دومین نمایشگاه مشهد فجر آفرین، "مشهد دوست داشتنی از روز ۱۲ تا ۲۲ بهمن‌ماه از ساعت ۹ تا ۱۳، ۱۶ تا ۲۱ در مجتمع کوثر واقع در بلوار کوثر، مقابل کوثر شمالی ۳۹ دایر خواهد بود.

به گزارش ثامن پرس، قائم مقام معاون فرهنگی شهرداری مشهد در روزهای اخیر اعلام کرد از اهداف برگزاری این نمایشگاه تاکید بر هویت شهر مشهد است که برای دومین بار شاهد این نمایشگاه هستیم.

وی در گفتگو با تسنیم تصریح کرد: متاسفانه مشهد از شهری دینی و زیارتی فاصله گرفته و به شهر توسعه یافته مدرن تبدیل شده است که نگاه حداقلی به موضوع زیارت دارد و به همین منظور تصمیم به اجرای نمایشگاهی با هدف‌ داشته‌های فرهنگی و مردم کردیم.

139511102055435899836864

قائم مقام معاون فرهنگی شهرداری مشهد گفت: این نمایشگاه مردمی بوده و با کمک اقشار مختلف مردم در غالب گروه‌های مردمی اداره می‌شود. امسال با توجه به تجربه نمایشگاه قبلی، کارگروه‌های مختلفی را برگزار کردیم و بیش از هزار و 700 موضوع و موقعیت فرهنگی را بررسی و موضوعات منتخب را از آن ها انتخاب کردیم.

مرادی با بیان این که این نمایشگاه نمونه بی‌نظیری از روایت تاریخی از مشهد است، بیان کرد: از اهداف دیگر ما پرداختن به موضوع نقش مغفول مشهد است چرا که مشهد را با حضور مشهدی‌ها می‌شناسند.

وی اظهار داشت: یکی از وجوه شاخص این نمایشگاه وجه هنری آن است چرا که در آن نمادهای هنری وجود دارد و بسیاری از هنرمندان در روند آماده‌سازی آن کمک کرده‌اند. فضای نمایشگاه 10 هزار متر مربع است و 14 قسمت آن به روایتگری تاریخی و فرهنگی شهر مشهد می‌پردازند.

قائم مقام معاون فرهنگی شهرداری مشهد گفت: در این نمایشگاه بالغ بر 250 نفر بازیگر و هنرور در بین مردم حضور داشته و لحظات و اوقات خوبی را برای مردم حاضر در بخش‌های مختلف به وجود می‌آورند.

وی با بیان این که نام مشهد دوست داشتنی از زیارت امین‌الله گرفته شده است، بیان کرد: از ویژگی‌های خاص این نمایشگاه این است که برای همه خانواده تدارک دیده شده چرا که در آن فضاهایی نظیر شهربازی مسجد، قهوه‌خانه، زورخانه و... دیده شده است.

مرادی خاطرنشان کرد: در این نمایشگاه مردم 13 منطقه شهردای در این نمایشگاه حضور دارند و برای هر منطقه عنوان فعالیت خاصی در نظر گرفته شده است که به ترتیب مناطق یک تا 13 به موضوعات، سلامت، کارآفرینی و کتابخوانی، ازدواج آسان، پشتیبانی جنگ، مدافعین حرم، فعالیت داوطلبانه و جهادی، جهاد خدمت به زانران، انقلاب اسلامی، وقف و خیریه، جوان انقلابی دیروز و امروز، فرهنگ شهروندی، سبک زندگی، رزق حلال و اسلامی می‌پردازند.

قائم مقام معاون فرهنگی شهرداری مشهد گفت: برای این نمایشگاه بالغ بر یک میلیارد تومان هزینه شده است و با توجه به استقبال 54 هزار نفری در سال گذشته پیش‌بینی حضور 100 هزار نفر را در سال جاری داریم.

این نمایشگاه از روز 12  تا 22 بهمن‌ماه از ساعت 9 تا 13، 16 تا 21 در مجتمع کوثر واقع در بلوار کوثر، مقابل کوثر شمالی 39 دایر خواهد بود. هزینه ورودی برای هر نفر 1000 تومان است و برای اقشاری از مردم رایگان خوهد بود.

photo_2017-02-02_13-49-06

در این باره وحید جلیلی، معاون فرهنگی شهرداری مشهد گفت: بخشی از ظرفیت های فرهنگی و اجتماعی مشهد از زمان شهادت حضرت رضا (ع) تاکنون در این نمایشگاه در معرض دید علاقه مندان قرار گرفته است.

وحید جلیلی افزود: مرور و معرفی رویدادهای فرهنگی و اجتماعی دوره های مختلف تاریخی شهر مشهد در فضایی به وسعت بیش از 8 هزار متر مربع از اهداف تشکیل این نمایشگاه است.

او گفت: نمایش ماکتی از بناهای تاریخی ، مساجد ِ بازار و روایت رویدادهای دوره مشروطه و انقلاب اسلامی در مشهد مقدس از جلوه های این نمایشگاه است.

نمایشگاه مشهد فجر آفرین تا پایان دهه فجر برای دیدن علاقه مندان تاریخ انقلاب در مشهد برای بازدید علاقمندان در خیابان کوثر مشهد دایر است.

گذشته های دور و نزدیک در یک نمایشگاه

وحید جلیلی: کسانی که وارد نمایشگاه می شوند، می توانند یک دوره از تاریخ، از گذشته‌های دور و نزدیک مشهد را ببینند.

 افراد زیادی در برپایی این نمایشگاه فعالیت می کنند، از نقاشان، معماران، کسانی که در کار المان سازی و مجسمه سازی فعال هستند، نمایشنامه نویسان، کارگردانان، بازیگران تئاتر و رشته های مختلف هنری در ایام دهه مبارک فجر در خدمت مردم عزیزمان خواهند بود.

از همه مردم عزیزمان دعوت می کنم بیایند و این نمایشگاه را که منعکس کننده مجموعه بزرگی از ظرفیت های اجتماعی، فرهنگی، هنری و رسانه ای مشهد عزیز هست، ببینند.

 بخش های مختلفی را دوستان ما تدارک دیده اند، کسانی که وارد نمایشگاه می شوند، می توانند یک دوره از تاریخ مشهد را از ورود حضرت امام رضا علیه السلام به مشهد ببینند تا دوره تیموری، صفوی، دوران مشروطه و دوره معاصر؛ در کنار آن بخش های مختلفی همچون تماشاخنه، قهوه خانه و زورخانه هست.

بخشی از نمایشگاه به بازار اختصاص یافته که نسل های جوان تر می توانند بیایند و گذشته دور و نزدیک مشهد را در این نمایشگاه بازدید کنند، فکر می کنم بسیار جذاب خواهد بود.

یک مورد از اتفاقات این نمایشگاه این است بیش از 200 نفر از هنرمندان مشهد در فضای نمایشگاه  به شیوه جالبی نمایش هایی اجرا خواهند کرد که فکر می کنم خیلی بدیع و جالب باشد.

photo_2017-02-02_13-48-10

photo_2017-02-02_13-49-14

photo_2017-02-02_13-49-12

photo_2017-02-02_13-49-10

در ادامه فیلم هایی در رابطه با این نمایشگاه زیبا مشاهده می کنید.

                                               معرفی نمایشگاه مشهد دوست داشتنی در صدا و سیمای خراسان رضوی

                                                            اجرای انقلابی ترین مرد جهان با رهبری وحید جلیلی

                                       ساختمان کارخانه کوکاکولا میزبان نمایشگاه مشهد دوست داشتنی

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: