رئیس اتحادیه بارفروشان مشهد گفت: روسیه به عنوان یکی از اهداف صادراتی تجار میوه از خراسان رضوی قرار گرفته و هم اکنون گیلاس، هلو و انگور از این استان به آنجا صادر می‌شود.

به گزارش ثامن پرس به نقل از تسنیم حیدر ساکن  اظهار داشت: همچنین انواع محصولات مانند سیب زمینی، پیاز و سیب درختی از خراسان‌رضوی به کشورهایی مانند افغانستان، ترکمنستان و هند صادر شده و برای افزایش آن‌ها نیز برنامه‌ریزی‌هایی در دست انجام است.

وی با اشاره به موضوع پیشگیری از صادرات میوه به صورت فله، تصریح کرد: تاکنون هیچ دستورالعمل ویژه و منسجمی در این بخش ابلاغ نشده و لذا نمی‌توان در این حوزه اقدام کاملی انجام داد.

رئیس اتحادیه بارفروشان مشهد مقدس بیان کرد: در ابتدای دهه هفتاد نیز تصمیم گرفته شد که صادرات فله میوه ساماندهی شود اما به این علت که زیرساخت‌‎های لازم برای این اقدام وجود نداشت با شکست مواجه شد و پیش بینی این است که هم اکنون نیز با توجه به نبود زیرساخت‌های مورد نیاز این طرح نیز توفیق چندانی پیدا نکند.

ساکن خاطرنشان کرد: برای اینکه بتوان از صادرات میوه فله پیشگیری کرد باید در ابتدا تجیهزات و واحدهای بسته‌بندی، واحدهای سردخانه‌ای و دیگر موارد مورد نیاز در این حوزه آماده شده باشد.

وی اظهار داشت: هم اکنون تنها میوه‌ای که از خراسان رضوی با بسته‌بندی صادر می‌شود سیب درختی بوده که یکی از محصولات اصلی صادراتی خراسان رضوی است.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: