همیشه بعد از اتمام دهه اول محرم، دغدغه ارادتمندان و عزاداران اهل بیت علیهم السلام این است که چگونه این روحیه حسینی و احوالات الهی را در سایر ایام سال حفظ کنند؟

گروه فرهنگی ثامن پرس - جواد عابدی:

همیشه بعد از اتمام دهه اول محرم، دغدغه ارادتمندان و عزاداران اهل بیت علیهم السلام این است که چگونه این روحیه حسینی و احوالات الهی را در سایر ایام سال حفظ کنند؟ مشابه این دل مشغولی، بعد از اتمام ماه رمضان نیز وجود دارد. حال باید به دنبال راه چاره بود. کسی که در ماه رمضان یا در ایام محرم به برکت روزه یا عزاداری اهل بیت علیهم السلام، شیرینی دوری از گناه را چشیده و دوست دارد این روحیه، تداوم داشته باشد باید چه آدابی را رعایت کند؟ در این زمینه سخن بسیار می توان گفت، اما ما به چند توصیه کوتاه بسنده می کنیم.

در این بخش بنا داریم ترکیبی از روش های انتزاعی و عملی را ارائه دهیم:

- اولین موضوع که باید مد نظر باشد این است که هرکس در این ایام با محبوب خود عهد و پیمانی می بندد، یکی از بهترین راهکارها در این راستا این است که این عهدها را به صورت مکتوب درآورده و در محلی قرار دهیم که همیشه در مقابل دیدگانمان باشد. در این مورد پس زمینه تلفن همراه گزینه خوبی است.

- یکی از توصیه های مهم بزرگان که به تجربه می توان گفت کارکرد بسیار خوبی دارد این است که در مواقعی که خطری ایمانمان را تهدید می کند، با یاد و ذکر نام امام حسین (ع) (در قالب السلام علیک یا اباعبدالله الحسین)، وجودمان را از گناه حفظ کنیم.

12120273_156077634743034_545855044_n

مراجعه به زیارت عاشورا

وقتی در زیارت عاشورا می خوانیم که اللَّهُمَّ اجْعَلْ مَحْیَایَ مَحْیَا مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ مَمَاتِی مَمَاتَ مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ، این پیام بسیار مهم را می رساند که ممکن است عده ای در مقطعی از زمان حسینی بشوند و در طوفان امتحانات الهی دوام نیاورند. چه بسیار بودند طلحه ها و زبیرها که گر چه حسینی شدند اما حسینی نماندند و القابی همچون طلحة الخیر و سیف الاسلام هم نتوانست آنان را از قعر هلاکت نجات دهد و این زنگ خطری را برای همه ما به صدا درمی آورد. به همین جهت در دو قسمت زیارت از حق تعالی به طور صریح، لفظ با حسین (ع) بودن، در این دنیا و سرای آخرت را می خواهیم. پس اگر بخواهیم حسینی شویم، حسینی بمانیم، حسینی بمیریم و حسینی محشور شویم، باید مولفه های زیبای عاشورا را در خود بپرورانیم و در دانشگاه معرفت و بصیرت کربلا و حسین (ع) نمره قبولی را کسب نماییم.

 

 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: