قاضی شریعت یار در اولین جلسه کمیته پیشگیری از حوادث اجتماعی و برخورد با هنجارشکنان چهارشنبه آخر سال مهم ترین علت بروز حوادث ناگوار در چهارشنبه آخر سال را جهل و ناآگاهی مردم دانست و گفت: نقش صدا وسیما و رسانه ها در اطلاع رسانی و آگاهی بخشی در این حوزه غیر قابل انکار است و باید جهت اطلاع رسانی خوب و کافی و لازم از ظرفیت توانمند رسانه ها بهره مند شد.

به گزارش ثامن پرس، چهارشنبه سوری به یک چالش همیشگی تبدیل شده است و همواره خسارتی را اعم از جانی و مالی به مجموعه مردم وارد می نماید که بعضاً خسارات جبران ناپذیری هم به وجود می آید. متولیان بخش های مختلف در شهر مشهد تشکیل جلسه داده و راه های کاهش خسارات را مورد بررسی قرار دادند.

معاون دادستان در امور اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادسرای عمومی و انقلاب مشهد در این جلسه که با حضور نمایندگانی از نیروی انتظامی، اداره اماکن، اتاق اصناف، اطلاعات، آتش نشانی و شهرداری های 13 گانه مشهد در محل سالن جلسات دادسرای عمومی و انقلاب مشهد تشکیل شده بود با تأکید بر اینکه شادی، جزئی از زندگی انسان است و در جامعه اسلامی در همین راستا برخی از این ورزش ها مورد تأکید قرار گرفته و در کنار آن از برخی لهو و لعب ها منع شده است.

شریعت یار با اشاره به چهارشنبه آخر سال و خطرآفرین نبودن آن در گذشته ها خاطر نشان کرد: در سال های جدید برگزاری مراسم چهارشنبه آخر سال به نوعی هنجار شکنی تبدیل شده است و ورود ترقه ها و مواد آتش بازی خطرآفرین صنعتی و بعضاً دست ساز غیر استاندارد و غیر مجاز باعث شده است که نگاه جامعه به چهارشنبه آخر سال دلهره آور و خطرآفرین باشد که هیچ شادی و نشاطی در آن وجود ندارد.

این مقام قضایی با اشاره به حادثه پلاسکو و ضمن احترام به روح آتش نشانان فداکاری که در این حادثه شهید شدند گفت: مردم فهیم ایران که می توانند در راستای همدردی با آتش نشانان تمامی ایستگاه های آتش نشانی در سراسر کشور را گل باران کنند در صورت اطلاع رسانی و انجام یک کار فرهنگی می توانند چهارشنبه سوری را به چهارشنبه ایمن تبدیل کنند تا چهارشنبه آخر سال شب شادی برای همه و مقدمه ای برای شادی بزرگ ایرانیان در عید نوروز باشد.

معاون دادستان در امور اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادسرای عمومی و انقلاب مشهد با اشاره به برخورد قضایی با خاطیان چهارشنبه سوری عنوان کرد: طبق قانون مجازات اسلامی افرادی که در زمینه تهیه، تولید، توزیع، مبادرت در امر فروش و نگهداری مواد منفجره و پیش‌ساز مواد محترقه فعالیت دارند، از ۶‌ ماه تا دو سال حبس و پرداخت جزای نقدی محکوم خواهند شد، همچنین دستگاه قضایی با واحدهای صنفی مانند سوپر‌مارکت‌ها، شیرینی‌فروشی‌ها و عطاری‌هایی که مبادرت به فروش مواد منفجره و پیش‌ساز آن کنند، به شدت برخورد خواهد کرد و علاوه بر توقیف، این واحد صنفی به مدت طولانی پلمب خواهد شد.

وی ادامه داد: طبق بررسی‌های انجام شده خاطیانی که در چهار شنبه‌سوری دستگیر شوند، شناسنامه‌دار شده و از سال‌های بعدی قبل از چهار‌شنبه آخر سال به مدت چند روز در محل‌هایی نگهداری خواهند شد.

295805_519

معاون آموزش و پیشگیری سازمان آتش نشانی شهرداری مشهد گفت: امسال سازمان آتش‌نشانی مشهد در ١٠‌ فرهنگ‌سرا و ١٠٠ مدرسه بزرگ جلسات پیشگیرانه‌ای را برای نوجوانان و جوانان برگزار کرده و علاوه بر این تعداد دو هزار بسته آموزشی برای شهروندان در نظر گرفته شده است، همچنین چندین کلیپ تاثیرگذار از فعالیت‌های آتش‌نشانان و خطرات چهارشنبه سوری تنظیم و به زودی از شبکه استانی پخش خواهد شد.

حاجی‌زاده تصریح کرد: طبق هماهنگی‌های انجام شده ۴٨ ایستگاه آتش‌شانی در چهار‌شنبه‌سوری امسال آماده خدمت‌رسانی هستند و ٢٨ نقطه خطرپذیر مشهد شناسایی و خودروهای سنگین و نیمه سنگین در آن مستقر خواهند شد.

نماینده اطلاعات از برگزاری جلسات مشترک با مدیران سمن های اجتماعی سطح استان خبر داد و گفت: در چهارشنبه آخر سال نیروهای آموزش دیده ی سمن ها با حضور در بین مردم و با کاور مخصوص اقدام به تذکر لسانی به مردم نموده و با برپایی چادرهای مخصوص اقدام به دریافت مواد محترقه غیرمجاز و غیر استاندارد از مردم نموده و آن را با مواد آتش بازی استاندارد و مجاز به صورت رایگان تعویض خواهند نمود و در صورت ادامه داشتن منجر به فرهنگ سازی در این خصوص خواهد شد.  

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: