ساخت زائر شهر رضوى، سبب رونق هزاران شغل در منطقه شده است و باید آن را جلوه اى از شعار امسال یعنی «اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال» دانست.

سرویس شهر ثامن پرس، روز میلاد پربرکت ثامن الحجج (ع) بود که فاز اول زائرشهر رضوی به عنوان بزرگ ترین پروژه اقامتی و خدمت رسانی به زائران امام رضا (ع) افتتاح شد. این پروژه سال گذشته در میلاد باسعادت امام حسن مجتبی (ع) آغاز و فاز اول آن امسال در میلاد امام رضا (ع) افتتاح شد.

ساخت زائر شهر رضوى، سبب رونق هزاران شغل در منطقه شده است و باید آن را جلوه اى از شعار امسال یعنی «اقتصاد مقاومتی؛ تولید و اشتغال» دانست.

حجت الاسلام والمسلمین رئیسى در مراسم افتتاح فاز نخست زائرشهر یکى از دغدغه هاى خویش را ایجاد شرایط مناسب زیارت براى زائران کم درآمد و بى درآمد دانست و گفت: زائران کم درآمد و بى درآمد، یکى از دغدغه هاى مهم اینجانب به شمار مى رود؛ حتى پیش از قبول مسئولیت تولیت آستان قدس رضوى، همواره به این مسئله توجه داشت. نباید فقر مالى به عنوان سدى براى زیارت دوستداران حضرت رضا(ع) تلقى شود و هر کس با هر توان مالى باید بتواند به حرم قدسى این امام همام مشرف شود.

وی در رابطه با احداث زائرسرای رضوی بیان کرد: پروژه دیگری برای اسکان زائران حضرت رضا(ع) در 2 کیلومتری حرم مطهر و در منطقه مصلی مشهد مقدس آغاز شده که ظرفیت اسکان 8 هزار زائر را دارد که تا حدود 60 درصد مراحل احداث آن پیشرفت داشته است.

تولیت آستان قدس رضوى ادامه داد: همزمان با پیشرفت پروژه زائر شهر رضوى، پروژه ساخت مسکن ویژه زوج هاى جوان در آستان قدس رضوى نیز در حال انجام است.

این اقدام آستان قدس را نیز باید به فال نیک گرفت چون یکی از دغدغه های اصلی زوج های جوان در ابتدای زندگی مشترک مسکن است که ان شاءالله با اتمام این پروژه زوج های جوانی که توان مالی برای خرید مسکن ندارند می توانند با شرایط مناسب خانه دار شوند.

 

مدیر ساختمان معاونت فنى و عمران موقوفات آستان قدس رضوى نیز عنوان کرد: فاز دوم این مجموعه با ظرفیت 4500 زائر تا 22 بهمن ماه سال جارى به بهره بردارى مى رسد و فاز سوم که به احتمال زیاد در سال جارى راه اندازى خواهد شد، حدود 11 هزار نفر را پذیرا خواهد بود و در مجموع این شهرک با ظرفیت پذیرش 20 هزار نفر به طور همزمان به بهره بردارى خواهد رسید.

مهندس طیفورى در رابطه با فاز اول زائرشهر رضوی گفت: هر زائر یا هیئت امکان اسکان سه روز در این زائر شهر را خواهد داشت و طى این سه روز حداقل یک وعده از خوان نعمت رضوى برخوردار خواهد بود. در مرحله اولیه زائرشهر رضوى در خدمت زائراولى هاست.

وى ادامه داد: در قدیم این فضا به عنوان زمینى شناخته مى شد که امام رضا(ع) در آن نماز باران خواندند و سپس بر همین اساس، به پذیرش زائران در تشرف به حرم مطهر اختصاص داده شد.

مدیر ساختمان معاونت فنى و عمران موقوفات آستان قدس تصریح کرد: با استاندارى و اتوبوسرانى نیز تفاهم هایى صورت گرفته تا خط اتوبوس و مترو از این شهرک به سمت حرم مطهر راه اندازى شود و همچنین معاونت امداد مستضعفان نیز اتوبوس هاى ویژه زائرشهر رضوى را براى انتقال مرتب زائران این شهرک به حرم مطهر تدارک خواهند دید که تعداد این اتوبوس ها در مبدا و مقصد افزایش خواهند یافت

وى افزود: با تأکیدات تولیت آستان قدس رضوى به طور صددرصدى از مصالح ایرانى استفاده کردیم و به فضل الهى و عنایت امام رضا(ع) با مشکل جدى در این زمینه مواجه نبودیم.

 

رهبر انقلاب نیز در حکم تولیت آستان قدس رضوی نیز در بند ها 2، 3 و 6 تاکید ویژه ای برای تکریم مستضعفان و نیازمندان داشته اند:

خدمت به زائران آن بارگاه مقدس بویژه ضعفاء و نیازمندان را از رؤس برنامه‌های خود قرار دهید.

خدمت به مجاوران و بویژه مستمندان و مستضعفان وظیفه‌ی دیگری است که شایسته است به آن اهتمام ورزید.

حفاظت از موقوفات و بهره‌گیری بهینه از آن در مصارف خود که متولی فقید بدان اهتمامی ویژه داشتند و بویژه بهره‌مند ساختن تهیدستان نقاطی از کشور که آن موقوفات در آن قرار دارند، بر حسب گنجایش وقفنامه‌ها نیز وظیفه‌ی بزرگ دیگری است.

با ساخت زائرشهر رضوی می توان گفت بخش هایی از این حکم درباره حمایت از مستضعفان اجرا شده است اما این تنها کافی نیست و آستان قدس رضوی باید نگاه ویژه ای به حاشیه شهر مشهد و سایر نقاط محروم استان نیز داشته باشد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: