زائرین ایرانی اربعین امسال برای مخارج خود (و یا حتی مبالغ احتیاطی همراه) دلار خریداری نکنیم و تنها از ریال ایران و یا دینار عراق استفاده کنیم.

به گزارش ثامن پرس، مسائل اقتصادی یکی از اولویت هایی است که باید با توجه به شرایط اقتصادی کشور در ایام اربعین به آن توجه داشت. پیاده روی اربعین با توجه به حضور گسترده ی مردم می تواند فرصتی برای گسترده کردن و جریان سازی مولفه های اقتصاد مقاومتی که راهبرد برون رفت از مشکلات اقتصادی است، باشد.

یکی از ارکان اقتصاد مقاومتی فرهنگ جهادی است که می بایست بر رفتار اهالی اقتصاد حاکم باشد، رکنی که سخن گفتن از آن در داخل کشور گاهی اقدامی بر خلاف شئونات عرف محسوب می شود!!!

جهاد تولیدکننده یعنی در حد امکان کالایش را با قیمت کمتر بفروشد و جهاد مصرف کننده یعنی اینکه در حد امکان کالای کمی کم کیفیت تر داخلی را بر خارجی ترجیح دهد،

سفر اربعین دارای ابعاد مختلفی می باشد که دخیل درمباحث مرتبط با اقتصاد مقثاومتی است. یکی از این ابعاد خریدهایی است که متداولا زائران پیاده قبل اربعین انجام می دهند نکته ای که باید مدنظر داشت خرید از تولیدات داخل بزرگترین وظیفه ی مردمی برای رشد اقتصاد داخل و همچنین مهمترین و اصلی ترین وظیفه در اقتصاد مقاومتی می باشد که باید نسبت به آن در ایام اربعین توسط  مومنینی که به پیاده روی می روند مورد توجه واقع شود.

یکی دیگر از ابعاد مهم اقتصادمقاومتی در اربعین تبلیغ کالای داخلی ابتدا در میان مردم و سپس در خارج از مرزها به سایر گروه ها که از کشورهای مختلف به عراق می آیند، می باشد که می تواند به رشد فرهنگ استفاده از کالای داخل در میان مردم با توجه به جمعیت بالای زائران حضرت ابی عبدالله (ع) کمک بسیاری کند.

به عنوان آغازی بر حذف دلار از مبادلات ایران و جهان اسلام، زائرین ایرانی اربعین امسال برای مخارج خود (و یا حتی مبالغ احتیاطی همراه) دلار خریداری نکنیم و تنها از ریال ایران و یا دینار عراق استفاده کنیم مهمترین ابزار رییس استکبار جهانی (آمریکا) در سلطه اقتصادی بر کشورهای جهان دلار است؛

شعار کم کردن وابستگی به دلار یکی از ایده هایی است که در سال های اخیر توسط کشورهایی از جمله روسیه و چین در مبادلات تجاری خود از آن استفاده کرده اند. جمهوری اسلامی نیز برای کم کردن اثرات تحریم های اقتصادی به طور قطع باید یکی از سیاست های خود را کاهش وابستگی به دلار به عنوان ارز مبادله ای در تجارت های بین المللی قرار دهد. به همین سبب در اربعین از حاشیه هایی که برای آن وجود خواهد داشت خریدهای بسیاری است که متداولا توسط مردم انجام می پذیرد و یا هزینه هایی که تحت عنوان رفت و آمد در عراق می پردازند که این حجم بالای هزینه ای فرصت مهمی را برای مردم ایجاد می کند تا در این راهبرد اقتصادی مشارکت کنند و در مبالات خود به جای دلار از دینار عراق به عنوان پول واسط استفاده کنند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: