اگر به کلیت وضعیت رسانه های کشور یا حتی فعالین حوزه های مختلف عرصه فرهنگ توجه عمیقی بکنیم با مشکل عدم وجود نگاه جبهه ای مواجه شویم. این مشکل البته در وضعیت فعلی رسانه های مشهد به وضوح خودنمایی می کند.

گروه فرهنگی ثامن پرس: سالیان سال است که زیر سایه علی ابن موسی الرضا ریزه خواری می کنم و ساکن شهری هستم که داعیه دار پایتخت معنوی ایران اسلامی است. نکته اما در آنجاست که پیش از دوران دانشجویی ام ارتباط خاصی با رسانه‌های خبری نداشتم. اولین روزهایی که وارد فضای رسانه ای مشهد شدم شاید تصور چنین سطح وسیعی از فعالیت رسانه‌ای در این شهر برایم دور از تصور بود. شاید تنها نام  یکی، دو رسانه برخط را شنیده بودم و البته دو سه روزنامه ای که فعالیت جدی تری در این شهر دارند را قبل تر ها دیده بودم.

اما کمی بعد از شروع فعالیت رسانه‌ای در مشهد با عدد بالایی از رسانه ها مواجه شدم که انگار عمده آنها هیچ گاه نقشی در این شهر نداشته اند که تصویر خاصی از هیچ کدام از آنها در ذهنم نقش نبسته بود. خالی از لطف نیست که برای آشنایی مخاطبان نگاهی گذرا به این حجم عظیم رسانه ای بیاندازیم.

روزنامه ها

مهمترین روزنامه های مشهد را می‌توان در روزنامه‌های خراسان، قدس، و شهرآرا دانست.

روزنامه های مشهد

شاید دانستن این نکته که چند صد نفر در این سه مجموعه در رده‌های مختلف مشغول به فعالیت رسانه‌ای هستند خالی از لطف نباشد. نکته قابل توجه در این حوزه این است که برخی روزنامه‌های کشوری مانند همشهری و جام جم نیز ضمیمه‌های روزانه استانی تهیه شده برای فضای خراسان رضوی و مشهد دارند. برخی از روزنامه های کشوری نیز گاها ضمیمه خراسان رضوی خود را منتشر می کنند.

رسانه‌های برخط

در حوزه رسانه‌های برخط نیز فعالیت‌های رسانه‌ای شهر مشهد از سطح بسیار گسترده‌ای برخوردار است که در مقایسه با بسیاری از شهرستان های دیگر نمره‌ی بسیار خوبی می‌گیرد. برای مثال در این حوزه می توان به پایگاه‌های خبری فارس خراسان رضوی، تسنیم خراسان رضوی، صبح توس، قاصد نیوز و مشهد پیام اشاره کرد.

رسانه های برخط مشهد

توجه: ثامن پرس به دلیل نداشتن سابقه جریان سازی در رسانه های مشهدی و به دلیل نوعی شکسته نفسی از آوردن نام خود در این دسته رسانه ها خود داری کرده است.

عمق در مقابل سطح

حال اما نگاه به وضعیت رسانه ای مشهد از زاویه‌ای دیگر کمی احساس خطر در حوزه محتوا را گوش زد می کند. آنچه که در عمل در وضعیت رسانه‌های برخط و روزنامه های شهر به خوبی خود نمایی می کند دو مساله مهم است. اولین مساله را شاید بتوان عمیق نبودن دانست. برخی از منتقدین فضای رسانه ای مشهد این فضا را متهم به واکنشی بودن می کنند. که البته این نقد را میتوان به بسیاری از رسانه‌های دیگر کشور نیز وارد دانست. اما مساله مهم در آنجاست که رفتار واکنشی یک رسانه به دلیل عدم وجود عمق محتوایی در آن رسانه است. به عبارت بهتر اگر رسانه‌ای حرف‌های مهم و زیادی برای گفتن داشته باشد دیگر فرصت نخواهد کرد تا بخواهد در مقابل جریان‌های مقابل تنها به دنبال واکنش نشان دادن باشد.

البته پر واضح است که بعضا واکنش به برخی جریانات رسانه ای واجب است اما رویکرد واکنشی محض محل اشکال اساسی است. سوالی که در این حوزه احتمالا جواب خوبی از سوی برخی فعالان رسانه ای مشهد نخواهد داشت این است که: «چند جریان رسانه‌ای موفق طی سال گذشته به ثمر نشسته اند؟»

پر واضح است که اتفاقات خوبی در وضعیت فعلی افتاده است اما بحث از جریانی پیوسته و مطالبه گر و کنشی است که متاسفانه در فضای فعلی نمی‌توان چنین جریانی را مشاهده کرد.

خلا وجود نگاه جبهه ای

شاید اگر به کلیت وضعیت رسانه های کشور یا حتی فعالین حوزه های مختلف عرصه فرهنگ توجه عمیقی بکنیم با مشکل عدم وجود نگاه جبهه ای مواجه شویم. این مشکل البته در وضعیت فعلی رسانه های مشهد به وضوح خودنمایی می کند.

اما مشکل کجاست؟ شاید وجود یک فرمانده معنوی برای جریان رسانه ای مشهد یکی از مهمترین ملزومات فعلی این جریان باشد. پایگاه های خبری که هر کدام با هزینه ای شخصی و یا حکومتی ایجاد شده اند اگر دارای نگاه جبهه ای نباشند چیزی جز اتلاف منابع را بوجود نخواهند آورد.

عملیات خبری

به نظر می رسد کار خبری در این شهر به اندازه کافی انجام شده است و می شود. اما مهمترین خلا فعلی را میتوان خلا عملیات خبری دانست. به عبارت بهتر داشتن برنامه‌ای مدون بین رسانه های جبهه انقلاب در مشهد مقدس می تواند علاوه بر از بین بردن بسیاری از حساسیت ها نسبت به یکدیگر سبب شود تا در کلیت کار رسانه های این شهر دارای هم افزایی مناسب و کمک به رشد یکدیگر شوند.ی هستند خالی از لطف نباشد

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: