آستان قدس رضوی در راستای ترویج مسائل عمیق فرهنگی اقدامات گوناگونی را در دستور کار قرار داده و تلاش نموده است که زائران حرم رضوی علاوه بر مسئله زیارت، سوغات فرهنگی نیز به ارمغان ببرند

به گزارش ثامن پرس، آستان قدس رضوی در راستای ترویج مسائل عمیق فرهنگی اقدامات گوناگونی را در دستور کار قرار داده و تلاش نموده است که زائران حرم رضوی علاوه بر مسئله زیارت، سوغات فرهنگی نیز به ارمغان ببرند. لذا فعالیت های ابتکاری و جالبی را در جای جای بارگاه منور امام رضا (ع) آغاز نموده است. در ادامه به گزارشی در این باره پرداخته می شود.

پایگاه فرهنگی آداب زیارت

photo_2017-08-05_12-19-20

در راستای تربیت فرزندان با منش و مسلک رضوی، پایگاه موسوم به آداب زیارت در مجموعه حرم رضوی آغاز به کار نموده که فعالیت شبانه روزی و جهادی در این پایگاه فرهنگی که به صورت یک شهرک فرهنگی داخل حرم امام رضا (ع) در بخش های «دخترونه» و «پسرونه» غرفه بندی و اجرا شده است. این مجموعه در نظر دارد تا زائران خردسال امام مهربانی ها را با سوغات تربیتی بدرقه نماید و خاطره خوشی را برای سفر معنویشان رقم بزند.

نمایش زنده سلسلة الذهب

photo_2017-08-05_12-19-23

نمایش زنده سلسله الذهب که همراه باموسیقی و افکت های صوتی است در بخش ورودی بست شیخ طوسی اجرا می شود و توجه بسیاری از زائران رابه خود جلب کرده است. نمایشی که یادآور عبور امام رئوف از شهر نیشابور است و یکی از مهم ترین بیانات اهل بیت، در این سفر از لسان مبارک هشتمین امام همام خارج می شود: کَلِمَةُ لا إلهَ إلّا اللّهُ حِصنی فَمَن دَخَلَ حِصنی اَمِنَ مِن عَذابی. چند لحظه بعد امام برای اینکه سخن خود را تکمیل نموده و همه را متوجه روایت ثقلین نمایند و و شرط اصلی حضور در دژ مستحکم الهی را عنوان نمایند؛ می فرمایند: بِشُروطِها وَ أنَا مِن شُروطِها.

تلألؤ القاب ثامن الأئمه

photo_2017-08-05_12-19-30

گلنوشته های القاب امام رضا در جای جای صحن ها به چشم می خورد و شمیم جان و دیده هر مشتاقی را می نوازد. با هر یک از القاب حضرت؛ دل زائران حاضر در حرم بیش از پیش با امام رئوفشان مرتبط می شود و متناسب با هر صفت زیبای حضرت، حاجات خود را به باب حاجاتشان می گویند.

هدیه برای هشتگ های ناب با عنوان قرار هشت در هر ماه

photo_2017-08-05_12-19-34

این روزها فضای مجازی هم در اختیار اهداف زیبای معرفتی قرار گرفته است و هر کس با زیارت های نیابتی و اشتراک گذاری آن در دل های فراوانی را با امام هشتم پیوند می دهد. در هر حال فرصتی فراهم شده است تا آرزومندان زیارت امام رضا علیه السلام در فضای مجازی هم بتوانند عاشقی را روایت کنند.

وب کیوسک اطلاع رسانی

photo_2017-08-05_12-19-46

 یکی از دغدغه های زائران امام هشتم کسب اطلاعات لازم جهت تسهیل مسیر زیارت خود هستند. وب کیوسک های تعاملی و اطلاع رسانی به همین منظور ایجاد شده است تا افراد اطلاعات لازم را کسب نمایند.

غرفه های مشاوره و پرسش و پاسخ

photo_2017-08-05_12-19-53

یکی از فرصت های خوب علم آموزی، حضور اساتید علمی در مشاهد مشرفه جهت پاسخ دهی به پرسش های زائرین است. غرفه های مشاوره و مراجعه عمومی برای راهنمایی و پرسش به سوالات و احکام ایجاد گردیده است.

کتابفروشی دانشگاه علوم رضوی

photo_2017-08-05_12-20-06

یکی از منابع تغذیه روحی مطالعه کتب مفید است. کتابفروشی دانشگاه علوم رضوی در داخل حرم به عنوان یک مرجع فرهنگی است. بازدید و استقبال پرشور مردم از این کتابفروشی جای تأمل بسیار برای متولیان فرهنگی جامعه دارد.

تابلوهای انقلابی و گفتمانی انقلاب اسلامی

photo_2017-08-05_12-19-59

یکی از حرکت های اثرگذاری که جای تمجید و تحسین دارد؛ اشاعه تفکر انقلابی و گفتمان انقلاب اسلامی در قالب تابلوهای زیبا که به تصاویر بزرگ مردان عرصه انقلاب اختصاص یافته است که به مثابه پلی ست بین نسل گذشته و نسل جدید.

photo_2017-08-05_12-19-06

در شب میلاد امام هشتم دو تن از هنرمندان شهر مشهد در مقابل دیدگان زائران حرم رضوی هنرنمایی کردند. در تصویر فوق هنرمندان در صحن جامع رضوی مشغول نقاشی هستند. روح الله ابوالفضلی و احمد منصوب مقابل چشم مشتاق زائران هنر خود را ارائه می دهند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: