سال‌ها پیش حضرت سعدی در وصف روزگار خودش و مناسبات اجتماعی آن دوره چنین آورده است: از دشمنان برند شکایت به دوستان/ چون دوست دشمن است شکایت کجا بریم؟

سال‌ها پیش حضرت سعدی در وصف روزگار خودش و مناسبات اجتماعی آن دوره چنین آورده است: از دشمنان برند شکایت به دوستان/ چون دوست دشمن است شکایت کجا بریم؟

معمول آن است که مردم در حفظ امنیت اجتماعی و اقتصادی خود دل به دولت‌مردان خویش می‌سپرند و بر آنند که اگر قرار باشد حقی از آنان ضایع شود، ناظران دولتی حاضر و ناظرند و اجازه تجاوز به حقوقشان را نمی‌دهند. با کمال تأسف، دردناک‌ترین اتفاق ممکن حین همین اعتماد مردم رخ می‌دهد. یک دستگاه دولتی، دانسته یا ندانسته، در حالی که مملکت و رسانه‌های آن سرگرم خبرهای داغی چون ساختمان پلاسکو و نجات آتش‌نشان‌ها و دیگر اتفاقات مشابه هستند، یواشکی و بدون اطلاع‌رسانی شفاف و کار کارشناسانه مورد‌قبول ملت، وضعیت کلان‌شهر مشهد را از اقلیم دو به اقلیم سه تغییر می‌دهد. با همین تصمیم خاموش که هیچ‌کس نمی‌داند بر چه اساسی انجام شده، ناگهان، در اوان فصل سرد سال، بهای گاز مصرفی خانوارها گران‌تر و متعاقب آن قبض‌های سنگین‌تری برای خلق‌ا... صادر می‌شود. چنین است که با یک بخشنامه میلیاردها تومان بر درآمد اداره مربوطه می‌افزایند. در چنین مواقعی، کدام نهادهای نظارتی از حق و حقوق مردم دفاع می‌کنند؟

بگذارید کمی شفاف‌تر برایتان بگویم. آن نهادی که مسئول تغییر اقلیم‌هاست -خدا می‌داند با چه مستنداتی!- اقلیم کلان‌شهر مشهد را از دو به سه تغییر داده است؛ یعنی ، به تشخیص ایشان، شهر چندمیلیونی مشهد ناگهان هوایش چندین درجه گرم‌تر شده است و از این پس در شمار مناطق گرم طبقه‌بندی می‌شود؛ لذا، شما که در مشهد زندگی می‌کنید و در فصل زمستان گاز بیشتری برای گرم کردن خانه‌تان مصرف می‌کنید باید بابت این کار پول بیشتری پرداخت کنید، زیرا مبلغ قبض گاز شما ۵٠درصد بیشتر از سابق خواهد بود. این تغییر اقلیم یعنی اینکه اداره مربوطه که، بنا بر ادعای شرکت گاز، اداره هواشناسی است اعتقاد دارد شهر مشهد از نظر گرما مشابه بندرعباس و جزیره قشم است! باور می‌کنید؟ شرکت گاز خراسان با یک جمله خودش را راحت کرده و گفته: تغییر اقلیم در اختیار ما نیست. بله؛ در اختیار شما نیست. اما در فصل سرما، وقتی نه یک شهر و مرکز استان چندصدهزارنفری، بلکه دومین شهر بزرگ مملکت یکباره همانند بندرعباس در نظر گرفته می‌شود، یعنی میلیون‌ها مشترک گازِ این شهر مجبورند پس از این ۵٠درصد بیشتر برای قبض‌های گازشان پول بدهند. روشن است که در اینجا اداره گاز به دنبال احقاق حق مردم نمی‌رود و باز روشن است که این اداره از این اتفاقات مهم بی‌خبر نبوده است!

سؤال اصلی اینجاست: چرا این افزایش غیرکارشناسی و ناعادلانه به طرف اصلی ماجرا که مردم باشند اطلاع داده نشده است؟ مگر نه این است که در پی این تصمیم مبلغ قبض‌های گاز مردم در پرمصرف‌ترین فصل سال ۵٠درصد بیشتر می‌شود و به همان نسبت درآمد اداره گاز ۵٠‌درصد بالا می‌رود؟ این افزایش درآمد شما از جیب مردم مظلوم و شهروندان بی‌خبر مشهدی حاصل می‌شود؛ پس چرا مردم را بی‌خبر گذاشته‌اید؟ چرا دولت‌مردان به اعتماد مردم خیانت می‌کنند؟ شما بناست حافظ حق و حقوق مردم باشید یا هر‌کجا که امکانش وجود داشت، یواشکی و بی آنکه مردم خبردار شوند، قبض‌های آن‌ها را گران کنید؟ آیا دادستان محترم مشهد، که برای حفظ حقوق مردم در موارد بسیار کم‌اهمیت‌تر دخالت و نظارت کرده و عکس‌العمل نشان داده، در این زمان و مورد خطیر نباید وسط بیاید و به عنوان مدعی‌العموم تمام عوامل چنین تصمیمی را به دادگاه بکشد؟

اما چرا این اتفاق برای مشهد رخ داده است؟ چرا برای خراسان جنوبی و مرکز آن، شهر بیرجند، چنین تصمیمی نگرفته‌اند؟ شاید چون مشهد، پس از تهران، بزرگ‌ترین شهر ایران است و میلیون‌ها مشترک گاز دارد مشمول این لطف شده است! اگر اقلیم کلان‌شهر مشهد تغییر کند و قبض گاز بی آنکه مردم بفهمند ۵٠درصد گران شود، درآمدی میلیاردی حاصل خواهد شد. این را هم بدانید: اگر آبادان و بندرعباس و ... در اقلیم سه طبقه‌بندی شده‌اند و بهای بیشتری برای مصرف گاز می‌پردازند، به استناد همین طبقه‌بندی، از آن‌سو در تابستان و گرما بهای کمتری برای مصرف برق می‌پردازند. اما در اینجا تغییر اقلیم فقط مربوط به اداره گاز است! از نظر اداره برق، مشهد همچنان جزء اقلیم قبل است؛ در نتیجه، شهروندانش برای مصرف برق هم بهای بیشتری می‌پردازند! آیا این یک نوع دزدی و کلاهبرداری از مردم و سوءاستفاده از بی‌اطلاعی آن‌ها نیست؟ چه کسی مسئول این خیانت به اعتماد ملت است؟ مسبب این رفتار شرم‌آور کیست؟ مردم باید یقه چه کسی را بگیرند؟

شهرآرا

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: