فیلم سینمایی «کوپال» به کارگردانی «کاظم ملایی» از اوایل دی ماه سال گذشته فعالیت تصویر برداری آن در شهرستان سبزوار آغاز شد. کوپال نخستین فیلم سینمایی در خراسان رضوی است که تمامی مراحل تولید آن در این شهرستان انجام شده است.

به گزارش ثامن پرس، جشنواره فیلم فجر مهم ترین رویداد سینمایی کشور است که از سال 1361 تاکنون بهمن ماه هر سال با استقبال اهالی فرهنگ و هنر برگزار می شود. سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر امسال نیز از سوی بنیاد سینمایی فارابی و تحت نظارت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می شود و این جشنواره فرصت خوبی برای ظهور استعداد های عرصه سینمایی کشور است. فیلم سینمایی «کوپال» به کارگردانی «کاظم ملایی» از اوایل دی ماه سال گذشته فعالیت تصویر برداری آن در شهرستان سبزوار آغاز شد. کوپال نخستین فیلم سینمایی در خراسان رضوی است که تمامی مراحل تولید آن در این شهرستان انجام شده است. کوپال روایتگر داستان یک شکارچی به نام احمد کوپال است که در روز آخر سال با مشکلات و چالش های جدی در زندگی روبرو می شود. در این فیلم «لوون هفتوان»، «نازنین فراهانی»، «پوریا رحیمی سام»، «حسین شمس آبادی»، «وهان سلیم زاده»، «مجتبی علیزاد» و «حسین غایبی» به عنوان بازیگران اصلی حضور دارند. در بخش هنر و تجربه سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر 80 فیلم ثبت نام کرده بودند که با نظر شورای سیاست گذاری 2 فیلم کوپال و خانه به بخش مسابقه این جشنواره راه یافتند.

کارگردان فیلم کوپال در گفت و گو با همشهری با بیان این که تصویر برداری کامل فیلم کوپال در شهرستان سبزوار انجام شده است، اظهار کرد: پیش تولید این فیلم از خرداد ماه سال گذشته آغاز شد و پس از 8 ماه تصویر برداری آن را آغاز کردیم.

«کاظم ملایی» مدت زمان تصویر برداری فیلم کوپال را تا 2 ماه اعلام و بیان کرد: پس از اتمام تصویر برداری فعالیت های فنی همانند تدوین، صدا گذاری، ساخت موسیقی متن، جلوه های ویژه بصری و اصلاح رنگ فیلم کوپال انجام شد.

وی با بیان اینکه مهم ترین عامل ساخت فیلم های بلند در شهرستان ها حمایت مسئولان محلی است، افزود: برای ساخت فیلم کوپال در سبزوار، شورای شهر، شهرداری و دانشگاه حکیم سبزواری حمایت های لازم را انجام دادند.

کارگردان فیلم کوپال با بیان اینکه فیلم به بخش مسابقه سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر راه یافته است، بیان کرد: پروانه ساخت فیلم کوپال به صورت ویوئویی است و جشنواره فیلم فجر فقط فیلم های سینمایی را مورد پذیرش قرار می دهد.

ملایی با تأکید بر اینکه 3 سال برای ساخت فیلم کوپال به دنبال حضور تهیه کننده حرفه ای بودیم، ادامه داد: در همین راستا به دلیل برخی محدودیت ها در نهایت خود تهیه کنندگی فیلم را بر عهده گرفتم. وی مهم ترین دلیل نبود تهیه کننده برای این فیلم را فیلم نامه خاص کوپال دانست و افزود: متأسفانه وضع سینمایی کشور از نظر اقتصادی به سمتی حرکت کرده که تهیه کنندگان به دنبال حمایت از فیلمنامه های اجتماعی، کمدی و فضاهای شهری هستند.

ملایی با اشاره به اهمیت طراحی صحنه مناسب برای حضور موفق در سی و پنجمین جشنواره بین المللی فیلم فجر عنوان کرد: به دلیل نداشتن پروانه ساخت سینمایی برای فیلم کوپال، تنها راه حضور در بخش مسابقه سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر موفقیت در بخش هنر و تجربه بود. که در این بخش 80 فیلم حضور داشتند که 2 فیلم «کوپال» و «خانه» به بخش مسابقه جشنواره فیلم فجر راه یافتند.

وی زمان فیلم کوپال را 99 دقیقه بیان واضافه کرد: بسیاری از کارگردانان، ساخت فیلم در شهرستان ها را به دلیل وضع تولیدی مناسب انتخاب می کنند و حمایت های مسئولان محلی و مردم باعث افزایش ساخت فیلم های سینمایی و ویدئویی در شهرستان ها شده است. ملایی با بیان اینکه عوامل فیلم کوپال در مدت 2 ماه تصویر برداری روزانه 17 ساعت فعالیت داشتند، اظهار کرد: امید است عوامل فیلم کوپال در تمامی بخش های سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر بتوانند برای خراسان رضوی افتخارات ارزشمندی کسب کنند.

سیمرغ های بلورین برای کوپال

بازیگر نقش اصلی فیلم کوپال نیز با بیان اینکه فیلمنامه به راحتی پیام خود را به مخاطبان منتقل می کند، گفت: فیلمنامه کوپال دارای ابعاد متفاوتی نسبت به دیگر فیلمنامه ها بود و تمامی بازیگران برای حضور در این فیلم علاقه مند بودند. «نازنین فراهانی» با بیان این که فیلم کوپال ظرفیت و پتانسیل کسب سیمرغ در بخش های مختلف سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر را دارد، افزود: در مدت تصویر برداری فیلم کوپال در سبزوار مردم و مسئولان با ایجاد بسترهای لازم حمایت های خود را از ساخت فیلم در این شهرستان انجام دادند. وی ادامه داد: در طول مدت بازیگری در عرصه سینما و تئاتر فیلمنامه ای به خوبی کوپال مشاهده نکرده ام و عوامل این فیلم برای حضور موفق در سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر تلاش های بسزایی داشتند.

جایگاه ارزشمند سبزوار در عرصه فرهنگ

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی سبزوار نیز گفت: فیلم کوپال یکی از بزرگترین افتخارات هنری استان طی چند سال اخیر است و عوامل این فیلم برای حمایت مسئولان و نهادهای دولتی، تصویر برداری کامل فیلم را در این شهرستان انجام دادند.

«محمد علی آبادی» با بیان اینکه فیلم کوپال به عنوان تنها نماینده خراسان رضوی به بخش مسابقه سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر راه یافته است، افزود: عوامل فیلم کوپال با نگاهی جدید پروژه ساخت این فیلم را آغاز کردند. وی اضافه کرد: این فیلم به دنبال موضوعات اجتماعی و کمدی نیست و می تواند در بخش های مختلف جشنواره فیلم فجر افتخارات خوبی برای استان کسب کند.

علی آبادی با اشاره به اینکه امسال سبزوار در تمامی بخش های جشنواره فجر دارای نماینده است عنوان کرد: حضور چشمگیر هنرمندان این شهرستان در جشنواره فجر نشان دهنده جایگاه ارزشمند سبزوار در عرصه های فرهنگی و هنری است.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: