قدمگاه مسجد تاریخی و قدم گاه متبرک حضرت رضا(ع) در بهبهان یکی از معدود بناهای باقیمانده از شهر ارجان باستانی است که در هشت کیلومتری شمال بهبهان فعلی قرار گرفته است

به گزارش ثامن پرس، مسیر حرکت امام رضا (ع) در ایران و منازل و قدمگاه های بین راه از ابتدا در میان مردم مورد توجه بوده و برای ایرانیان نیز بسیار اهمیت داشته است.قدمگاه هم در اصطلاح به جایی گفته می شود که پای معصوم به آنجا رسیده باشد.

قدمگاه مسجد تاریخی و قدم گاه متبرک حضرت رضا(ع) در بهبهان یکی از معدود بناهای باقیمانده از شهر ارجان باستانی است که در هشت کیلومتری شمال بهبهان فعلی قرار گرفته است که طبق برخی اسناد تاریخی که حضرت رضا علیه السلام قبل از سفر به خراسان و ماجرای ولایتعهدی ایشان در سفری به عراق و سپس ارجان وارد سرزمین بهبهان شدند.

بنابر اعتقاد مردم این محل که تاریخ نیز آن را تایید می‌کند، زمانی که امام رضا علیه السلام از مدینه به سمت طوس حرکت می‌‏کردند، شب را در مسجد جامع بکان که آن زمان در مرکز شهر ارجان قدیم واقع بود اتراق کردند و بدین جهت این مکان قدمگاه آن حضرت می‌باشد.

بر اساس مدارک موجود، بنای کنونی این قدمگاه به دوره دیلمیان می‌رسد، گرچه در طول تاریخ تعمیرات جزئی نیز در آن صورت گرفته است. جمعی از محققین بهبهانی از جمله حجت الاسلام والمسلمین آیتی مقدم در این باره اسنادی را بیان کردند.

پیاده روی بزرگ بهبهانی ها

همزمان با سالروز شهادت حضرت رضا(ع) طبق سال های گذشته، مردم شهرهای بهبهان و منصوریه در سالروز شهادت امام هشتم(ع)، مسیر ۱۳ کیلومتری مساجد و امام زادگان بهبهان و منصوریه را تا مسجد تاریخی و قدم گاه متبرک حضرت رضا(ع) با پای پیاده طی کردند.

در این طرح بزرگ و مردمی که با محوریت علما، روحانیون شهر صورت گرفت، مومنان عزادار بعد از اقامه نماز ظهر روز شهادت به صورت دسته های سینه زنی از مساجد و امام زادگان بهبهان و منصوریه به سمت قدمگاه حضرت حرکت و در طول مسیر نیز موکب های متعدد رضوی از آنان پذیرایی کردند.

همچنین طبق رایزنی های صورت گرفته با آستان قدس رضوی، هدایای متبرکی از سوی بارگاه منور رضوی، در بین زائران عزادار توزیع شد.

در ادامه گزارش تصویری از این پیاده روی سالانه آورده می شود

59745_547

59746_198

59744_152

59743_735

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: