خبر اکران فیلم محمد (ص) در 384 سالن منتشر شده است؛ خبری که نخستین‌بار توسط روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات منتشر شد و پس از آن پوستر و تیزر ترکی آن در رسانه‌ها دست به دست شد.

 به گزارش ثامن پرس، هنگامی که در سال 1390 خبرهای ساخت فیلم محمد (ص)  در جهان اسلام منتشر شد بسیاری از جریان‌های ضد شیعه و ضد ایران شروع به اخلال ‌گری‌های شدیدی کردند و تا جایی که توانستند و از دستشان بر می‌آمد تلاش کردند تا جلوی ساخت و اکران این فیلم را بگیرند. از حملات رسانه‌ای متعدد وهابی‌ها و سلفی‌ها گرفته تا تحریم‌های پیش دستانه، همه و همه پیش رفت تا جایی که حتی الازهر مصر نسبت به این مساله به شدت انتقاد کرد.

درخواست بایکوت از سوی مصر

احمد الطیب شیخ الازهر ابتدای سال 91 با بیان اینکه همه علمای الازهر و علمای اهل سنت با این اقدام مخالف هستند از علمای ایران خواسته بود این اثر سینمایی را تحریم کرده و در برابر عرضه آن بایستند تا جایی که ایران حافظ منافع خود در مصر را به دیدار شیخ الازهر فرستاد تا به دغدغه‌های او درباره این فیلم پاسخ دهد.

اما این پاسخ‌های اندک کاری از پیش نبرد تا جایی که در آستانه رونمایی از فیلم، تحریم پیش‌دستانه رخ نمود به گونه‌ای که حتی سالم عبدالجلیل معاون سابق وزارت اوقاف مصر در سال 93 گفته بود: مشکل ما با فیلم «محمد (ص) » مجیدی دو عنوان دارد: «به تصویر کشیدن پیامبر اکرم (ص) » و «ارائه زندگی آن حضرت بر اساس منابع شیعی» لذا از جهان اسلام می‌خواهیم این فیلم را بایکوت کنند و من امیدوارم تلاش‌ها برای تحریم این فیلم موفقیت‌آمیز باشد.

کارشکنی سعودی‌ها

اما پس از رونمایی از فیلم محمد (ص)  فعالیت‌های پشت پرده جریان‌های وهابی برای به شکست نشاندن این پروژه و جلوگیری از اکران بین المللی آن بیش از پیش دنبال شد. فیلم اگر چه اکران‌کننده مطرح بین‌المللی نداشت و موسسه «نور تابان» که اکران بین‌المللی آن را دنبال می‌کرد دچار مشکلات عدیده داخلی بود اما با کارشکنی متعدد خارجی هم روبه‌رو بود.

آبان ماه 94 بود که پس از اکران فیلم محمد (ص) برای خیرالدین کارامان از عالمان برجسته فقه در ترکیه و چهار منتقد مطرح این کشور، در آبان‌ماه از زبان مجیدی اعلام شد که قرار است 400 سالن سینمای ترکیه پای کار اکران فیلم بیایند اما پس از نزدیک به 2 ماه، اکران در این کشور منتفی شد و هر چند مجیدی این اکران را به ربیع‌الثانی(بهمن ماه 94) موکول کرد نهایتاً این اکران با کارشکنی عربستانی‌ها انجام نشد.

اکران در کشورهای عربی و اروپایی هم در طول بیش از یک سال دنبال شد اما هیچ‌یک به نتیجه نرسید؛ هند مقصد دیگری بود که شاید می‌توانست محلی برای اکران جدی فیلم مجیدی باشد اما مجیدی گفت: «با اعلام فتوا در کشور هند با 300میلیون مسلمان راه اکران فیلم را بستند.

یکی از مهم‌ ترین علل لغو اکران‌ها در همه این کشورها کارشکنی عربستان سعودی بود که علاوه ‌بر نبرد نظامی در منطقه به جریان فرهنگی برخاسته از انقلاب اسلامی نیز هجمه وارد می‌کرد. این هجمه‌ها به حدی بود که رایزنی‌های فرهنگی ایران در کشورهایی چون کویت و سودان با کارشکنی مزدورانش در این کشورها تعطیل شد. مجیدی خود درباره کارشکنی سعودی‌ها برای مقابله با اکران فیلم محمد (ص) می‌گوید: «کشورهایی مانند عربستان سعودی کارشکنی می‌کنند و جو دروغینی را علیه فیلم به‌وجود آورده‌اند.»

تلاش رایزنان فرهنگی برای مقابله با شبهات

از طرف دیگر دستگاه دیپلماسی فرهنگی کشور و رایزنان فرهنگی خود را موظف می‌دانستند به این کارشکنی‌ها پاسخ گویند که در ابتدا رایزنان ایران در لبنان و الجزایر به صورت خود جوش به این شبهات پاسخ دادند تا نهایتاً دستور مرکزی نیز برای این منظور صادر شد تا به تلاش‌ها برای اکران فیلم محمد (ص) در کشورهای گوناگون بینجامد. جلسات متعددی برگزار شد؛ مجیدی به کشورهای گوناگون عربی و غیرعربی از روسیه و عراق و لبنان رفت و با هماهنگی رایزنان فرهنگی با پخش‌کنندگان این کشورها دیدار کرد و در این بین عربستان نیز ساکت ننشست و همچنان به کارشکنی‌های خود ادامه داد.

حال، خبر اکران فیلم محمد (ص) در 384 سالن منتشر شده است؛ خبری که نخستین‌بار توسط روابط عمومی سازمان فرهنگ و ارتباطات منتشر شد و پس از آن پوستر و تیزر ترکی آن در رسانه‌ها دست به دست شد. در خبرها آمده است: «مؤسسه صوتی و تصویری شانتبه فیلم» مسوول ترجمه و اکران این فیلم در ترکیه است و فیلم به دو صورت دوبله و همراه با زیرنویس فارسی، اکران خواهد شد. در کنار این خبر، اخباری مبنی بر اکران فیلم در روسیه و بسته شدن قرار داد اکران فیلم در هفت کشور عربی نیز منتشر شده است که همه و همه نشانه گشایش جدیدی برای اکران فیلم محمد (ص) در سراسر جهان است.

تأیید فیلم توسط سازمان امور دیانت ترکیه

نکته مهم‌ تر در این بین پیروزی دیپلماسی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران بر پترودلارهای سعودی و وعده  وعیدهای عربستان است که نشان می‌دهد همت و جدیت این دستگاه می‌تواند ایران را در عرصه فرهنگی نیز موفق بدارد؛ اما در نخستین خبر منتشر شده درباره اکران فیلم محمد (ص) در ترکیه نکته مهمی وجود دارد؛ در این خبر آمده بود: فیلم محمد (ص) پس از بررسی و تأیید توسط محققان و تاریخ ‌پژوهان، مورخان اسلامی و اسلام ‌شناسان «سازمان امور دیانت» برای مردم ترکیه به نمایش در خواهد آمد.

«سازمان امور دیانت» سازمان بالادستی در امور دینی در ترکیه است و تأیید این سازمان برای اکران فیلم «محمد (ص) » ضروری بود چیزی که بسیاری از دغدغه ‌مندان از روز نخست بر آن تاکید داشتند که این فیلم به دلیل حساسیت‌های دینی و تاریخی باید به دید و منظر کارشناسان عالی‌رتبه مذهبی کشورهای مقصد برسد تا اینگونه مورد بی‌مهری قرار نگیرد.

 اینک، هر چند در بسیاری از نقاط جهان اسلام مشکلات در برابر این فیلم پابرجاست اما همچنان می‌توان امیدوار بود که با یک دیپلماسی فرهنگی و دیپلماسی وحدت اسلامی راه اکران این فیلم بیش از پیش باز شود.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: