دیپلماسی زیارت که جهان شمول و مستحکم است تفاوت زیادی با دیپلماسی‌های رایج سیاسی دارد، بنابراین زیارت یکی از بهترین راه های مصون سازی جوامع اسلامی است

به گزارش ثامن پرس، در جهان امروز که روح و روان انسان ها  توسط رسانه های مختلف دچار تشویش روانی است، ضرورت وجود یک بستر آرامش دهنده شدیداً احساس می شود. در این بین، ادیان و مناسک آن ها از جایگاه ویژه ای برخوردار است. به عنوان مثال با اندکی جستجو در اعمال مسیحیان جهان، متوجه آداب و رسومی می شوید که گرچه بعضاً آلوده به افکار منحط و منحرف است، اما به ادعای سردمداران برگزاری این مناسک، آرامش روانی القا شده در این قبیل مراسم بسیار قابل توجه است. امروزه  یکی از بسترهای تعالی روحی انسان آموزه‌های ائمه معصومین علیهم السلام است. در این بین شأن زیارت مضاجع اهل بیت (ع) از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

دیپلماسی زیارت

چند سالی است که اجتماع مسلمانان و به طور خاص شیعیان در روز اربعین در محل کربلای معلی با جمعیتی قریب به 20 میلیون نفر، تبدیل به یک مانور رسانه ای گردیده است. مانوری که کم کم باید برای آن در دیپلماسی زیارت، جایگاه ویژه ای قائل شد. همچنین در این راستا عنوان می‌شود اماکن متبرکه شیعی دارای ویژگی‌های مشترکی هستند که از آن جمله می‌توان به رسالت هدایت‌گری، اداره مردمی، داشتن باورهای عمیق تاریخی، برخورداری از ارادت مردمی، فرا مرزی بودن و برخورداری از تنوع اقلیمی و فرهنگی اشاره کرد. از این رو دیپلماسی زیارت که جهان شمول و مستحکم است تفاوت زیادی با دیپلماسی‌های رایج سیاسی دارد، بنابراین زیارت یکی از بهترین راه های مصون سازی جوامع اسلامی است.

لذا لازم است که به این اتفاق بزرگ توجه ویژه ای شود. اعم از فراهم نمودن امکانات رفاهی و امکانات فرهنگی.

خلیل-الله-کاظمی

اعزام 650 نیروی خدمتگزار

خلیل‌الله کاظمی، معاون خدمات و محیط زیست شهری شهرداری مشهد اظهار داشت: تعداد نیروهای اعزامی خدمتگزار 650 نفر است که از این تعداد 350 نفر پاکبان بوده و مابقی نیروهای خدماتی و کارکنان هستند.

وی افزود: 106 چشمه سرویس بهداشتی با تجهیزات مورد نیاز جهت ارسال به نجف اشرف واگذار شده است.

وی در زمینه اقدامات صورت گرفته برای زائران اربعین حسینی افزود: تامین و ساخت حدود 200 سازه بست و گیره جهت نصب کیسه‌های زباله در تیرهای برق مسیر پیاده‌روی زائران، تامین 11 تن کیسه زباله، تامین 20 دستگاه خودروی کمپرسی و مینی لودر و حمل زباله، 150 گاری 110لیتری و 20 گاری 1100لیتری که به جهت جمع آوری 100 تن زباله بصورت روزانه برنامه ریزی شده است.

وی تصریح کرد: مساحت و محدوده انجام عملیات امسال در شهر نجف شامل خیابان‌های بلوار علی بن ابی طالب، خیابان‌های پیرامون حرم مطهر امام علی(ع)، حولی، پل ثورالعشرین و بزرگراه کربلا به طول 10 کیلومتر است؛ همچنین محدوده خدمت‌رسانی در شهر کاظمین به مساحت 60 هزار مترمربع رفت و روب روزانه در دو شیفت مجموعا 120 هزار متر مربع پاکسازی می‌شود. (1)

نرم افزار«پیاده تا بهشت» منتشر شد

index

در آستانه اربعین سیدالشهدا(ع) و راهپیمایی میلیونی شیعیان به سمت کربلا نرم افزار پیاده تا بهشت منتشر شد.

 این نرم افزار وب بیس(web base) محتویات کاملی از اطلاعات لازم در مورد پیاده روی اربعین را در خود جای داده است. نرم افزار پیاده تا بهشت که ارائه دهنده سبک زندگی زائران اربعین حسینی است از مراحل قبل از سفر تا پس از زیارت اباعبدالله(ع) را به صورت متنی و صوتی ارائه داده است.

راهنمای زائر، نقشه مسیر و آزموده های به درد بخور از دیگر بخش های این نرم افزار است که در قالبی زیبا برای مخاطبان تهیه شده است.

این نرم افزار علاوه بر قابلیت اجرا روی کامپیوتر دارای نسخه اندروید جهت نصب بر روی تلفن همراه نیز می باشد. (2)

لینک دانلود نرم افزار

 

(1) خبرگزاری تسنیم

(2) پارس نیوز

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: