موزه در مورد آن حماسه اثر هنری وجود داشت اما اگر تمام مشهد را بگردیم حتی یک کارت پستال هم در مورد واقعه مسجد گوهرشاد پیدا نمی‌شود این هنر غیر طبیعی است، هنر طبیعی نسبت به زشتی‌ها و زیبایی‌های جامعه اطراف خود واکنش نشان می‌دهد.

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد گفت: در شهر مشهد چند سالی است که حرکت زیبایی به نام استقبال از بهار شکل گرفته و در برخی از هنرها هنرمندان مشهدی بسیار خوش درخشیدند تلاش کردیم دایره رشته‌های هنری را گسترده‌تر کنیم و سعی کردیم هنرمندان دیگر رشته‌ها در این مسیر شریک شوند و باز هم دست نیاز به سوی هنرمندان دراز می‌کنیم و منتظر پیشنهادات و انتقادات و ایده‌های نو و خلاق هنرمندان هستیم.

جلیلی خاطرنشان کرد: در استقبال از بهار 96 بیش از 2400 اثر به دبیرخانه رسیده و این جوشش هنری سبب افتخار است و امیدواریم در مدیریت شهری بتوانیم به وظایف خود عمل کنیم و همه با هم آینده فرهنگی مشهد را براساس مبانی هویت تاریخی و فرهنگی این شهر تاریخ‌ساز شکل دهیم.

تسنیم

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: