عزاداری رزمنده ها فقط شور نبود بلکه شعور هم به معنای واقعی کلمه همراه آن بود.

به گزارش ثامن پرس، به مناسبت ایام محرم به سراغ یکی از راویان ایام دفاع مقدس رفتیم و درباره ی حال و هوای محرم به گفتگو پرداختیم.

علیرضا دلبریان جانباز و راوی دوران دفاع مقدس در گفتگو با ثامن پرس با بیان اینکه هر روز جبهه ها محرم بود و کربلا، گفت: با اینکه هر روز جنگ 8 سال دفاع مقدس اما ایام محرم الحرام جبهه ها حال و هوای ویژه ای داشت.

وی با بیان اینکه رزمنده ها تنها "یا حسین (ع)" نمی گفتند بلکه به معنای واقعی "با حسین (ع)" بودند اظهار داشت: عزاداری رزمنده ها فقط شور نبود بلکه شعور هم به معنای واقعی کلمه همراه آن بود.

این جانباز دوران دفاع مقدس با بیان اینکه حال هوای جبهه ها در محرم خیلی تغییر می کرد، گفت:  محرم که فرار می رسید رزمندگان اسلام به یاد امام حسین (ع)  و یاران با وفایش در بیابانهای گرم جبهه با پای پرهنه عاشقانه عزاداری می کردند.

وی افزود: حتی غذای جبهه در ایام محرم عوض می شد، رزمندگان کمتر غذا می خوردند؛ مصرف یخ هم کاهش پیدا می کرد و کمتر کسی را پیدا می کردید که آب سرد بنوشد.

این غواص گردان یاسین با بیان اینکه کاروان امام حسین (ع) امروزه در حرکت است؛ بیان کرد: امروز هم کربلاست اما سوال اینجاست که "امروز کربلای حماسه ها کجاست؟"

وی ادامه داد: سوال اساسی اینجاست که آیا ما هم با حسین (ع)  رهسپاریم یا تماشاگر نشسته ایم؟

دلبریان با بیان اینکه محرم را باید هنرمندانه به همه ی قشرهای مختلف مردم و به خصوص خواص معرفی کرد، اضافه نمود: از پتانسیل محرم در شمر شناسی که مصداق بارز آن آمریکا؛ و  در عمرسعد شناسی که کنایه از دوستان دنیاطلب است باید استفاده نمود.

وی در ادامه گفت: همچنین باید از این پتانسیل در معرفی سلیمان صرد خزاعی ها که همان خواص مسامحه گر و ساده لوح هستند هنرمندانه، عالمانه  استفاده کرد.

 

 

 

 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: