بارش برف و بوران اخیر شهر مقدس مشهد اثرات عجیبی را به وجود آورد.

به گزارش ثامن پرس، بارش برف و بوران اخیر شهر مقدس مشهد اثرات عجیبی را به وجود آورد.

شامگاه یکشنبه بالاخره پس از مدت‌ها چشم مردم به دانه‌های سفید برف روشن شد و از این رهگذر خوش‌حالی نسبی برای شهروندان مشهدی به وجود آمد؛ بااین‌حال شدت بارش برف اخیر تبعات زیادی را نیز درپی داشت و قطعی برق در چند نقطه شهر مشهد، یکی از مشکلات بزرگی بود که باعث نارضایتی مردم و شهروندان مشهدی شد.

به‌گزارش شهرآرا، حال سوال اینجاست که آیا با هر بارش برف یا ایجاد یک طوفان نه‌چندان‌بزرگ، باید قطع برق یا مشکلاتی از این قبیل را تجربه کرد؟ به یقین پاسخ منفی است؛ چراکه باید توان شهر و زیرساخت‌های شهری آن‌قدر بالا باشد که نه‌تنها از این نوع حوادث عادی و طبیعی، بلکه دربرابر حوادثی به‌مراتب‌بالاتر هیچ مشکلی در زندگی مردم به وجود نیاید.

اما اتفاقات شامگاه یکشنبه مشهد نشان داد که شهر مشهد در زمان بحران، شاید تاب‌وتوان مقاومت نداشته باشد و بهتر است مسئولان به‌جای توجیه یا هر چیز دیگری، آستین همت را بالا زده و زیرساخت‌های مهم شهری نظیر آب، برق، گاز یا موارد دیگر را به‌گونه‌ای مدیریت کنند تا در شرایط بحرانی بتوان از خدمات استفاده کرد.

خاموشی ناخواسته در ۴ نقطه شهر مشهد

درهمین‌رابطه سخن‌گوی شرکت توزیع برق مشهد درخصوص قطعی برق شامگاه یکشنبه در چند نقطه این شهر گفت: پس از طوفان و بادی که شب یکشنبه در سطح شهر مشهد اتفاق افتاد، یک‌سری خاموشی در شهر پیش آمد که در صنعت برق به‌عنوان خاموشی‌های ناخواسته یاد می‌شود.

علیرضا کاشی، سقوط اجسام روی شبکه برق فشار قوی در برخی نقاط شهر را علت حادثه عنوان کرد و افزود: در سطح شهر مشهد برخی شبکه‌ها فشار قوی است و زمانی‌که یک شبکه ٢٠هزار ولت قطع می‌شود، حدود ۴ تا ۵هزار مشترک بی‌برق می‌شوند.

وی افزود: پس از این اتفاق برق در ۴نقطه شهر مشهد در منطقه قاسم‌آباد، بولوار ارشاد، ابوطالب و بخشی از خیام قطع شد.

این صحبت سخن‌گوی شرکت توزیع برق مشهد درحالی است که به‌جز قطعی برق در ۴نقطه شهر، اکثر نقاط شهر مشهد در شب یادشده دچار نوسان شدید برق بودند.

کاشی با اشاره به اینکه با توجه به وجود مرکز کنترل اتفاقات در شرکت توزیع برق مشهد متوجه قطعی برق در اولین لحظه می‌شویم، تصریح کرد: البته احساس مردم این است که شرکت برق از این قطعی‌ها مطلع نیست و تماس‌های فراوانی را با ما می‌گیرند که چنین‌موضوعی صحیح نیست و در اولین زمان متوجه قطعی برق می‌شویم و اقدامات لازم را انجام می‌دهیم.

وی افزود: به‌طور‌میانگین حدود ١۵دقیقه مشکل قطعی برق در شهر مشهد حل شد؛ اما حل مشکل برخی مناطق به‌دلیل نوع حادثه، زمان بیشتری برده است.

شبکه برق آسیب‌پذیر است

سخن‌گو و مدیر روابط‌عمومی شرکت توزیع برق مشهد در رابطه با تمهیدات نامناسب برای برنخوردن به چنین‌مشکلاتی گفت: شبکه‌های برق به‌دلیل مجاورت با فضای باز، شبکه‌های آسیب‌پذیری هستند؛ بنابراین چنین‌اتفاقاتی اجتناب‌ناپذیر است.

وی افزود: البته ما راهکارهایی برای این مسئله دیدیم و درهمین‌راستا در سطح شهر مشهد ٧هزار کیلومتر کابل خودنگهدار کشیده شده است و این کابل‌ها با افتادن هر درخت و شاخه روی کابل قطع نمی‌شود.

کاشی با اشاره به اینکه البته این کابل‌های خودنگهدار مربوط به شبکه فشار ضعیف ماست، خاطرنشان کرد: حادثه شامگاه یکشنبه مربوط به کابل‌های فشار قوی بوده و متاسفانه کابل‌های خودنگهدار در شبکه فشارقوی کم است.

وی با اشاره به اینکه یکی از اقدامات شهر مشهد روکش‌دار‌کردن شبکه‌های ٢٠هزار ولت است، تصریح کرد: با این اقدام خاموشی‌های گذرا و خاموشی به‌علت افتادن یک درخت معمولی رفع خواهد شد که دراین‌راستا اقداماتی نیز انجام ‌شده است؛ اما به‌دلیل کمبود منابع اعتباری، کار با کندی پیش می‌رود.

سخن‌گوی شرکت توزیع برق مشهد افزود: از مرکز دیسپاچینگ مشهد ٨٠٠ نقطه در سطح شهر کنترل می‌شود و تا خرداد‌ماه سال آینده این مرکز کنترل ١٠٠٠ نقطه را در دست خواهد گرفت.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان‌رضوی نیز دراین‌رابطه گفت: ما طی اطلاعیه‌ای، وجود باد شدید را پیش‌بینی‌کرده بودیم؛ بنابراین امکان بادهای مقطعی شدید بود، اما در لحظه حادثه قطعی برق، هم باد شدید و هم رعد و برق بود و این‌ها باعث شد که پست برق دچار اشکال در مناطق غرب مشهد شود.

بروز این اتفاقات، اجتناب‌ناپذیر است

حجت‌علی شایان‌فر با اشاره به اینکه بروز چنین‌اتفاقاتی اجتناب‌ناپذیر است، تصریح کرد: البته ماموران شرکت برق ظرف کمتر از یک ساعت مشکل را حل کردند.

وی با اشاره به اینکه توان شهر مشهد در زمان بحران نسبتا خوب است، عنوان کرد: البته مسئولان تخصصی باید ریزجزئیات و اقدامات خود را مطرح کنند.

شایان‌فر با اشاره به اینکه شرکت توزیع برق مشهد یکی از بهترین شرکت‌ها در سطح کشور است، ادامه داد: خوشبختانه این شرکت توانمندی‌های زیرساختی خوبی دارد؛ اما اینکه در شرایط بحران چقدر می‌تواند مقاومت داشته باشد، در حد نرم‌های ما در وضعیت خوبی به سر می‌برد؛ اما ایدئال نیست.

همچنین سرپرست مدیریت سامان‌دهی و مهندسی بحران شهرداری مشهد با بیان اینکه با توجه به پیش‌بینی‌هایی که برای این اتفاقات صورت گرفته بود، شرکت‌های مربوطه در آماده‌باش بودند، اظهار کرد: خوشبختانه شرکت برق اقدامات خوبی را درراستای انجام کابل‌های خودنگهدار انجام داده که می‌تواند حوادث را به حداقل برساند.

توان شهر در مقابل حوادث پایین است

امیر عزیزی با تاکید بر اینکه متاسفانه توان شهر در مقابله با بحران‌ها و حوادث در حد متوسط به پایین است، تصریح کرد: متاسفانه خیلی کار تخصصی کافی برای موضوع مدیریت بحران ازسوی مسئولان انجام نشده است و ما نیز به‌عنوان کارشناس، بارها هشدارهای لازم را در مسائل مختلف داده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه در مدیریت بحران و افزایش توان در شهر در بحران باید چند کار انجام شود، عنوان کرد: چند اقدام در مباحث قانون‌گذاری، باور مسئولان و مشارکت مردمی باید صورت گیرد.

مسئولان «مدیریت بحران» را باور‌ندارند

عزیزی با بیان اینکه در موضوع قانون‌گذاری مشکل آن‌چنانی درحال‌حاضر وجود ندارد و قوانین خوبی دراین‌رابطه وضع شده است، تصریح کرد: مشکل اصلی ما در بحث مدیریت بحران، موضوع باور‌نداشتن مسئولان اجرایی و مشارکت مردمی است؛ هرچند درصورت باور‌پذیری مسئولان نسبت به اهمیت مدیریت بحران موضوع مشارکت مردمی حل خواهد شد. وی عنوان کرد: خوشبختانه با توجه به فضاهایی که ایجاد شده است، این ظرفیت در مردم وجود دارد که در بحث مدیریت بحران به‌خوبی عمل کنند و اگر مسئولان این باور را نیز داشته باشند، به‌طور‌قطع کارهای بهتری صورت خواهد پذیرفت.

سرپرست مدیریت ساما‌ن‌دهی و مهندسی بحران شهرداری مشهد با اشاره به انجام اقداماتی در رابطه با موضوع مدیریت بحران و پدافند غیرعامل گفت: شهرداری مشهد هزینه‌های زیادی را در بحث تونل انرژی‌کرده و می‌کند؛ اما متاسفانه همت دستگاه‌های خدماتی مثل آب و برق و گاز دراین‌خصوص بسیار کم است.

شهرداری هزینه کرد، دستگاه‌ها هزینه نکردند

وی افزود: وقتی شهرداری میلیاردها تومان برای تونل انرژی هزینه می‌کند که همین تونل خود نوعی پیشگیری از بروز اتفاقات و حوادث است، همه این انتظار را دارند که دستگاه‌های دیگر نیز با انجام هزینه‌ای، این موضوع مهم را به سرانجام برسانند.

عزیزی با بیان اینکه در برف و باد شامگاه یکشنبه نمی‌توانیم نام بحران را یاد کنیم، چراکه هیچ اتفاق بزرگی نبود، اما توان زیرساخت‌های خدماتی همچون برق در این اتفاق کوچک بسیار کم بود، عنوان کرد: بروز چنین‌اتفاقی یک هشدار است که دستگاه‌ها به فکر این بیفتند که نباید با یک رخداد معمولی و طبیعی زمین‌گیر شویم.

وی افزود: متاسفانه اکثر دستگاه‌ها موضوع آمادگی در برابر حوادث را از یاد برده‌اند و آموزش‌ها و مانورهای لازم دراین‌خصوص بسیار کم است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: