حرکت قیام گوهرشاد به‌عنوان فعالیتی شاخص در تاریخ محسوب می‌شود و بازسازی این قیام می‌تواند نقطه شروعی برای احیای تاریخ ایران باشد.

به گزارش ثامن پرس، به مناسب 17 دی ماه سالروز کشف حجاب اجباری رضاخان، شب گذشته از فعالان عرصه فرهنگ و هنر در موضوع قیام گوهرشاد در همایش سرودهای فیروزه ای تقدیر و تجلیلی شد.این همایش در محل تالارشهر برگزار گردید.

وحید جلیلی:حرکت قیام گوهرشاد به‌عنوان فعالیتی شاخص در تاریخ محسوب می‌شود

وحید جلیلی با ابراز تأسف نسبت به عدم وجود میراث فاخر فرهنگی در مشهد اظهار داشت: متأسفانه علاوه بر اینکه بسیاری از بافت‌های قدیمی این شهر توسط سوء استفاده کنندگان از بین رفت، در سکوت رسانه‌ای بخش قابل توجهی از میراث فرهنگی مشهد نابود شد.

image49407

وی میراث معنوی را حاوی تاریخ پرفراز و فروغ مشهد برشمرد و اضافه کرد: حرکت قیام گوهرشاد به‌عنوان فعالیتی شاخص در تاریخ محسوب می‌شود و بازسازی این قیام می‌تواند نقطه شروعی برای احیای تاریخ ایران باشد.

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری مشهد با اشاره به اینکه متأسفانه علم و هنر مدرن در تاریخ معاصر نسبت به چنین قیام‌های تأثیرگذاری بی‌اعتنا است بیان کرد: در راستای رفع این رویکرد اشتباه، اقدامات علمی، فرهنگی و هنری بسیاری در خصوص تاریخ ‌نگاری واقعه گوهرشاد صورت گرفته به‌طوری که بیش از ۱۰۰ هزار کتاب چاپ و بیش از ۳ هزار اثر هنری خلق شده است.

جلیلی از افتتاح موزه قیام گوهرشاد هم‌زمان با دهه فجر امسال در این شهر خبر داد و گفت: علاوه بر انجام فعالیت‌های قابل توجه در انیمیشن، در موسیقی نیز اثر فاخری تهیه شده که در آینده‌ای نزدیک رونمایی می‌شود.

وی هنر را دارای ارتباط مستقیم با وقایع تاریخی برشمرد و یادآور شد: در صورت فراموش شدن حوادث بزرگ تاریخی و نادیده گرفته آن، بی‌تردید ضربه اصلی به هنر وارد می‌شود بنابراین هر فردی که به حماسه گوهرشاد توجه کند، بیش از هر کس به خودش خدمت کرده است.

رجبی دوانی:امروز بدحجابی جای بی‌حجابی را گرفته، حجابی که اسلامی نیست و مقدمات موفقیت تهاجم فرهنگی دشمن را قوت می‌بخشد.

در این همایش استاد دانشگاه امام حسین(ع) اظهار داشت: حفظ و رعایت حجاب اسلامی نقش پررنگی در عدم موفقیت برنامه‌های دشمنان اسلام داشته و دارد

 محمد حسین رجبی دوانی افزود: امروز بدحجابی جای بی‌حجابی را گرفته، حجابی که اسلامی نیست و مقدمات موفقیت تهاجم فرهنگی دشمن را قوت می‌بخشد.

وی ادامه داد: هر پدیده‌ای که اتفاق می‌افتد یک علت داخلی و یک علت خارجی دارد که علت داخلی قابلی و علت خارجی فاعلی است و همواره این دو علت با هم همانند دو لبه قیچی عمل می‌کنند.

وی با بیان اینکه بی‌حجابی حدود ۲۰۰ سال قبل شایع شد، افزود: زمینه‌سازی بدحجابی و بی‌حجابی از دوره‌های صفویه، زندیه و قاجاریه بود.

رجبی‌دوانی ادامه داد: ناصرالدین‌شاه به تماشای رقص باله رفته بود و چنان مجذوب شده بود که پوشیدن لباس شریته را برای بانوان اجبار کرده بود.

IMG15192848

رجبی‌دوانی تصریح کرد: پس از این موضوع جریان بادیه راه افتاد و مسأله بیش از آنکه مذهبی باشد فرهنگی بود و کسی به مسأله فرهنگی آن توجه نکرده بود و تجمعی از سراسر کشور در شهرستان بابل داشتیم که در آن‌جا خانمی چادر و روسری را از سر بر می‌دارد و کشف حجاب می‌کند.

وی با اشاره به اینکه عقیده این گروه آزادی روابط زن و مرد بود، بیان کرد: این‌گروه در هر شماره یک مجله عکس یک زن بی‌حجاب را چاپ می‌کردند و با عنوان دختران مسلمان امروزی مطرح می‌شدند و این اقدام ۳ سال قبل از اقدام و کودتای رضاخان بود و در آن زمان مقدمه‌چینی داشتند.رجبی‌دوانی گفت: علت خارجی برای کشف حجاب وجود داشت؛ اما به واسطه رضا خان علت‌های داخلی را هم درست کردند.

وی با بیان اینکه آتش بی‌حجابی از مشهد امام رضا(ع) آغاز شد، گفت: این اقدام با حرکت به‌موقع آیت‌الله سیدحسین قمی و بهلول گنابادی به قیامی خونین و لکه‌ای ننگین برای رضاخان تبدیل شد و این نقشه در کل عالم اسلام عملی شد و کشورهای اسلامی مانند الجزایر مقابل فرانسه قیام کرد و یک میلیون شهید در این راه داد.

عضو هیأت علمی دانشگاه امام حسین(ع) تصریح کرد: ماجرای حجاب یک بخشی از اقدامات اسلام‌زدایی از کشورهای اسلامی بود و البته نباید غافل شد که دشمنان روی هزار موضوع کار کرده و می‌کنند و تنها بحث حجاب نبوده و نیست.

این مورخ و پژوهشگر تاریخ اسلام خاطرنشان کرد: متأسفانه شاهدیم که در بعد از انقلاب به برخی جنبه‌ها توجه و به برخی دیگر که جنبه فرهنگی داشت بی‌توجهی ‌شده به‌طوری که نسل جوان ما به درستی با تاریخ این کشور آشنا نیست در حالی که این حق نسل جوان ما است که بداند به پای این اسلام و انقلاب چه خون‌هایی ریخته شده است.

گفتنی است در این همایش از پنج تابلو نقاشی فاخر که به سفارش دبیرخانه طرح ملی واقعه گوهرشاد و کتاب «گزارش یک قتل عام» جدیدترین اثرمکتوب این دبیرخانه رونمایی شد. همچنین از سعید تشکری نویسنده برجسته به خاطر نویسندگی کتاب «پاریس پاریس» و هنرمندان بزرگی چون استاد چلیپا تقدیرشد.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: