ماجرای پخش تیزر آثار سینمایی مربوط به امروز و دیروز نیست و بیش از یک سال و نیم است که سینمای ایران درگیر آن است وسازمان سینمایی سعی کرده بود تا با نوعی تعامل رفع و رجوع کند.

به گزارش ثامن پرس، سازمان سینمایی دولت یازدهم که در ماه های ابتدایی حضور خود ب قرار دادن قاب های دو یا چند نفره بزرگان سینمای ایران از آقای ناصر تقوایی گرفته تا آقایان کیانوش عیاری و علی نصیریان و عزت الله انتضامی رویه ای دوستانه از خود نشان می داد در ماه های انتهایی دولت می کوشد با برخوردهای ضربتی جلوی مشکلات را بگیرد.

کافیست دگرگونی در شورای پروانه نمایش سینمایی به خاطر انتقاد یکی از اعضا از مضامین فیلمی مانند« ارادتمند نازنین بهاره تینا» و وتو شدن تصمیم شورای صنفی نمایش در اکران فیلم های عاشورایی در تعطیلات دهه اول محرم توسط رییس اداره نظارت، کنار اولتمیاتوم تازه سازمان سینمایی به سینماگران مبنی بر منع همکاری با شبکه های معاند، قرار گیرد تا مشخص شود چقدر آن فضای دوستانه ای که در ماه های ابتدایی دولت لااقل در تصاویر خودنمایی می کرد رنگ باخته است.

توقیف خواهید شد...

ماجرای پخش تیزر آثار سینمایی مربوط به امروز و دیروز نیست و بیش از یک سال و نیم است که سینمای ایران درگیر آن است و البته در همه ی این مدت هم سازمان سینمایی سعی کرده بود تا با نوعی تعامل رفع و رجوع کند اما تعلیق سه دفتر پخش فیلم نورتابان، فیلمیران و پویا فیلم از سوی دادستانی به دلیل پخش تیزر آثارشان از GEM ماجرا وارد فاز تازه ای کرد.

البته که این ممنوعیت از فعالیت پخش کنندگان مورد نظر نیز زودتر از حد تصور و با حسن نیت مقامات قضایی رفع و رجوع شد اما دیروز یک بیانیه تند و تیز از سوی سازمان سینمایی صادر و در آن به صراحت تاکید شده که پخش تیزر از شبکه های معاند ماهواره ای، معاونت در جرم محسوب شده و موجب توقیف فیلم خواهد شد، در متن بیانیه سازمان سینمایی آمده است:

در پی تذکرات گوناگون به بعضی از سینماگران که مصالح عمومی سینمای ایران را رعایت نکرده و نسبت به پخش تیزر فیلم هایشان از شبکه جم اقدام کرده اند به طالاع می رساند پس از گفتگو با و توافق های انجام شده با قوه قضاییه و با توجه به تذکرات متعدد و اعلام مسئولان عالی رتبه قضایی، همکاری با شبکه های معاند، معاونت در جرم تلقی می شود. با توجه به همکاری بسیار خوب اکثریت سینماگران محترم،  در موارد اندکی تخلف فوق الذکر مشاده شده می شود. بار دیگر تاکید می شود در صورت پخش آگهی تبلیغاتی در شبکه های معاند از جمله جم، سازمانی سینمایی به شدت برخورد و ادامه نمایش فیلم در سینما و شبکه نمایش خانگی در هر مرحله ای که باشد متوقف خواهد شد. بی تردید اهالی سینما در این شرایط رونق و موفقیت های بی مانند، اجازه نخواهند داد که منافع کلیت سینما را با ایجاد حاشیه های بی موردتهدید نمایند.

سازمان سینمایی با تاکید بر وظیفه ذاتی خود از طریق مجاری قانونی نسبت به احقاق حقوق سینمای ایران در عرصه تبلیغ و بهره گیری مناسب و موثر از امکانات فراگیر ملی، به ویژه سینما همچنان پیگیر  است.

تاییدیه رسمی سازمان سینمایی

وجه تناقض برانگیز بیانیه رسمی سازمان سینمایی آنجاست که در همه ی هفته های گذشته و حتی در اوج پخش تیزهای آثار اکران نوروزی از شبکه GEM مدیران این سازمان فقط و فقط به انتقاد از مدیران شبکه مذکور پرداختند که بدون اجازه صاحبان آثار به پخش تیزرها می پردازند و مدام ادعا می شد سینماگران ایرانی هیچ دخالتی در پخش تیزرها نداشته اند.

با این حال در بیانیه اخیر از سینماگرانی نام برده شده که «مصالح عمومی را رعایت نکرده و نسبت به پخش تیزر فیلم هایشان از جم اقدام کرده اند.»

سازمان سینمایی البته برای اینکه روی خودشش را نزد سینماگران حفظ کند همه این هفته هارا با این ادعا که پخش تیزر توسط مدیران جم سرخود بوده سپری کرد تا جایی پای مقامات قضایی به وسط امد و دستور تعلیق دفاتر پخش فعال دئر پخش تیزر از جم سادر شد. اینجا بود که سازمان سینمایی رویه خود را تغییر داد و ترجیح داد تا در ماه های اندک باقی مانده تا انتخابات ثقید ظاهر را زده و صراحتا پخش تیزر از جم را با وقیف فیلم مساوی بداند.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: