در این طرح مقرر شده است که هر سه ماه یکبار به ساختمان‌های بدون ایمنی تذکر داده شود و اگر بعد از دو مرتبه این تذکرها رعایت نشد و استانداردسازی شروع نشد اسامی این مجموعه‌ها توسط رسانه‌های محلی به مردم معرفی شود

به گزارش ثامن پرس، یکصدو پنجاه و چهارمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر با نطق پیش از دستور خلیل موحدی محصل آغاز شد.

در ادامه این جلسه، لایحه دوفوریتی شهرداری مشهد مقدس در زمینه ارائه 30 درصد اعتبار بیشتر به استفاده‌کنندگان از پارکینگ‌های حاشیه‌ای و غیر حاشیه‌ای در مراسمات خاص مورد بررسی قرار گرفت.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری مشهد مقدس در این خصوص گفت: هدف ما از این لایحه دوفوریتی، ایجاد تسهیلات بیشتر به شهروندان و ترغیب به استفاده از پارکینگ‌های حاشیه‌ای و غیرحاشیه‌ای است.

هوشنگ غلام‌زاده تصریح کرد: چون به دهه فجر نزدیک هستیم لذا این طرح به صورت دوفوریتی ارائه شد تا مردم در این ایام از آن بهره‌مند شوند.

وی با اشاره به اینکه قبلا در هنگام برگزاری نمایشگاه بین‌المللی، با تصویب هیئت مدیره جایزه 20 درصدی برای شارژهای مردم در نظر گرفته شد تا شاهد ترافیک کمتری در اطراف نمایشگاه باشیم. همچنین چون این تسهیلات به صورت شارژ جایزه است لذا حق کسی ضایع نمی‌شود.

8 هزار پیامک کسر فعال شده است

مدیرعامل شرکت الیت هم اظهار کرد: 10 درصد تخفیف برای جلب نظر مردم جهت استفاده از شارژ آنلاین حساب خود در الیت قائل شده‌ایم تا خرید نقدی شارژ از پارکبان‌ها کاهش یابد.

سیدحسین هاشم‌زادگان افزود: چون ارائه شارژ هدیه در نمایشگاه با استقبال خوب مردم مواجه شد لذا با درخواست‌های مکرر شهروندان بر آن شدیم تا این موضوع را برای اجرا در همه شهر به تصویب شورای اسلامی شهر برسانیم.

وی عنوان کرد: بیش از یک میلیون پیامک برای فراخوان مردم جهت اقدام برای فعال‌سازی پیامک کسر ارسال شده است که از این میان 8 هزار پیامک کسر فعال شده و 8 هزار نفر نیز برای استفاده از سامانه، نام کاربری دریافت کرده‌اند.

بیشترین نارضایتی مردم از الیت به دلیل ضعف در اطلاع‌رسانی است

مدیرعامل شرکت الیت با اشاره به اعزام تیم سیار برای فعال‌سازی پیامک کسر به ادارات، ادامه داد: در حال حاضر امکان دریافت صورتحساب آنلاین برای مردم وجود دارد که این مهم از طریق ربات تلگرام نیز برای 5 تراکنش آخر ممکن است.

هاشم‌زادگان خاطرنشان کرد: بر اساس مطالعاتی که توسط دانشگاه فردوسی انجام شده؛ عمده نارضایتی مردم از شرکت الیت مربوط به عدم اطلاع‌رسانی بوده است که برای رفع این مشکل برنامه‌ریزی لازم صورت گرفته است.

14 میلیارد تومان مطالبه الیت از مردم

علی‌اصغر نخعی‌راد، رییس کمیسیون امور اقتصادی، سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های شورای اسلامی شهر نیز در مورد این لایحه دوفوریتی گفت: به این دلیل لایحه با دوفوریت به شورا ارسال شد که شروع اجرای این طرح با دهه مبارک فجر همراه باشد و در طول این ایام اجرایی شود.

وی افزود: مردم 14 میلیارد تومان به الیت بدهی دارند که در صورت اجرایی شدن این مصوبه می‌توان به وصول مطالبات الیت نیز کمک کرد. نظر ما این است که به بدهی‌های معوق نیز این جایزه تعلق گیرد.

جواد ستاری، دیگر عضو شورای اسلامی شهر مشهد مقدس در مخالفت با این لایحه دوفوریتی بیان کرد: ابهاماتی در این لایحه وجود دارد چون اگر تخفیف دادن از سوی الیت مجوز نیاز دارد که باید تخفیفات قبلی نیز مجوز شورا را می‌داشت.

همچنین حجت الاسلام حسنعلی اخلاقی امیری، عضو کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و زیارت شورای اسلامی شهر مشهد مقدس نیز به عنوان دیگر مخالف این لایحه دوفوریتی تصریح کرد: لایحه دوفوریتی برای مسایل مهمی است که زمان در آن نقش مهمی دارد. در این لایحه تخفیفاتی به بدهکاران داده می‌شود که ظلم در حق کسانی است که به موقع پول خود را پرداخت کرده‌اند.

در ادامه این جلسه علنی، دوفوریت لایحه شهرداری رای لازم را کسب نکرد و مقرر شد لایحه با قید یک فوریت در کمیسیون‌های تخصصی بررسی و به صحن علنی آورده شود.

طرح دوفوریتی معرفی ساختمان‌های ناایمن

یکصدو پنجاه و چهارمین جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد مقدس در ادامه به بررسی طرح دوفوریتی تعدادی از اعضا پرداخت.

حجت الاسلام حسنعلی اخلاقی امیری، عضو شورای اسلامی شهر از پیشنهاد دهندگان این طرح اظهار کرد: حادثه پلاسکو حادثه دلخراشی بود که از حیث جانی و مالی زیان‌های زیادی را متوجه نظام کرده است.

وی افزود: در مشهد ساختمان‌های متعددی داریم که به دلیل عدم رعایت نکات ایمنی آتش‌نشانی به آن ها تذکر داده است.

وی در توضیح این طرح خاطرنشان کرد: در این طرح مقرر شده است که هر سه ماه یکبار به ساختمان‌های بدون ایمنی تذکر داده شود و اگر بعد از دو مرتبه این تذکرها رعایت نشد و استانداردسازی شروع نشد اسامی این مجموعه‌ها توسط رسانه‌های محلی به مردم معرفی شود. چون شهر هر روز آبستن حوادث است لذا این طرح دوفوریتی ارائه شد.

طراحی سناریو برای مقابله با حوادث در ساختمان‌های بلند مرتبه مشهد

غلامحسین صاحبی، رییس کمیسیون خدمات شهری، محیط زیست، بهداشت و سلامت شورای اسلامی شهر مشهد مقدس نیز در این مورد عنوان کرد: هنگام بروز حوادثی مانند برج سلمان و پلاسکو به شهرداری‌ها هجمه زیادی وارد می‌شود.

وی بیان کرد: بازدید‌های زیادی از مجتمع‌های مسکونی و تجاری در مشهد توسط آتش‌نشانی صورت گرفته است و سناریوهایی هم برای مجتمع‌هایی مثل زیست خاور برای عملیات در هنگام حوادث طراحی شده است.

این عضو شورای اسلامی شهر مشهد مقدس تصریح کرد: پیشنهاد می‌کنم علاوه بر اطلاع‎رسانی ساختمان‌هایی که ایمنی را رعایت نکرده‌اند شهرداری را موظف کنیم از طریق دستگاه قضایی پیگیر پلمب این ساختمان‌ها نیز باشد.

مخازن شرکت نفت یکی از نقاط نا ایمن مشهد

محمود هراتی، عضو کمیسیون امور فنی، عمرانی و طرح ریزی شهری شورای اسلامی شهرمشهد مقدس با دعدت از رسانه‌ها برای پرداختن به ساختمان‌ها و نقاط نا ایمن مشهد، اظهار کرد: مخازن شرکت نفت یکی از نقاط نا ایمن شهر مشهد است که باعث نا امنی برای فرودگاه، بولوار سلسله الذهب و شهرک عسگریه و مرکز اقلیم شناسی ایران می‌شود.

وی افزود: تاکنون هیچ اقدامی برای انتقال این مخازن انجام نشده است که باید شورا به این موضوع ورود پیدا کرده و عزم جدی در استان برای رفع این خطر وجود داشته باشد.

همچنین، بعد از صحبت‌های محمد رضا دیمه‌کار، دیگر عضو شورای اسلامی شهر که توجه اعضا را به وجود انبارهای متعدد نا ایمن و مستعد آتش‌سوزی در مناطق مسکونی جلب کرد، محمد حسین جهانبخش نیز، رعایت نکات ایمنی در ساختمان‌های شهرداری و شورای شهر را گام شروع ایمن‌سازی ساختمان‌های سطح شهر دانست.

در نهایت بعد از صحبت‌های موافقان و مخالفان، این طرح دو فوریتی تصویب شد که بر اساس آن شهرداری مشهد مقدس مکلف شد تا هر سه ماه یکبار به ساختمان‌ها و مجتمع‌های تجاری و مسکونی که استانداردهای لازم ایمنی را رعایت نمی‌کنند تذکر رسمی داده و در صورت عدم رعایت نکات ایمنی پس از دوبار تذکر اسامی آنها را برای اطلاع عموم مردم مشهد و نهادهای متولی در روزنامه‌های محلی اعلام کند.

پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: