کار تصویرسازی برای احادیث را حدود 2 سال پیش، از فیس بوک و با طراحی چهار کاراکتر ثابت شروع کردیم. بعد از مدتی هم رفتیم سراغ طراحی موردی. هر کار را با 2 نفر شروع و تمام می کنیم.

به گزارش ثامن پرس، سید مجتبی ادمین طراح و ایده پرداز صفحه «بچه شیعه باس...» است. او 25 ساله است، یک سال است که متاهل شده و دانشجوی مقطع کارشناسی روابط دیپلماتیک است. علاقه ای ندارد که نام خانوادگی اش را بگوید و از ما هم می خواهد که عکسش را هم منتشر نکنیم.

سید مجتبی درباره ی ایده اولیه ساخت طرح های «بچه شیعه باس...»می گوید: « دو سال پیش، موقع چرخیدن در صفحه های فیس بوک، صفحاتی دیدم که معلوم بود دارند نوعی از سبک زندگی غربی را به خورد مردم می دهند. اتفاقا طرفداران زیادی هم داشتد این صفحه ها. ترجمه های نعل به نعل از صفحه های آمریکایی درباره سبک زندگی بودند و اسم هایی مثل:« مرد باس...»،«زن باس...» و «دخترباس...»روی این صفحه ها گذاشته بودند. محتوای این صفحه ها بیشتر ترویج سبک زندگیغربی و روابط نامتعارف بود.»

او می گوید:« ما دیدیم که در این زمینه غفلت کرده ایم و با وجود روایات و احادیث بسیار دقیق و متقن درباره سبک زندگی دینی هنوز هیچ کاری در این باره نکرده ایم. بنابراین شروع کردیم به تولید محتوا با استفاده از احادیثی که کمتر در منابر و محافل گفته بودند و به جزئی ترین مسائل زندگی خانواده ها پرداخته بود. سعی کردیم با تصویرسازی، این احادیث را امروزی کنیم و این شد، شروع حرکت ما.»

ازدواج

سید مجتبی درباره ی منابع احادیث و روایت هایی که استفاده می کند می گوید:

« الان بالغ بر 95 درصد تصویرسازی هایی که کار می کنیم، با استفاده از احادیث و روایت هایی است که در کتاب «مفاتیح الحیات» نوشته آیت الله جوادی آملی منتشر شده است و ما عین منبع ذکر شده درکتاب را پایین حدیث می نویسیم تا سند و مدرکش هم مشخص باشد. پنج درصد باقی احادیث و روایت هایی است که بارها آن را در منابر،رادیو و تلویزیون شنیده ایم.»

ما فقط دو نفریم!

صاحب صفحه اینستاگرامی «بچه شیعه باس» تیم کاری اش را هم این طور توصیف می کند:«کار تصویرسازی برای احادیث را حدود 2 سال پیش، از فیس بوک و با طراحی چهار کاراکتر ثابت شروع کردیم. بعد از مدتی هم رفتیم سراغ طراحی موردی. هر کار را با 2 نفر شروع و تمام می کنیم.استخراج تمام سوژه ها و ایده ها با من است و چند تا از دوستان طراح هستند که کار طراحی را انجام می دهند. البته تا الان نزدیک پنج تا طراح عوض کردم. با پنج نوع طرح. از امروز چهارشنبه هم به ورود طراح جدید، فصل جدید کارهایمان را شروع می کنیم و در صفحه و کانال قرار می دهیم.»

پول و تبلیغ و فالوثر و تبادل ممنوع!

سید مجتبی می گوید: «تا به حال، نه یک ریا لبرای خرید فالوئر و دنبال کننده خرج کردم و نه یک ریال عواید از کارها و طرح های صفحه به جیبم رفته. حتی اتفاق افتاده که پول به طراح داده ایم تا برای حدیث و روایت، برایم کار طراحی کند اما نه کار را تحویل می دهد و نه جواب تماس را می دهد. از آن طرف طراحانی هم بوده اند که را به قول معروف « فی سبیل الله» کشیده اند و هیچ پولی بابت کارشان نخواسته اند و نگرفته اند.»

او درباره ی تجاری سازی کارهایش هم این طور می گوید:« پیشنهادهای زیادی برای همکاری داشتم از مشارکت در طراح ها گفته تا پیشنهادهای مالی دیگر: اما نمی خواهم هیچ وقت، بحث مالی را درگیر کارم و نفع اقتصادی از این کار برای خودم ایجاد کنم.»

سید مجتبی مدعی است حتی یک نفر از فالوئر های ایسنتاگرامی اش هم قلابی نیست:« صفحه ایسنتاگرامی ما الان حدود 680 طرح و عکس دارد.حدود 145 هزار نفر هم ما را در این شبکه فالو کرده اند. اولین فالوئر صفحه خودم بودم  بدون حتی یک بار تبادل و تبلیغ، به این تعداد دنبال کننده رسیده ایم. حتی یک نفر از این تعداد فالوئر هم قلابی نیستند و هیچ خرجی برای افزایش فالو و لایک نکرده ام. کانال تلگرامی مان حدود چهارهزارتا عضو دارد. آنجا هم هیج تبلیغ و تبادلی نکرده ام و نخواهم کرد.»

باس 2

نوشته های ایرانی با چند طرح مالزیایی

او درباره ی طرح های خارجی خبرسازی که با امضای صفحه او منتشر شده است، نیز می گوید:« این طرح ها شاید در فرهنگ ایرانی اسلامی ما نباشد، اما خارج از فرهنگ ما هم نیست و نزدیکی با سبک زندگی ما دارد. از چند طرح خارجی استفاده کرده ایم که اتفاقا در موج تلگرامی اخیر علیه صفحه هم از آن ها استفاده شده است. این تصاویر را از سایت یک طراح مالزیایی برداشته ایم. با او مکاتبه کردم و اجازه گرفتم از طرح هایش استفاده کنم. او هم گفت که این طرح ها را می کشد که از آن ها استفاده شود و هزچ درخواست مالی از ما نداشت.»

حزب اللهی ها مخاطب من نیستند

ادمین صفحه « بچه شیعه باس ...» درباره ی برخی انتقادها به صفحه و مطالبش هم می گوید: «این صفحه را اصلا برای حزب اللهی ها و بچه مذهبی ها طراحی نکرده ام. اتفاق مخاطب هدف من آن هایی هستند که زیاد با سبک زندگی دینی و احادیث بزرگان ما آشنا نیستند و احادیث بزرگان ما را درباره ی این موضوعات نمی دانند. جالب این جاست که حدود 50 درصد از دنبال کنندگان صفحه «بچه شیعه باس...» خانم هایی اند که حتی حجاب اولیه را هم ندارند.»

او البته این را هم می گوید:« من خیلی خوشحالم که توانسته ام با کارم، فضایی را به وجود بیاورم که اقشار غیر مذهبی و حتی لائیک هم با دستورات دینی کا آشنا باشند و چهره ای که از اسلام و سبک زندگی دینی در ذهنشان وجود داشته که با محتوای این صفحه اصلاح شده است و خواهد شد. مطمئنم که این مطالب، روی ناخود آگاه این افراد هم تاثیر خواهد گذاشت وتاثیر این تغییر را من بارها در پیام های تشکری که برایم ارسال شده است،دیده ام.»

باس 3

حتما ضبه خوده اند که صدایشان در آمده است

سید مجتبی اصلا از هجوم چند روز اخیر به طرح های صفحه اش ناراحت نیست:«اتفاقا خوشحالم این کار من حتما ضربه ای به مخالفان دینداری و سبک زندگی اسلامی وارد کرده است که این طور صدایشان بلند شده است و دارند با 5-6 طرح از 680 تا عکس منتشر شده، شلغ بازی در می آورند. مطمئنم اگر این «بچه شیعه» را از روی طرح ها برداشته بودیم و در صفحه ای دیگر بدون استناد به احادیث منتشر می کردیم. همین هایی که تا حالادارند تمسخر می کنند، صدای به به و چه چه شان بلند می شود. بعضی آدم های مغرض هم اصلا تا به حال ننشته اند یک بار احادیث نقل شده درباره خانواده و سبک زندگی را بخوانند. این هجمه ها، به من ثابت کرد که راه درستی را انتخاب کرده ام.»

از سیاست بیکار شده اند آمده اند سراغ ما

ادمین« بچه شیعه باس...» هجوم به صفحه اش را به سیاست پیوند می زند و به «صبح نو» می گوید: دلیل شروع این هجمه ها به صفحه مان را «بیکاررری» می دان.توی این سه سال که ما این صفحه را راه انداخته ایم، خیلی ها سرگرم مسائل سیاسی بوده اند وسوژه های زیادی برای تمسخر وجود داشت. حالا سوژه هایشان ته کشیده و بیکار شده اند آمده اند تا سبک زندگی اسلامی را بکوبند. این برنامه جدیدشان است.»

 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: