در ابتدای سال 96 در سطح شهر مشهد همزمان با تمام نقاط کشور اتفاقات مبارکی رخ می دهد؛ که افتتاح رواق حضرت زهرا (س)، برنامه نوروز با شهدا و بازگشایی نمایشگاه مشهد دوست داشتنی از جمله آن هاست.

به گزارش ثامن پرس، در ابتدای سال 96 در سطح شهر مشهد همزمان با تمام نقاط کشور اتفاقات مبارکی رخ می دهد؛ که افتتاح رواق حضرت زهرا (س)، برنامه نوروز با شهدا و بازگشایی نمایشگاه مشهد دوست داشتنی از جمله آن هاست. که در ادامه به نقل از شهرآرا به آن ها اشاره خواهیم نمود. البته حضور مقام عظمای ولایت در مشهد الرضا اتفاقی است که باید به صورت جداگانه و مجزا به آن پرداخته شود. اتفاقی که خود نیازمند سرفصل دیگری است.

بازگشایی نمایشگاه «مشهد دوست‌داشتنی»

photo_2017-03-22_00-00-19

بعد از اجرای موفق فاز نخست نمایشگاه «مشهد دوست‌داشتنی» در ایام‌ا... دهه فجر سال٩۵ با محوریت معرفی مشهد، هویت فرهنگی و تاریخی و با تأکید بر دوران انقلاب اسلامی ایران، این بار دومین فاز برگزاری این نمایشگاه با محوریت هویت هزارساله شهر مشهد و ایران اسلامی در ایام نوروز امسال و به‌مناسبت استقبال از بهار٩۶ در محل مجتمع فرهنگی کوثر واقع‌در بولوار کوثرشمالی بازگشایی شده است. رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در افتتاحیه این مراسم گفت: در شهر مشهد باید به‌دنبال ایجاد یک نمایشگاه دائمی با محوریت هویت این کلان‌شهر مذهبی باشیم. حجت‌الاسلام‌والمسلمین نصرا... پژمان‌فر افزود: برگزاری این نمایشگاه کاری است که قطعا برای جامعه امروز ما که با شیب تندی درحال فاصله‌گرفتن از گذشته و داشته‌های ارزشی خود هستند، تاثیرات عمیقی برجای گذاشته است. وی اذعان کرد: نگاه به گذشته و داشته‌های ما و ارزش‌هایی که وجود داشته است، در زندگی روزمره همه ما بسیار تاثیرگذار خواهد بود؛ چراکه می‌تواند تأمل و تدبری عمیق در ما ایجاد کند. شهردار مشهد نیز در این مراسم گفت: نمایشگاه «مشهد دوست‌داشتنی» نمود کامل باز طراحی سبک زندگی و افتخارات ایران اسلامی است. سیدصولت مرتضوی با تاکید بر اینکه راز ماندگاری انقلاب ما در تمامی جهان، شکل‌گیری آن براساس شرط حق با محوریت عدالت است، خاطرنشان کرد: بنابراین می‌توان گفت که این انقلاب با بعد جهانی خود زنجیرها را از پای همه ستمدیدگان باز کرد. وی تصریح کرد: به‌واقع این انقلاب فراگیر را دشمنان به زیبایی شناختند و با مقاصد شوم خود سعی داشتند و بر آن شدند تا آن را از مسیر اصلی خود منحرف کنند. معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد نیز در این مراسم گفت: در دومین نمایشگاه «مشهد دوست‌داشتنی»، تاریخ هزار‌ساله شهر مشهد مقدس بازسازی شده است. وحید جلیلی ادامه داد: در دهه مبارک فجر توفیق پیدا کردیم مرحله اول را با استقبال پیش‌بینی‌نشده‌ای به پایان برسانیم و چون همه تقاضا داشتند این مهم در ایام نوروز هم تکرار شود، فاز دوم نمایشگاه نیز برنامه‌ریزی شد. وی اذعان کرد: در این مرحله از این نمایشگاه، تاریخ مشهد مقدس در طول بیش از هزار سال و در حوزه‌های مختلفی ازجمله هنر، ادب، حماسه، اقتصاد، خانواده و زیارت بازسازی شده است. در شهرک تاریخی «مشهد دوست‌داشتنی» به مساحتی بیش از یک هکتار با بازنمایی دوره‌های گوناگون تاریخی خراسان از حیات و شهادت امام‌رضا(ع)، تا حمله مغول و دوران تیموری و صفوی تا دوره قاجار و معاصر تاریخ انقلاب اسلامی تا دهه۶٠ روایت می‌شود.

افتتاح رواق حضرت زهرا(س)

1395122917164257610342884

یکی از اتفاقات مهمی که در واپسین‌روزهای سال قبل به‌وقوع پیوست، افتتاح رواق حضرت‌زهرا(س) و همچنین مهمان‌سرای جدید امام‌رضا(ع) بود که با حضور آیت‌ا... نوری‌همدانی از مراجع عظام تقلید، تولیت آستان قدس رضوی، استاندار خراسان‌رضوی، شهردار مشهد و جمعی از مسئولان و زائران بارگاه منور رضوی برگزار شد. امکانات رفاهی و خدماتی بسیاری در این رواق برای زائران درنظر گرفته شده است که ازآن‌جمله می‌توان به تعبیه وضوخانه، آسانسور، پله‌برقی و ایجاد راه‎ ارتباطی با رواق شیخ حرعاملی اشاره کرد. با نظر تولیت آستان قدس رضوی، این رواق مخصوص خواهران خواهد بود و همه خدمات اعم از کفشداری، نظافت و دیگرخدمات توسط نیروهای افتخاری خواهر به زائران ارائه می‌شود. همچنین مهمان‌سرای جدید حضرت‌رضا‌(ع) در پنج طبقه، با بهره‌گیری از تازه‌ترین فناوری و با ظرفیت پذیرایی در هر وعده ١٠‌هزار نفر، افتتاح شد؛ در‌حالی‌که ظرفیت مهمان‌سرای قدیمی حدود ١۶٠٠ نفر بوده است. ساخت مهمان‌سرای جدید در مجاورت با جداره‌های مجموعه حرم مطهر حضرت‌رضا(ع) در سال٩٢ آغاز شد و با همت و تلاش مضاعف امکان بهره‌برداری از آن در سال٩۵ فراهم آمد.سردخانه‌ای مدرن، آشپزخانه‌ای بسیار مجهز و کم‌نظیر، تاسیساتی پیشرفته همراه با تکنولوژی روز دنیا و فضایی زیبا با معماری اصیل اسلامی‌ایرانی از ویژگی‌های مهمان‌سرای جدید حضرت امام‌رضا(ع) است که برای پذیرایی از میهمانان امام جود و کرم، در سال٩۶ مورد استفاده و بهره‌برداری قرار می‌گیرد. مهمان‌سرای جدید در زمینی به مساحت ٢٣٠٠مترمربع و با زیربنای کلی ١١٨۴٠ مترمربع احداث شده است.

لحظه تحویل سال در کنار شهدا

میلیون‌ها دل عاشق از اقصی‌نقاط ایران و جهان، سال خود را در جوار بارگاه نورانی حضرت‌رضا(ع) تحویل کردند و با استمداد از امام مهربانی‌ها پای در سال٩۶ نهادند. در کنار این خیل عظیم زائران و مجاوران، عده زیادی از شهروندان مشهدی نیز با حضور در بهشت‌رضا(ع)، نوروز را در جوار شهدای هشت سال دفاع مقدس و مدافعان حرم و همچنین رفتگان از دنیا آغاز کردند. شهردار مشهد در پیام نوروزی خود که در این مکان قرائت شد، گفت: امیدواریم با برنامه‌ریزی مناسب بتوانیم از زیر بار شرمندگی عزیزان و جوانان بیکار درآییم. مرتضوی با اشاره به نام‌گذاری سال٩۶ ازسوی رهبر معظم انقلاب اسلامی ابراز کرد: با ایشان عهد می‌بندیم که سال جدید را تبدیل به سال اقتصاد مقاومتی، اشتغال و تولید کنیم. وی خاطرنشان کرد: امیدواریم با برنامه‌ریزی مناسب، انجام اقدامات لازم و عمل به تکالیف، بتوانیم از زیر بار شرمندگی عزیزان و جوانان بیکار درآییم. همچنین هم‌زمان با آغاز سال جدید و با حضور استاندار خراسان‌رضوی، قائم‌مقام آستان قدس رضوی، شهردار مشهد و جمعی از اعضای شورای اسلامی و مدیران ارشد شهری از نخستین مسافران نوروزی سال جدید در پایانه مسافربری استقبال شد. در این بازدید که در محل پایانه مسافربری شهرداری مشهد صورت گرفت، مسافران نخستین اتوبوس زائران بارگاه منور و ملکوتی رضوی در سال جدید مورد استقبال مسئولان قرار گرفتند. در ادامه این مراسم، مسئولان با گردش در شهر از نزدیک در جریان جانمایی المان‌های نوروزی قرار گرفتند. همچنین در پایان این مراسم استاندار خراسان‌رضوی، قائم‌مقام آستان قدس رضوی، و شهردار مشهد با حضور در شهرک نمایشگاه «مشهد دوست‌داشتنی» از روند کارهایی که در این مجموعه برای ایام نوروز انجام شده است، بازدید کردند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: