این ایام اگر به جاده های خروجی شهر مشهد مراجعه کنی، افرادی را مشاهده می کنی که گروه گروه به سمت مرقد نورانی امام هشتم در حرکتند. سرمای هوا در مقابل حرارت و گرمای وجودشان هیچ است.

به گزارش ثامن پرس، این روزها نه فقط در مشهد یا خراسان و یا ایران، بلکه در تمام عالم هستی همه به سمت مضجع آن امام رئوف تعظیم می کنند. تلألؤ انوار خورشید رضوی هر کس را به اقتضای وجودش مجذوب خود می کند، اما شاید زیباترین صحنه ها و عاشقانه ترین دلباختگی ها را در میان زائران پیاده ببینی. زائرانی که بعضاً از قافله اربعین حسینی جا مانده اند. می آیند که جبران کنند. هیچ چیز هم مانع اراده پولادینشان نمی شود. در این مسیر رابطه مشقت و اراده، متقابل است. در این راه هر چه سختی ها بیشتر باشد، عزم و نیرو نیز بیشتر و جدی تر است. این حکایت این روزهای جمعیت مشتاقی ست که پیاده عازم سرزمین عشق شده اند.

حضور این عاشقان پیاده، برکتی ست برای مجاوران بارگاه ثامن الحجج (ع). اگر به موکب هایی که در مسیر این زائران پیاده سری بزنی، مشاهده می کنی که بعضی ها قدر این برکت را خوب می دانند و کمر همت به خدمت این زائران پیاده بسته اند. در ادامه گزارشی مختصر از وضعیت موکب های بین راه این خیل مشتاق ارائه می شود. البته با یک گزارش، عشق و علاقه خادمان امام مهربانی قابل وصف نیست.

از زیر ساخت های دولتی تا پتانسیل های مردمی

photo_2016-11-27_14-09-13

وارد هر موکب که می شوی بین مسئولین شهرداری های مناطق مختلف، یک جمله مشترک است: «در این مکانی که ملاحظه می کنید، فراهم نمودن زیر ساخت ها توسط شهرداری با همکاری سایر نهادهای دولتی است و خدماتی که ارائه می شود از پتانسیل های مردمی». از سایر توضیحات نیز متوجه می شوی که نه تنها کمبود نیرو جهت خدمت ندارند بلکه به دنبال راه حلی برای گسترش امور و به کارگیری نیروهای مازاد هستند. انصافاً امکانات داخل موکب ها مناسب است. سیستم گرمایشی مطبوع، تغذیه های مناسب، خدمات گوناگون و... .

همه لذت پیاده روی، سختی های آن است/ تا زانوهایم توان داشته باشد، هر سال می آیم

photo_2016-11-27_14-07-12

به سراغ یکی از زائران می روم، می گوید اهل قوچان است و از اعضای هیئت حضرت ابوالفضل (ع) این شهر. نذر کرده است هر سال این راه را بیاید. معتقد است اکثر کسانی که این مسیر را می آیند، نذر کرده اند. وقتی می پرسم، این همه راه با پای پیاده سخت نیست؟ می گوید: اصلاً همه لذتش به همین سختی هاست. از استقبال مردم مشهد هم ابراز رضایت نسبی می کند. زیاد مزاحمش نمی شوم و به سراغ جوانی دیگر می روم که خود را اهل بجنورد معرفی می کند و می گوید که 5 سال است که این راه را می آید. اولین بار از طریق یکی از دوستانش با این حرکت نورانی آشنا می شود. با بغض نهفته ای می گوید: «تا زمانی که زانوهایم توان داشته باشد، از این پیاده روی دست بر نمی دارم». یا امام رضا (ع) می گوید و خداحافظی می کند.

خادم الرضا

photo_2016-11-27_14-07-10

23

یکی از فعالیت هایی که در مسیر پیاده روی بسیار جذاب و پر مخاطب است، موضوع ماساژ است. البته بیشتر رونق این امر در این گونه مسیرها، وام دار راهپیمایی اربعین است. به سراغ یک از خادمین که به جدیت مشغول کار خود است می روم و در حالی که مشغول مشت و مال یکی از زائرین است به سؤالاتم پاسخ می دهد. خود را خادم الرضا معرفی می کند، 3 سال است که در این حرفه به زائرین پیاده خدمت می کند. انگیزه اش را خدمت به مردم و شکوه بخشیدن به این حرکت عظیم می داند. می گوید وقتی این مردم با این شوق می آیند، اگر ما نتوانیم به آن ها خدمت کنیم چکونه خود را بچه محله امام رضا (ع) بدانیم؟ اصلاً موانعی مثل سرما را به حساب نمی آورد و می گوید کار دل که سرما نمی شناسد. از او تشکر می کنم و به سراغ مرد مسنی می روم که مشغول واکس زدن کفشهای زائرین است. خود را خاک پای این مردم می داند. بازنشسته آموزش و پرورش است و دارد گرد راه از کفش های زائران پیاده می زداید. سه سال است که مشغول این کار است. حکایت سال اولی که به استقبال زائران پیاده آمده را این گونه بازگو می کند: «همه را جمع کرده و اعلام کردند که یک نفر را برای کار واکس زدن می خواهیم. من و شخص دیگری داوطلب شدیم ولی آن ها یک نفر را می خواستند، لذا بین ما قرعه کشی کردند و من انتخاب شدم». نمی دانید با چه ذوق و شوقی این خاطره را بیان می کند. او را به خدا سپرده و به سایر غرفه ها می روم.

شهردار منطقه 10 در جمع خبرنگاران

97094_2707924624

شهردار منطقه ۱۰ مشهد هم که در این یکی از موکب ها حضور دارد، از پیش‌بینی ورود ‌١٠٠ هزار زائر پیاده از محور قوچان به مشهد خبر می‌دهد. سعید حسینقلی‌زاده‌مقدم می‌افزاید: سال گذشته ۲۲۰ تا ۲۵۰ هزار زائر پیاده از محور قوچان به مناسبت شهادت امام‌رضا(ع) وارد مشهد شدند. وی با اشاره به اینکه ۹۰ درصد مراکز اسکان به همت مردم دایر شده‌است، عنوان می‌کند: شهرداری تنها گردآورنده زیرساخت‌ها‌ست و تلاش شده ظرفیت‌های مردمی پای کار بیاید. شهردار منطقه ۱۰ مشهد اضافه می‌کند: در مرکز اسکان محور قوچان خدماتی شامل خدمت پزشکی، پرستاری، چکاپ وضعیت عمومی بدن، تهیه البسه مناسب، کفش و پذیرایی گرم به زائران ارائه می‌‌شود. او به این نکته هم اشاره می‌کند که چهار سوله اسکان شبانه‌روزی در محور جاده قوچان مستقر شده‌‌اند و امکان انتقال زائران در صورت برودت هوا و بارش‌های جوی فراهم است.

نقطه ضعف برجسته موکب های استقبال

شاید در حیطه خدمات رفاهی در ایستگاه های پذیرایی از زوار پیاده، انتقاد برجسته ای وارد نباشد. اما جای خالی فعالیت های فرهنگی، به شدت به چشم می خورد. مشکلی که در بسیاری از برنامه ها وجود دارد؛ و با وجود قرارگاه های فرهنگی استان، اتفاق قابل ملاحظه ای رخ نداده است. همه ظرفیت استفاده شده در این موکب ها  در ایجاد یک فضا برای کودکان و راه اندازی رادیو زائر خلاصه می شود. در صورتی که این جمعیت عظیم، یعنی یک موقعیت فرهنگی بسیار عالی. امید است که مسئولین برای فعالیت های فرهنگی هم تمهیداتی را اتخاذ نمایند.

photo_2016-11-27_14-06-58

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: