مراسم معرفی رسمی مشهدالرضا (ع) به‌عنوان «پایتخت فرهنگی جهان اسلام» در سال 2017 صبح امروز در تالار قدس حرم مطهر امام رضا(ع) آغاز شد. حضور حسین فریدون، برادر رئیس جمهور در مشهد و مراسم افتتاحیه حاشیه ساز شد.

به گزارش ثامن پرس، مراسم معرفی رسمی مشهدالرضا (ع) به‌عنوان «پایتخت فرهنگی جهان اسلام» در سال 2017 صبح امروز در تالار قدس حرم مطهر امام رضا(ع) آغاز شد. 

این مراسم هم‌اکنون با حضور سیدرضا صالحی‌امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سید حسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، حسین فریدون دستیار ویژه رئیس‌جمهور، شهیندخت ملاوردی معاون رئیس‌جمهور، آیت‌الله سید‌احمد علم‌الهدی نماینده ولی‌فقیه در استان خراسان‌رضوی، آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی تولیت آستان قدس رضوی، حجت‌الاسلام نصرالله پژمان‌فر رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی،‌ علیرضا رشیدیان استاندار خراسان‌رضوی، سید صولت مرتضوی شهردار مشهدمقدس، نمایندگانی از 51 کشور جهان و جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در حرم مطهر رضوی درحال برگزاری است. 

photo_2017-01-24_12-15-22

حسین انتظامی معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت‌الله ایوبی معاون وزیر ارشاد و رئیس سازمان سینمایی کشور، حجت‌الاسلام محمدرضا حشمتی معاون قرآنی وزیر ارشاد، ابوذر ابراهیمی ترکمان رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و آیت‌الله سیدان از علماء مشهدمقدس از دیگر مسئولان حاضر در این مراسم و نیز داریوش ارجمند، داریوش کاردان، محمود پاک نیت، استاد کابلی، استاد رسول مرادی از جمله هنرمندان حاضر در مراسم معرفی رسمی مشهدالرضا (ع) به‌عنوان «پایتخت فرهنگی جهان اسلام» در سال 2017 هستند.

عنوان «پایتخت فرهنگی جهان اسلام» با تصمیم آیسسکو (سازمان اسلامی، آموزشی، علمی و فرهنگی وابسته به سازمان کنفرانس اسلامی) برای یک دوره یک ساله برای  مشهد مقدس در نظر گرفته شده است.

مشهد مقدس دومین شهر ایران بوده که به این عنوان بین‌المللی دست یافته است؛ پیش از این در سال 2006  "اصفهان" برای نخستین‌ بار از ایران به‌ عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام معرفی شد.

حضور حسین فریدون

photo_2017-01-24_12-15-31

اما این مراسم با حاشیه هایی نیز همراه بوده است. به عنوان مثال حضور حسین فریدون، برادر رئیس جمهور در مشهد و مراسم افتتاحیه حاشیه ساز شد. خبرها حاکی از این است که در اثنای مراسم و پس از دعوت مجری از آیت الله علم الهدی و آیت الله رئیسی برای حضور روی سن، این دو نفر به علت حضور حسین فریدون در جایگاه، نپذیرفتند که روی سن حاضر شوند.

تمبر ویژه مشهد 2017 صبح امروز همزمان با مراسم معرفی رسمی مشهدالرضا (ع) به‌عنوان «پایتخت فرهنگی جهان اسلام» در سال 2017 در تالار قدس حرم مطهر امام رضا(ع) رونمایی شد.

139505120909149798269824

همچنین در این مراسم، کتاب هفته‌نگار مشهد 2017 حاوی تمام برنامه‌های مشهد در سال 2017 میلادی به امینه الحجری، معاون دبیرکل آیسسکو اهدا شد.

از دیگر مراسم جانبی این رخداد، اعطاء نشان آیسسکو توسط امینه الحجری معاون دبیرکل آیسسکو به سیدرضا صالحی‌امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی  بود.

انتقاد حجت الاسلام پژمان فر

139112230000374

به نقل از فارس، حجت‌الاسلام نصرالله پژمانفر در حاشیه افتتاحیه رسمی «مشهد 2017» در جمع خبرنگاران با اشاره به وجود هجمه های بسیار از سوی دشمنان در منطقه و نشان چهره ای نامناسب از اسلام توسط استکبار جهانی اظهر داشت: در رویداد «مشهد 2017» باید نگاه به اسلام واقعی و مذاهب آشکار شود.

وی با تأکید بر اینکه مشهد به‌عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام دارای ظرفیت‌هایی بسیاری است که می‌تواند الگویی مناسب در دنیا باشد اضافه کرد: باید از طریق این ظرفیت‌ها، شبهاتی که استکبار جهانی برای اسلام ایجاد کرده است را برطرف کنیم.

رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اشاره به لزوم معرفی ظرفیت‌های مشهد در قالب برنامه‌های مختلف به جهان اسلام گفت: گرچه مراسم افتتاحیه رسمی مشهد 2017 برگزار شد اما باید این مراسم به صورت حجم بالاتری اجرایی می‌شد و حتی در کنار آن باید این شهر میزبان نشست وزرای فرهنگی جهان اسلام نیز بود.

پژمانفر ادامه داد: علاوه بر اینکه باید برگزاری برنامه‌های مختلف 2017 حمایت شود، انتظارات مردم و افکار عمومی نیز در این راستا نیازمند پیگیری بوده و برنامه‌های مذکور باید در شأن مشهد، مردم و زائرین این شهر صورت گیرد.  

وی تأکید کرد: بی‌تردید، در سال جاری می‌توانیم با همکاری مردم و بخش خصوصی مسایل را رفع کنیم چراکه ظرفیت‌های مردمی بسیار بالا بوده و در این راستا نهادهای دولتی همچون شهرداری نیز باید همکاری لازم را انجام دهند.

در این مراسم شخصیت های برجسته سیاسی به ایراد سخنرانی پرداختند. به نقل از تسنیم:

علیرضا رشیدیان، استاندار خراسان رضوی

139410180919583046866054

استاندار خراسان‌رضوی با بیان اینکه حوزه گستره فکری بزرگان مشهد همه انسان‌های کره زمین را تحت تاثیر قرار داده است، خاطرنشان کرد: پس از اسلام بازار علم و ادب در این خطه پر رونق بوده ‌و نامدارانی همچون حکیم فردوسی، غزالی، شیخ طوسی و بسیاری دیگر از علماء در این سرزمین رشد کرده‌اند.

وی گفت: مشهد می‌تواند نقش اساسی را در آینده جهان اسلام ایفا کند و عنوان بزرگترین کلان شهر مذهبی جهان اسلام به شایستگی می‌تواند در طرح تمدن نوین اسلامی نقشی اساسی ایفا کند و کانون ارتباطات فرهنگی و فکری در منطقه به حساب بیاید.

آیت الله رئیسی، تولیت آستان قدس رضوی

139510271649535889711644

آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی بیان کرد: آنچه ما از مدنیت و تمدن از مشهد سراغ داریم از پرتو آموخته‌های انبیاء عظام الهی است، امروز مدنیت در جامعه بشری را مرهون آموخته‌های دین اسلام می‌دانیم، آنچه در جهان اسلام برای همه مسلمانان با هویت اسلامی اصالت دارد، آن است که بدانند اسلام درون و برون را مدنظر دارد.

تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه گروه‌های تکفیری که امروز مسلمانان را مورد ستم قرار می‌دهند از نام اسلام سوءاستفاده می‌کنند، بیان کرد: نام اسلام بسیار مورد ستم قرار گرفته است، وجود مقدس امیرالمؤمنین(ع) و فرزندان آن بزرگوار کلمه توحید را جاری کردند و زندگی توحیدی را بیان کردند به این معنی که سنگ زیربنای آرمان‌شهر، توحید است و جامعه توحیدی بر اخلاق و عقلانیت و معنویت و عدالت اجتماعی استوار است.

آیت‌الله رئیسی با اشاره به اینکه این مسئله آموخته امام رضا(ع) برای بشریت است، تاکید کرد: پایتخت اسلامی معنایش این است که تمامی بلاد باید از آموخته‌های امام رضا(ع) برای شکل دادن به زندگی انسان معاصر استفاده کنند. معنا و مفهوم این مسئله آن است که ما به برکت آنچه در سیره و سلوک امام رضا(ع) است، می‌توانیم مدنیتی برای مسلمانان در عالم رقم بزنیم و در مقابل تهدیداتی که از الحاد ناشی می‌شود بایستیم، تهدیدات گوناگون به مبانی اخلاقی و گسترش الحاد را با این رویکرد می‌توان کنترل کرد.

وی افزود: بسیاری از مفاسد و مظاهر فساد جهان اسلام را تهدید می‌کند و می‌توان با استفاده از نورانیت امام رضا(ع) جامعه اسلامی را مصون‌سازی کنیم و در مقابل این تهدیدات صیانتی به نام امام رضا(ع) به ارمغان آوریم. امروز جهان اسلام به حضرت ارادتمند است و جامعه تشیع و تسنن ما به اهل بیت(ع) عشق می‌ورزد و این رمز وحدت و انسجام جهان اسلام است و رمز هویت‌یابی است.

آیت‌الله رئیسی بیان کرد: امروز تهدیدات زیادی نسبت به جهان اسلام و جامعه اسلامی وجود دارد، رمز صیانت مسلمانان این است که به هویت دینی و اسلامی خود تکیه کنند و به ایمان و تقوا و آموخته‌های بشریت اعتماد کنید. آنچه امروز ما در میان کشورهای اسلامی بیش از همیشه ضرورت دارد انسجام، اتحاد، وحدت، مقاومت در راه هدف و ایستادگی در مقابل استکبار جهانی، حفظ هویت دینی و هویت اسلامی است؛ باید این را روز به روز به برکت خون شهیدات گسترش دهیم.

تولیت آستان قدس رضوی افزود: باید از هرگونه اخلاق جاهلی تبری جست و با نیرنگ‌ها مقابله کرد، هویت دینی و اسلامی خود را باید گسترش دهیم و با "فرهنگ تحملی غرب" مبارزه کنیم، بسیاری به‌دنبال این هستند که فرهنگ غربی را صادر کنند و وزرای محترم شرکت‌کننده در این اجلاس و دبیرخانه مشهد 2017 باید به این مسائل توجه داشته باشند.

عضو مجلس خبرگان رهبری با تاکید بر داشته‌های اسلامی به ویژه با تاکید بر سیره رضوی افزود: امید است که این اقدام وحدت و انسجام هرچه بیشتر و ائتلاف را به ارمغان بیاورد؛ آنچه از تمدن و ادبیات و هنر و شعر در مجموعه مشهدمقدس و خراسان بزرگ می‌بینید در پرتو نور امام رضا(ع) است.

آیت‌الله رئیسی خاطرنشان کرد: بسیاری از آثار تمدن در این شهر وجود دارد اما ایران قبل از امام رضا(ع) و بعد از ایشان قابل قیاس نیست و همه چیز به برکت این مضجع نورانی است.

قاضی زاده هاشمی، وزیر بهداشت

139211232203126462121194

سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی صبح امروز در مراسم معرفی رسمی مشهدالرضا (ع) به‌عنوان «پایتخت فرهنگی جهان اسلام» در سال 2017 در تالار قدس حرم مطهر امام رضا(ع) اظهار داشت: خوشبختم از اینکه در جمع شما به‌عنوان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی حضور دارم. همچنین تبریک می‌گویم به دبیرخانه آیسسکو برای انتخاب مشهد به‌عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام؛ در واقع این شهر قلب جمهوری اسلامی ایران است و بنده به عنوان شهروند جمهوری اسلامی افتخار می‌کنم که موطن بنده، مشهد عزیز است.

وزیر بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی ارتباط با دانشگاهیان و صاحبان علم و اندیشه در تمام دنیا و بهره‌مندی از توان دانشگاهیان را نقطه رشد و بالندگی در عرصه بین‎المللی دانست و خاطرنشان کرد: در تعاملات باید به 3 مقوله آموزش، علوم و ارتباطات توجه کرد، قطعاً کشورهای اسلامی در همه زمینه‌ها حرف‌های زیادی دارند.

قاضی‌زاده هاشمی با بیان اینکه یکی از اهداف تشکیل این سازمان دستیابی به صلح و امنیت جهانی است، گفت: در سایه آموزه‌های دین مبین اسلام، کشورهای اسلامی باید الگویی برای صلح جهانی باشند و همه ما وظیفه داریم که برای اصلاح امور مسلمانان اقدام کنیم.

قاضی‌زاده هاشمی با بیان اینکه بر مبنای تعاریف سازمان جهانی گردشکری یکی از 4 شاخه گردشگری "مذهبی" است، تصریح کرد: مشهد به‌خاطر امام رضا(ع) در این زمینه جایگاهی ویژه دارد. سال گذشته بیش از 25 میلیون زائر به این شهر سفر کرده‌اند و علاوه بر این گردشگری سلامت نیز تجربه‌ای ارزشمند در خراسان‌رضوی است و همه‌ساله جمع زیادی از کشورهای همسایه برای امور درمانی خود به مشهد مقدس سفر می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی ایران امروز از نظر رشد علمی رتبه 16 جهان و از نظر تعداد مقالات رتبه اول منطقه را از آن خود کرده است، بیان کرد: ما آمادگی داریم که برای امور پزشکی تعامل سازنده و تبادل استاد دانشجو با سایر کشورهای اسلامی داشته باشیم.

وزیر بهداشت،‌ درمان و آموزش پزشکی خاطرنشان کرد: در دولت یازدهم طرح تحول سلامت شروع شد که حاصل آن بیمه شدن همه ایرانیان و کاهش هزینه‌ها برای روستائیان به 3 درصد و در شهر به 6 درصد بوده است. این طرح 2 بار مورد تقدیر قرار گرفته و قابل عرضه به همه کشورهای جهان است و بنده به عنوان وزیر بهداشت کشور اعلام آمادگی می‌کنم تا بتوانیم دستاوردهای این طرح را به بحث بگذاریم.

صالحی امیری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی

139510161159134369627794

سیدرضا صالحی‌امیری گفت: در این جمع بزرگ با هدف وحدت گفت‌وگو و همدلی به مشهد مقدس گردهم آمده‌ایم؛ امروز روزی برای مشهد، ایران و جهان اسلام است از امروز سراسر جهان اسلام گفتمان رضوی که همان گفتمان صلح و آشتی و برادری است دمیده می‌شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: از امروز از مناره‌های حرم مطهر رضوی، ندای اخلاق و وحدت اسلامی سر داده می‌شود و دنیا بداند مکتب امام رضا (ع)، مکتب معنوی و اخلاق نبوی است. مشهد می‌تواند محل جذب و اجتماع فرهیختگان و هنرمندان باشد؛‌ همچنان که امام رضا (ع) چنین بود و به راستی چرا نخواهیم و نتوانیم جمع حداکثری داشته باشیم چراکه کتاب آسمانی همه ما قرآن‌کریم و پیامبر همه ما حضرت محمد (ص) هدف رسالت خود را مکارم اخلاق بیان کردند و اخلاق چیزی جز دوستی و فضلیت و صلح‌گرایی نیست و معیارهای آیسسکو برای انتخاب پایتخت فرهنگی نیز بر همین معیار است.

وی با بیان اینکه کشورهای مسلمان با دشمنان مشترکی مواجه هستند، گفت: دشمنان خارجی که در رأس آن رژیم صهیونیستی قرار دارد، با اقدامات متحجرانه چهره پاک و مطهر اسلام را خشن نشان می‌دهند. ما همزمان از سوی 2 جبهه در فشار قرار داریم و برای برون‌رفت از این وضعیت نیازمند وحدت و همگرایی هستیم.

صالحی‌امیری ادامه داد: بنیان‌گذار فقید جمهوری اسلامی پرچمدار برادری و وحدت مسلمانان شد و رهبری فرزانه جمهوری اسلامی همواره بر ضرورت وحدت تأکید دارند؛ ایشان می‌فرمایند که امروز دنیای اسلام دچار محنت‌های بزرگی است که راه‌حل آن وحدت اسلامی،کمک به یکدیگر و پرهیز از اختلافات مذهبی و فکری است.

صالحی‌امیری با اشاره به اینکه جهان بیش از هر زمان دیگر از تفرقه و خشنوت رنج می‌برد و ما بیش از هر زمان دیگر به وحدت و انسجام نیازمندیم، گفت: سیره رضوی به ما می‌آمورزد همه مردم از هر رنگ، نژاد و فرقه می‌توانند در سایه فرهنگ رضوی زیست مسالمت آمیز و عزتمندانه داشته باشند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در خاتمه با بیان اینکه خراسان و مشهد یعنی محل تلاقی راه‌های ارتباطات فرهنگی و تمدنی، پیدایش گفتمان‌های نو و محل تعامل افراد که از دیرباز تاکنون این‌گونه بوده است، تاکید کرد: امروز این جمع ارزشمند می‌تواند در جهان اسلام طرحی نو دراندازد و این مهم با همت بلند شما عزیزان دور از دسترس نیست.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: