حضورنخبگان جهان اسلام آن هم جوانان به خصوص اولین ثمره ای که خواهد داشت تثبیت تصورات آن ها از ایران و به خصوص شهر مشهد خواهد شد، تصوراتی که به طور قطع دشمنان مداوم به دنبال خدشه به آن بوده است.

به گزارش ثامن پرس، مشهد 2017 یکی از آن فرصت هایی است که می شود مشهد را با ظرفیت هایش به سایر جهان اسلام شناساند. در این روزها با توجه به نزدیک شدن به سال 2017 خبرهای حول این موضوع بیشتر شده است. اما اینکه با وجود فرصت کم تا آغاز سال 95 به جز برگزاری چند همایش هنوز نمود فعالیتی در برنامه های دستگاه های استان دیده نمی شود.

اجلاس بین المللی جوانان نخبه جهان اسلام

یکی از برنامه های اخیری در مشهد در حال برگزاری است اجلاس جوانان جهان اسلام که در روزهای اخیر با موضوعات مختلف به هم اندیشی در این باره پرداخته است.

حضورنخبگان جهان اسلام آن هم جوانان به خصوص اولین ثمره ای که خواهد داشت تثبیت تصورات آن ها از ایران و به خصوص شهر مشهد خواهد شد، تصوراتی که به طور قطع دشمنان مداوم به دنبال خدشه به آن بوده است.

بنا به گفته برخی جوانان نخبه کشورهای اسلامی حاضر در چهارمین اجلاس جوانان کشورهای اسلامی در مشهد توسعه فرهنگی ایران در کنار دیگرابعاد توسعه این کشور می‌تواند مسیری جدید را برای کشورهای دیگر اسلامی باز کند. بهترین الگوی فرهنگی برای کشورهای مسلمان، همان توسعه فرهنگی است که پس از ٣٨ سال از پیروزی انقلاب اسلامی به‌عنوان مسیر تعالی این کشور در جهان چشم‌نوازی می‌کند.

جوان نخبه مالزیایی: پس از عزیمت به ایران متوجه شدم که در این کشور موارد بسیاری برای یادگیری وجود دارد

دکتر محمدرضا عبدالرحمن، دانشجوی رشته پزشکی از کشور مالزی با اشاره به پیشرفت‌های مختلف کشور خود در ابعاد گوناگون، اظهار کرد: کشور مالزی در مقایسه با کشورهای غربی از پیشرفت خوبی برخوردار است و در این کشور با بهره‌گیری از سخنان ماهاتیر محمد توانسته‌ایم مسیر پیشرفت و توسعه را پیدا کنیم.

عبدالرحمن ادامه می دهد: خوشبختانه پس از عزیمت به ایران متوجه شدم که در این کشور موارد بسیاری برای یادگیری وجود دارد و ایران و مالزی می‌توانند با بهره‌گیری از نقاط مشترک ازقبیل دین غالب مردم که اسلام است، به توفیقات بالایی دست پیدا کنند.

این شرکت‌کننده در اجلاس جوانان کشورهای اسلامی، فرهنگ ایرانی را در کنار فرهنگ اسلامی الگویی برای تمام کشورهای مسلمان است و ۶٠درصد مردم کشور مالزی مسلمان، ٢٣درصد چینی بودایی و بقیه هندو هستند و با توجه به وجود این ٣ نژاد، قوانین محکمی برای مسلمانان وضع نشده است؛ اما در ایران با توجه به وجود قومیت‌ها و مذاهب در کنار هم همه در کمال صلح و امنیت زندگی می‌کنند.

علی میرزا زیشان، جوان مسلمان کشور هند: مشهد برای همیشه پایتخت فرهنگی جهان اسلام است

مشهد شهر بسیار بزرگی است که مردم آن برخورد بسیار خوبی با ما خارجی‌ها دارند و من در این مدت کوتاه ارتباط بسیار خوبی با شهروندان پیدا کرده‌ام که برای من جالب بود.

زیشان در ارتباط با مشهد 2017 نیز تصریح کرد: این یک افتخار بزرگ برای شهر مشهد است و می‌تواند توجه همه جهان اسلام را به خود بیشتر از گذشته جلب کند.

این جوان نخبه هندی بیان کرد: مشهد به شایستگی به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام انتخاب شده و به نظر من این عنوان فقط مختص سال 2017 نیست بلکه مشهد برای همیشه پایتخت فرهنگی جهان اسلام است

نخبه بوریکنافاسویی: غالب فرهنگ آفریقاییها متاثر از غرب شده است

همچنین علی سوادوگر، از کشور بورکینافاسو که در جامعه‌المصطفی در رشته علوم قرآنی مشغول به تحصیل است، وضعیت فرهنگ در اغلب کشورهای آفریقایی را متاثر از فرهنگ غربی دانست و اظهار کرد: متاسفانه با توجه به استعماری که سال‌های سال گریبان کشورهای آفریقایی را گرفته بود، غالب فرهنگ‌های این کشور حتی زبان آنان متاثر از زبان و فرهنگ غربی است.

وی الگوی ایران را در استقلال، الگویی مناسب بیان کرد و افزود: ایران به تمام کشورها نشان داد می‌توان بدون اتکا به کشورهای غربی و با نام اسلام پیشرفت کرد. وی افزود: امیدوارم سرمایه‌گذاران مسلمان با سرمایه‌گذاری در کشور ما نیز بتوانند مسیر پیشرفت را برای این کشور فقیر هموار سازند.

جوان قرقیزستانی: برگزاری این همایش ها در جهت تعامل مثبت است

همچنین اسدام باکنف قرقیزستانی نیز که در مقطع کارشناسی‌ارشد زبان فارسی تحصیل می‌کند، با مثبت‌ارزیابی‌کردن اجلاس مشهد، گفت: برگزاری این‌گونه همایش‌ها و اجلاس‌ها، راهی درجهت تعامل و تبادل اطلاعات کشورهای مختلف اسلامی است.

جوان نیجریه ای: تروریست از بزرگترین مشکلات جهان اسلام است

سامبا، از جوانان مسلمان نیجریه‌ نیز گفت: ر حال حاضر مسائل زیادی پیرامون جهان اسلام وجود دارد و باید برای حل این مشکلات به یک نتیجه مطلوب برسیم.

تروریسم و اسلام‌هراسی از بزرگترین مشکلات فعلی است که امپرالیسم برای مسلمانان جهان به‌وجود آورده و این اجلاس می‌تواند راهگشای بسیاری از این مشکلات باشد.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: