محسن اسلام زاده کارگردان مستند طالبان در گفتگو با ثامن پرس به جزئیات ساخت مستند تنها میان طالبان پرداخت.

به گزارش ثامن پرس، محسن اسلام زاده مستندساز مشهدی که در ساخته هایش آثاری با رویکرد وحدت جهان اسلام بسیار دیده می شود. از ساخته هایی که در روزهای اخیر رونمایی شده، «مستند طالبان» است که به فعالیت های طالبان و اعضای آن می پردازد.

مستند مربوط به سال 93

سال گذشته این مستند در جشنواره حقیقت اکران شد و پس از آن درخواستی برای اکران مستند در مشهد نداشتم تا این که دوستان "انجمن فیلم سازان انقلاب اسلامی خراسان" همت کردند و "تنها میان طالبان"  پس از یکسال در مشهد پخش شد.

در کل برنامه موفق و خوبی بود؛ کیفیت خوب سالن نمایش به لطف فرهنگسرای رسانه و فرهیختگانی که حضور داشتند و بحث های مفصلی که قبل و بعد نمایش شد، باعث دلگرمی من شد. بطور کلی فکر می کنم می ارزید که بخاطر این پخش خوب یکسال صبر کنم.

مستند طالبان مربوط به سال 93  و سفر من به افغانستان و حضور ۱۵ روزه در جمع طالبان است. مرحله تدوین، نگارش متن، صداگذاری و ساخت موسیقی این مستند یکسال و نیم به طول انجامید و ما ترجیح دادیم رونمایی کار در جشنواره حقیقت در سال ۹۴ باشد.

طالبان در این سال ها روزبه روز قدرتمندتر شده است

زمانی که من از این سفر آمدم و مشاهداتی که در این سفر داشتم را تعریف می کردم کمتر کسی باور می کرد طالبان اینقدر در افغانستان حضور پررنگی داشته باشد ولی پس از دو سال و نیم و جنگ طالبان در پنج جبهه در نقاط مختلف افغانستان گفته هایم را تایید کرد.

139409211151118856692714

یکی دیگر از نکاتی که آن روزها بنده عرض می کردم این بود که با توجه به اختلافات و مشکلات عمیق و مبنایی این گروه با داعش، آنها قطعا در مقابل داعش خواهد ایستاد، که امروز مشاهده می کنیم که این گروه تقابلش با داعش هر روز بیشتر می شود.

طالبان حتی با وجود مرگ دو تن از سرانش در طول یکسال باز هم به جهت سازمانی خود را حفظ کرده و روز به روز هم قدرتمندتر می شود و این ها موضوعاتی است که دوسال ونیم قبل در این مستند تصویر برداری شده و به جریان در حال رشد طالبان که در سال های اخیر انجام شده می پردازد.

دغدغه ی من حول حدت اسلام است

دغدغه ی من حول محور وحدت جهان اسلام است و طبیعتا اکثر فعالیت های من در همین حوزه می باشد. در سال 85 به منطقه ی سیستان و بلوچستان رفتم از شهدای شیعه و سنی فیلم سازی را شروع کردم. شهدایی که خون شان در جهت دفاع از نظام اسلامی با هم آمیخته شده بود.

 این رویه در کارهای بعدی ام نیز وجود دارد. به دنبال وحدت، اتحاد مسلمان ها و شناخت دقیق تر اطراف مان هستم تا بتوانیم جنبش های اسلامی منطقه را بشناسیم و از سخن و حرف شان آگاهی پیدا کنیم.  

متاسفانه یکی از مهمترین ضعف های ما عدم تولید خبر و آثاری همچون فیلم ها و مستند است و ما بیشتر مصرف کننده رسانه های غربی محسوب می شویم. دشمنان ما در حال معرفی چهره ای دیگری از اسلام هستند و به جهانیان، تشییع و اهل سنت دیگری معرفی می کنند و به وسیله ی همین رسانه ها دیدگاه غلط آنها نهادینه می شود.

امروز ما از آن طرف مرزها اطلاع نداریم و اینکه آمریکا امروز چه نقشه هایی برای تفرقه و نا امن کردن مرزهای ما دارند. پیش از این مستند گمان می کردم که طالبانی وجود ندارد اما پس از اولین سفر به افعانستان در سال ۱۳۹۹ سایه سنگین طالبان بر شهرهای بزرگ را احساس کردم. آنها بسیار سازماندهی شده و قوی تر در حال فعالیت هستند، ضمن اینکه آمریکا و هم پیمانانشان در افغانستان واقعا شکست خورده است

ورود به داخل طالبان سخت بود

طالبان با عدم ورود دوربین و رسانه ها در این چند ساله توانسته عناصر مهم خود را حفظ کند و سیستم  خود را قوی کرده است به همین خاطر به دوربین بسیار حساس هستند. سیستم فعالیت طالبان با داعش که به رسانه بسیار اهمیت می دهند ، تفاوت زیادی می کند تنها کار رسانه ای طالبان یک سایت است که اخبار را بصورت ابتدایی منتشر می کند یا نهایتا حضور در شبکه های اجتماعی.

همین نوع نگاه ورود به این جمع را سخت می کند و از سال 90 که دغدغه کار شکل گرفت به وسیله برخی رابطه هایی که هست تلاش شد که وارد بشوم. اینطور نبود که همان ابتدا پاسخ مثبت به من بدهند، چندباری سفر ناموفق داشتم. از 90 تا 93 بر روی این مسئله کار کردم، شکست هایی وجود داشت که  مستندهایی مثل «سفر به دیار پشتونها» را از سفرهای شکست خورده ای که به دنبال طالبان بودم ساختم.

اما اینکه چطور اعتماد آن ها جلب شد به وسیله ی کارها و فعالیت هایی که از گذشته در حوزه ی مستند انجام داده بودم بخشی از اعتماد آن ها را جلب کردم کارهایی که از لیبی، پاکستان، همچنین افغانستان و اهل سنت ایران در گذشته ساخته بودم اما دی وی دی مصاحبه ای که استاد رضا برجی 20 سال پیش با ملا اختر محمد منصور انجام داده بودند، نیز بسیار راه مرا برای رفتن بین طالبان هموار کرد.  (ملااختر محمد منصور زمانی که من می خواستم به طالبان نفوذ کنم، به عنوان همه کاره طالبان شناخته می شد که بعدها رهبر این گروه شد)

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: