پیوست فرهنگی متناسب برای این پروژه چگونه در حال تهیه شدن است؟ جایگاه مردم کف جامعه در این پروژه کجاست؟ یا اینکه آیا برنامه‌ای برای استفاده از ظرفیت مساجد در این حوزه در نظر گرفته شده است یا خیر؟

به گزارش گروه فرهنگی ثامن پرس: رویداد مشهد 2017 از ابتدای سال 2017 میلادی در مشهد برگزار خواهد شد. طی زمان یک ساله برگزاری این رویداد، بر طبق برنامه همه ساله آیسسکو یکی از شهرهای قابلیت‌دار جهان اسلام به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام در آن سال میلادی انتخاب می‌شود.

جلسات متعدد استانی و کشوری در این رابطه طی ماه‌های اخیر برگزار شده است. جلساتی که به عنوان اتاق عملیات رویداد مشهد 2017 شناخته می‌شوند.

حدود دو ماه قبل در جلسه‌ای بس پر و پیمان در همین رابطه به عنوان خبرنگار حضور داشتم. در آن جلسه از استاندار و شهردار گرفته تا نماینده وزیر و رئیس شورای شهر و حتی رئیس صدا و سیمای استان حضور داشتند. شاید اداره کلی را نمی‌شد پیدا کرد که رئیس‌اش در آن جلسه حضور نداشته باشد.

تقریبا از بسم الله جلسه تا صحبت‌های پسا جلسه را شاهد بودم و تمام موضوعات مطرح شده را در ذهنم تحلیل می‌کردم. در آن جلسه تقریبا قریب به اتفاق مسائل مطرح شده در طول جلسه حول یک موضوع مشخص می‌گردید و آن جذب بودجه بود.

برای مثال نگاه کنید به اظهار نظر محسن انتظاری هروی رئیس وقت شورای شهر مشهد در ان جلسه. البته باقی نظرات و سخن دیگر افراد هم اگر نه بیشتر از این مقدار، کمتر هم در رابطه با مسائل مادی نبود.

سوال اساسی‌ای که در ذهنم شکل گرفته بود این بود که پیوست فرهنگی متناسب برای این پروژه چگونه در حال تهیه شدن است؟ جایگاه مردم کف جامعه در این پروژه کجاست؟ یا اینکه آیا برنامه‌ای برای استفاده از ظرفیت مساجد در این حوزه در نظر گرفته شده است یا خیر؟

پس از جلسه صحبت بسیار کوتاهی با سعید سرابی مدیر اداره کل ارشاد استان در این رابطه داشتم و از او در رابطه با برنامه ریزی برای حضور مساجد در این پروژه پرسیدم که متاسفانه اظهراتش نشان دهنده عدم برنامه ریزی خاصی حداقل تا آن زمان در این رابطه بود.

این سوال اساسی احتمالا هنوز هم پاسخ درخوری پیدا نکرده است. به واقع مساجد در کدام نقطه پازل رویداد مشهد 2017 قرار دارند؟ این سوال را از دو زاویه البته می‌توان نگریست: اولا این‌که مساجد چه کمکی می‌توانند به موفقیت هر چه بیشتر این رویداد بکنند؟ و ثانیا این‌که دست‌اندرکاران چه برنامه ریزی بودجه‌ای برای کمک به مساجد و بالا بردن ظرفیت آن‌ها برای کمک به موفقیت این رویداد کرده و یا می‌کنند؟

این سوالات البته با نگاهی تنزل یافته مطرح می‌شوند. و اگر نه در سطح ایده‌آل قضیه می‌توان این سوال را پرسید که چرا مساجد به عنوان محورها اصلی رویداد مشهد 2017 پایتخت فرهنگی جهان اسلام در نظر گرفته نشده اند؟

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: