مراسم سنتی صلات در حرم مطهر رضوی با بانگ معروف «بازاین چه شورش است که در خلق عالم است» همه‌ساله در حرم مطهر رضوی با حضور خدام بارگاه رضوی برگزار می‌شود.

به گزارش ثامن پرس، آیین های عزاداری در شهرهای مختلف استان خراسان رضوی یکی از زیبایی هایی است که سبب شده تا ماندگاری و نفوذ عزاداری سید و سالارشهیدان بیشتر شود. در این بین 12 آیین عزاداری که در شهرستان های مختلف و حرم رضوی به صورت های مختلف با توجه به ارتباط بین مردم ایجاد شده است.

آغاز مراسم آئینی عزاداری "حسن حسین" در گناباد

این مراسم عزاداری با قدمت دیرین همزمان با سه روز منتهی به عاشورای حسینی در دهه اول محرم و با حضور هیئت های مختلف در مسجد جامع بیدخت گناباد برگزار می شود.

دراین مراسم اعضای هیئت ها حلقه وار به مرثیه خوانی و سینه زنی می پردازند در حالی که یک گروه نام حسن و گروه دیگر همزمان نام حسین را فریاد و عزاداری می کننداز این رو این مراسم "حسن حسین " نام گرفته است.

این مراسم به شماره 1232 در ششم مرداد امسال در میراث معنوی ملی کشور ثبت شده است.این مراسم با قدمتی بیش از 100 سال به دوران قاجار برمی گردد

آیین تعویض پرچم حرم مطهر رضوی

در مشهد مقدس، نوای حزن‌انگیز ماه محرم با اهتزاز پرچم سیاه بر گنبد حرم مطهر رضوی و همچنین تعویض پوشش ضریح و سیاه‌پوش شدن سراسر صحن‌ها و ایوان‌های حرم نواخته می‌شود.

همه‌ساله طبق آیینی خاص با تعویض پرچم و پوشش ضریح و اهتزاز پرچم سیاه بر فراز گنبد و گلدسته‌های بارگاه ملکوتی ثامن‌الحجج(ع) مردم مشهد و سراسر خراسان رضوی رخت سیاه بر تن می‌کنند و در سوگ سالار شهیدان اشک ماتم می‌ریزند.

برپایی آیین سنتی «صلات» بر فراز گلدسته‌های حرم رضوی

مراسم سنتی صلات که سابقه ۳۰۰ ساله در حرم مطهر رضوی دارد به معنای دعوت به عزاداری و آواز دادن برای شروع عزاهای عمومی است که همه‌ساله در ابتدای ماه محرم بر گلدسته‌های حرم مطهر رضوی برگزار می‌شود.

مراسم سنتی صلات در حرم مطهر رضوی با بانگ معروف «بازاین چه شورش است که در خلق عالم است» همه‌ساله در حرم مطهر رضوی با حضور خدام بارگاه رضوی برگزار می‌شود.

آیین خطبه‌خوانی

مراسم خطبه‌خوانی در صحن انقلاب حرم مطهر ثامن‌الحجج(ع) ازجمله آیینی است که هرسال دو بار برگزار می‌شود.

14-1-2-1359581 (2)

خطبه‌خوانی آیینی سنتی و ویژه بارگاه منور رضوی است که به‌منظور بزرگداشت شعائر مذهبی و شکوه عظمت دربار ولایت مدار حضرت رضا (ع) برگزار می‌شود.

این مراسم  یک‌بار شب شهادت سالار شهیدان و یک‌بار هم در شب شهادت ثامن‌الائمه امام علی بن موسی‌الرضا(ع) با حضور خادمان و مجاوران حرم رضوی برپا می‌شود.

در این مراسم  تمامی  خدمه و حفاظ آستان قدس رضوی، جمع می‌شوند و شمع به دست می‌گیرند و مراسم خاصی در صحن انقلاب با حضور مردم و دسته‌های عزاداری برگزار می‌کنند

شبیه‌خوانی

برپایی مراسم سوگواری در ایام محرم با آیین‌های متفاوتی ازجمله شبیه‌خوانی در نقاط مختلف خراسان رضوی همراه است.

غهنو

بسیاری از مردم در ماه محرم به مناسبت‌های خاص مانند عاشورا، اربعین، شهادت حضرت على(ع) و  شهادت امام رضا(ع) با برپایی مراسم شبیه‌خوانی عزاداران حسینی را به گرد هم جمع می‌ کنند.

آیین یتیم نوازی

شب هشتم که در تکایای کاشمر مشهور است به شب یتیم‌نوازی، در مصیبت شهادت حضرت قاسم ابن الحسین(ع) سوگواری می‌شود و شب نهم همانند سایر نقاط جهان تشیع متعلق به علم‌دار کربلا حضرت ابوالفضل العباس(ع) است، از آنجا که مردم اعتقاد عجیبی به باب‌الحوائج بودن آن حضرت دارند بیماران خود را به این مجلس می‌آوردند و شفای بیمار خود را از سقای دشت کربلا طلب می‌کنند.

مراسم نعش سازی

یکى از مراسم ویژه ماه محرم که در برخى نقاط عشایر در این استان پیش‌ازاین برگزار مى‌شد به آیین نعش سازى شهرت داشت.

 این رسم که در بین ایلات و طوایف ترک رسم بود در روز سوم عاشورا و در دوازدهم محرم اجساد و سرهای شهداى کربلا را با پارچه و گچ  ساخته و پس از رنگ‌آمیزی به سرنیزه زده و پیشاپیش اجساد حرکت مى‌دادند.

تعزیه‌داران روز دوازدهم محرم از تکایا و مساجد به‌سوی میدان محل روانه مى‌شدند و شبیه اسیران کربلا، زنان و دختران را با غل و زنجیر به دست‌وپا، سوار بران همراه نعش‌ها و سرها در میدان می چرخاندند.

پرده‌خوانی

پرده‌خوانی یکی از آیین‌هایی است که در بسیاری از شهرستان‌ها و روستاهای خراسان رضوی ازجمله خلیل‌آباد شهرت دارد.

498981

پرده‌خوانی نوعی نمایش مذهبی است که طی آن پرده‌خوان از روی تصاویر نقش بسته شده بر پرده مصائب اولیای دین به‌ویژه واقعه کربلا را با کلام آهنگین روایت می‌کنند.

نخل بندان و نخل گردانی  

نخل گردانی از آیین‌های ویژه محرم است که در مناطق گوناگون منطقه خراسان و استان یزد برگزار می‌شود که این مراسم در مناطقی ازجمله بجستان رواج و شهرت بیشتری دارد.

www_Gohardasht_com_14540

بجستانی ها روز هفتم محرم کار بستن دو نخل بزرگ شهرستان را شروع می‌کنند.

این نخل‌ها که نماد تابوت شهدای کربلاست در روز تاسوعا و عاشورا پیشاپیش مراسم عزاداری به حرکت درمی‌آید و با گشتن آن در مناطق گوناگون عزاداران به نوحه‌خوانی و سوگواری می‌پردازند.

علم‌گردانی

 آیین علم‌گردانی به یاد حراست قمر بنی‌هاشم از خیمه‌های حسینی در شب عاشورای سال ۶۱هجری، هرسال در شب عاشورا برگزار می‌شود.

در این آیین علم که بر سر آن نشان دست حضرت ابوالفضل (ع) نصب‌شده، پیشاپیش دسته عزاداران دورتادور روستاها گردانده می‌شود و در طول این مسیر خانواده‌های سوگوار از عزاداران پذیرایی می‌کنند.

نمایش عزاداری فولکوریک در اربعین حسینی

اجرای مراسم تعزیه خوانی سالهای متمادی است که در قهوه خانه ها و گردهمایی بزرگ در میدان های اصلی این استان برگزار می شود و این آیین در حقیقت نمایش عزاداری فولکوریک ترکها در اربعین حسینی است.

فولکور

پرده خوانی، خطبه خوانی، مصیبت خوانی و روزه خوانی یکی از برنامه های مهمی است که در قالب تعزیه به نمایش در می آید و سپس هنرمندان هنرهای نمایشی و تعزیه با ارائه برنامه های تعزیه خوانی به میدان آمده تا از این طریق میثاق خود را با حماسه سترگ کربلا و قیام حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) و یاران وفادارش به منصه ظهور رسانند. 

آیین "گل مالی"

در این میان آیین گل مالی نیز یکی از رسوم ویژه ای است که از روی عشق و علاقه وافر توسط ترکهای خراسان که از دیر باز به شجاعت و شهامت و دلدادگی به اهل بیت (ع) معروف بوده اند در ایام ماه محرم به ویژه اربعین حسینی برگزار می شود.

خراسان رضوی به ویژه ترکهای این منطقه هر ساله در عزای امام حسین (ع) رخت سیاه بر تن می کنند و در روزهای تاسوعا و عاشورا و اربعین حسینی بر سر و صورت خود گل می مالند و در فراق سرور و سالار شهیدان با آداب خاصی به سینه زنی می پردازد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: