معاونت فرهنگی شهرداری مشهد گفت: دغدغه امام خمینی(ره) این است که ثبت خاطرات انقلاب باید از دل مردم و جامعه استخراج شود و در سال 67 در نامه‌ای از فعالان فرهنگی خواستند تا خاطرات انقلاب را از مردمی که در خط مقدم انقلاب هستند استخراج کرده و ثبت کنند تا برای نسل‌های بعد باقی بماند.

به گزارش ثامن پرس، وحید جلیلی معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد در رابطه با مشکلات عمده برنامه‌های فرهنگی در مقابله با تهاجمات دشمن گفت: ما در مقابله با تهاجم فرهنگی ابزارهای زیادی در اختیار داریم و سالانه هزاران میلیارد صرف این موضوع می‌شود اما متاسفانه از خروجی و نتیجه این برنامه‌ها هیچ کدام از متخصصان رضایت کامل ندارند. 

وی افزود: در حال حاضر در بحران فرهنگی به سر می‌بریم و یکی از اصلی‌ترین مشکلات فعالیت‌های فرهنگی در حال حاضر عدم هم‌افزایی است؛ به این معنی که این فعالیت‌ها نمی‌توانند یکدیگر را کامل و یا حتی با هم متحد شوند.

جلیلی با بیان این که ما حداقل 30 شبکه استانی، حدود 20 شبکه ملی و چندین شبکه برون مرزی داریم عنوان کرد: در این سال‌ها شبکه‌های تخصصی از حوزه کودک و سلامت گرفته تا قرآن و خبر راه‌اندازی شده که هر کدام از این شبکه‌ها می‌توانند تولیدات فرهنگی بسیار خوبی داشته باشند اما متاسفانه اینگونه نیست و امروزه با حجم عظیم پخش سریال‌های غیر ایرانی و کره‌ای مواجه شده‌ایم که هیچ تناسبی با فرهنگ و سبک زندگی ما ندارد.

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد در زمینه اینکه با تنوع شبکه‌های تلویزیونی و رسانه‌ای که ما در اختیار داریم باید در دنیا حرفی برای گفتن داشته باشیم، عنوان کرد: با چنین امکانات رسانه‌ای گسترده و عظیمی که امروز در اختیار داریم و با توجه به محتوای بسیار خوبی که در تاریخ کشور نهفته، امروز باید به‌گونه‌ای برنامه بسازیم که در آمریکا پخش شبکه‌های ایران ممنوع شود.

وی با اشاره به سرمایه عظیم فرهنگی که شهدا و رزمندگان در اختیار ما گذاشتند، اظهار داشت: ما یکی از بزرگترین سرمایه‌های فرهنگی جهان را داریم که هشت‌سال دفاع‌مقدس و انقلاب اسلامی در اختیار ما قرار داده، شهدا، جانبازان و ایثارگرانی که در این اتفاقات جان‌فشانی کردند و هر کدام از آن‌ها شناسنامه و مجموعه‌ای از برنامه‌های فرهنگی هستند.

جلیلی با انتقاد از برخی فعالان فرهنگی که تنها به فکر شناسایی تهدیدات و ابزارهای دشمن در تهاجم فرهنگی هستند، خاطرنشان کرد: متاسفانه امروز در کشور ما بسیاری از این فعالان فرهنگی شهدای به نام و سرداران تأثیرگذار جنگ را نمی‌شناسند و ما باید امکانات، ظرفیت‌ها و سرمایه‌های خود را بشناسیم و با این سرمایه‌ها به مقابله با تهدیدات و خنثی کردن دشمنان برویم.

وی گفت: اگر این شهدا و قهرمانان در کشورهای دیگر به‌ویژه در جوامع کمونیستی بودند مطمئن باشید آن‌ها را در دنیا به عنوان قهرمان مطرح می‌کردند، مشکل ما در کار فرهنگی این است که کارهای کم‌اهمیت و روی زمین مانده را اولویت‌های بزرگ می‌دانیم. 

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد با بیان این که برنامه‌ فرهنگی برعکس تفکر عده‌ای که آن را بسیار پیچیده و خاص می‌پندارند، می‌تواند بسیار ساده باشد گفت: اگر در کوچه پس کوچه‌های این شهر بگردیم، به راحتی می‌توان کار فرهنگی کرد از خاطرات یک مادر شهید گرفته تا سبک زندگی که پدر و مادرهای ما داشتند و امروز دیگر فراموش شده است.

وی ضمن تاکید بر اینکه با شهیدشدن هر جانباز و ایثارگر یا پدر و مادر شهید، یک محصول فرهنگی بسیار ارزشمند و با محتوا از بین می‌رود، تصریح کرد: اگر ما خاطرات رزمنده و پدر و مادر شهید را ثبت نکنیم، یک سریال، فیلم، کتاب و محصول فرهنگی بسیار ارزشمند را از دست داده‌ایم چراکه این خاطرات را می‌توان با کمک اهالی فن، داستان‌نویسان و فیلمنامه‌نویسان به اثر رسانه‌ای هنری بسیار ارزشمند تبدیل کرد.

جلیلی ادامه داد: دغدغه بنیان‌گذار کبیر انقلاب اسلامی امام خمینی(ره) این است که ثبت خاطرات انقلاب باید از دل مردم و جامعه استخراج شود و در سال 67 در نامه‌ای از فعالان فرهنگی خواستند تا خاطرات انقلاب را از مردمی که در خط مقدم انقلاب هستند استخراج کرده و ثبت کنند تا برای نسل‌های بعد باقی بماند.

وی با اشاره به کتاب «دا» که نزدیک به 600 هزار نسخه در کشور فروش داشت بیان کرد: این کتاب نه خاطرات شخصیت مهمی بود و نه نثر و نوشتار خاصی داشت، این کتاب خاطرات یک زن بود که در حادثه سقوط خرمشهر، برادر و پدرش را از دست داد و در آن شهر ماند. نویسنده کتاب تنها کاری که کرده بود پنج سال با این زن زندگی کرده و خاطراتش را ثبت کرد و پس از چند مرحله ویراستاری آن را منتشر کرد، این کتابی است که رهبر انقلاب فرمودند «من آن را دو بار خوانده‌ام» و این یک جریان‌سازی فرهنگی است.

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد تصریح کرد: ما باید این موضوع را به‌عنوان الگو در فعالیت‌های فرهنگی مساجد و محلات خود در نظر بگیریم، اشخاص خاطره‌ساز را پیدا و تمامی خاطرات آن‌ها از وقایع مهم انقلاب اسلامی را ثبت کرده و در قالب اثری هنری و فرهنگی منتشر کنیم.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: