مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی از اجرای 12 برنامه قرآنی در سال 2017 در مشهد و عدم اعلام موافقت رئیس اداره کل اوقاف و امور خیریه کشور مبنی بر برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن اوقاف در مشهد خبر داد.

به گزارش ثامن پرس به نقل از خبرگزاری فارس از مشهد، سید سعید سرابی بعدازظهر امروز در مراسم رونمایی از پوستر «طرح ملی تلاوتی» و تشریح دور دوم رقابت‌های قرآنی شوق تلاوت که در سالن اجتماعات اداره کل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی برگزار شد با اشاره به اینکه در آستانه مشهد 2017 هستیم، عنوان کرد: مجموعه فعالیت‌های قرآنی که در مشهد اجرا می‌شود نقطه قوت و امتیاز مشهد در میان سایر شهرهای اسلامی است.

وی ادامه داد: حجم زیاد فعالیت‌های قرآنی که در مشهد برگزار می‌شود باعث شده مشهد به‌عنوان یک پایگاه جدی در عرصه فعالیت‌های قرآنی بخصوص در بخش قرائت و حفظ قرآن کریم در سطح جهان مطرح باشد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با بیان اینکه طرح ملی تلاوت که دومین دوره آن به میزبانی و محوریت مشهد برگزار می‌شود در زمینه تربیت قاریان نوجوان است، افزود: معاونت قرآنی به‌خوبی با ظرفیت‌های قرآنی مشهد آشناست و همین تشخیص باعث شد محوریت برگزاری این دوره از مسابقات به مشهد داده بشود تا از این پایگاه طرح ملی تلاوت برنامه‌ریزی و برگزار شود.

سرابی برگزاری طرح ملی تلاوت در مشهد را یک فرصت توصیف و با اشاره به افتتاح استودیو ضبط و تصویری و صوتی حفظ و تلاوت قرآن در مشهد گفت: این استودیو یکی از نیازها و مقتضیات پایتخت فرهنگی جهان اسلام و فعالیت‌های قرآنی است.

وی در رابطه با برنامه‌های قرآنی مشهد 2017 عنوان کرد: در ستاد مشهد 2017 کمیته قرآن فعال‌شده است و قرار است طرح‌های مفصلی درزمینه قرآن در این سال در مشهد برگزار شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی یکی از مزیت‌های مشهد به‌عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام را فعالیت‌های قرآنی نظیر محافل سنتی قرآنی دانست که از دیرباز در مشهد برگزار می‌شده و تأکید کرد: این محافل سنتی جلسات قرآنی یکی از مزیت‌های شهر مشهد است که می‌توان این مزیت را در برنامه‌ها در قرآنی 2017 به جهان اسلام معرفی کرد.

سرابی اظهار کرد: اجرای 11 یا 12 برنامه قرآنی در سال 2017 قطعی شده است که یکی از این برنامه‌ها چاپ قرآنی نفیس با کمک معاونت قرآنی کشور است.

وی با بیان اینکه بودجه برنامه‌های قرآنی 2017 پیش‌بینی‌شده است گفت: اینکه چند درصد آن از چه ارگانی و از چه بخشی تأمین می‌شود هنوز مشخص نیست و پیگیر برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن اوقاف در مشهد هستیم و در حال حاضر مکاتبات زیادی استانداری خراسان رضوی با اداره اوقاف کشور داشته است ولی هنوز رئیس اداره کل اوقاف کشور موافقت خود را با برگزاری مسابقات بین‌المللی قرآن در مشهد اعلام نکرده است.

مرحله سوم طرح ملی شوق تلاوت اسفندماه در خراسان رضوی برگزار می‌شود

در ادامه این جلسه دبیر اجرایی طرح تلاوت گفت: ما از سال 91 طرح ملی تلاوت را باهدف کشف استعداد نوجوانان 8 تا 14 سال آغاز کردیم که پس از گذشت سه سال و پایان دوره اول برای ایجاد انگیزه و رقابت بین نوجوان رقابت‌هایی با عنوان شوق تلاوت طراحی شد.

حسین مقدم کیا ادامه داد: سال گذاشته با کمک ادارات کل معاونت قرآن استان‌ها و عترت کشور مسابقات طرح شوق تلاوت به‌خوبی در سطح استان‌های مختلف برگزار شد.

وی با بیان اینکه سال گذشته 400 نفر در طرح ملی شوق تلاوت شرکت کردند، افزود: با توجه به تجربه سال گذشته امسال برنامه‌ریزی بهتری انجام داده‌ایم و ثبت‌نام شرکت در این طرح از ابتدای مردادماه آغازشده است.

دبیر اجرایی طرح تلاوت گفت: امسال پیش‌بینی کرده‌ایم بیش از 200 نفر در این طرح شرکت کنند و این افزایش ظرفیت طبق نظر و خواسته معاونت قرآن و عترت کشور بود که امسال دو هزار و 400 دانش‌آموز در این طرح حضور یابند.

مقدم کیا با بیان اینکه این مسابقات در سه سطح ابرار، ملکوت و طرح ملی تلاوت در 18 استان و 23 شهر کشور در حال برگزاری است،‌افزود: مرحله اول دور دوم این مسابقات در شهریورماه در مؤسسات مجری و در آذرماه در کیش و در اسفندماه در استان برگزار می‌شود.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: