مراسم گشایش رسمی رویداد بین المللی «مشهد، پایتخت فرهنگی جهان اسلام» صبح امروز با حضور 250 شخصیت فرهنگی و سیاسی از کشورهای جهان اسلام و همچنین جمعی از وزیران و مسئولان ملی و استانی در تالار قدس حرم مطهر رضوی برگزار می شود.

به گزارش ثامن پرس، با حضور معاون دبیر کل آیسسکو، وزیران کشورهای اسلامی و 250 شخصیت فرهنگی جهان اسلام در حرم مطهر رضوی برگزار می شود

مراسم گشایش رسمی رویداد بین المللی «مشهد، پایتخت فرهنگی جهان اسلام» صبح امروز با حضور 250 شخصیت فرهنگی و سیاسی از کشورهای جهان اسلام و همچنین جمعی از وزیران و مسئولان ملی و استانی در تالار قدس حرم مطهر رضوی برگزار می شود.

 تا عصر دیروز افزون بر نیمی از 250 میهمان خارجی دعوت شده برای حضور در مراسم آغازین «مشهد2017، پایتخت فرهنگی جهان اسلام» وارد مشهد شدند.

ورود معاون دبیر کل آیسسکو به مشهد

 بر این اساس، روز گذشته دکتر «امینه الحجری» معاون دبیر کل آیسسکو به همراه دکتر «محمد عبدا... السید یونس» مدیر کل فرهنگ آیسسکو، وزیر فرهنگ تانزانیا، وزیر محیط زیست ایالت پنجاب پاکستان به همراه نماینده فدرال زن مجلس پاکستان با استقبال معاون سیاسی استانداری وارد مشهد مقدس شدند. تا عصر دیروز حضور هفت وزیر از کشورهای اسلامی در مراسم مشهد 2017 قطعی شد و بر این اساس وزیران دولت های موریتانی، تانزانیا و سوریه به مشهد وارد شده اند و زمان ورود جمعی دیگر از این میهمانان خارجی نیز شب گذشته اعلام شد. همچنین 40 نفر از سفیران، کارداران و سرکنسول های کشورهای خارجی مستقر در ایران نیز از 20 کشور    شب گذشته  وارد مشهد شدند.

محفل قرآنی با حضور میهمانان کشورهای اسلامی

همچنین شب گذشته  نیز میهمانان خارجی حاضر در این مراسم، در محفل انس با قرآن که در حرم مطهر رضوی برگزار شد، حضور یافتند.

محفل باشکوه انس با قرآن  شب گذشته  از ساعت 18 تا 20 با حضور مسئولان، میهمانان بین‌المللی، جامعه قرآنی، زائران و مجاوران در رواق دارالمرحمه حرم مطهر امام رضا(ع) برگزار شد.

در این مراسم معنوی، سید محمد جواد حسینی قاری بین المللی قرآن کریم و سید حمزه موسوی، قاری نوجوان به تلاوت آیات کلام ا... وحی پرداختند.

 اجرای گروه تواشیح فدک الزهرا(س)، رونمایی از پوستر ویژه حاج «محسن حاجی ‌حسنی‌کارگر» قاری بین‌المللی قرآن و شهید منا و همچنین رونمایی از یک قرآن نفیس برای اهدا به میهمانان رویداد مشهد ۲۰۱۷، از دیگر برنامه‌های این مراسم بود. در این محفل باشکوه کتابی درباره جایگاه حضرت رضا(ع) در منابع اهل سنت نیز از سوی آستان مقدس رضوی به میهمانان اهدا شد.

دیدار استاندار با وزیر فرهنگ موریتانی

روز گذشته و با ورود میهمان خارجی مراسم افتتاحیه مشهد2017، مسئولان  استان با برخی از این میهمانان دیدار و گفت و گو کردند.

استاندار در دیدار با «محمد الامین ولدالشیخ»وزیر فرهنگ جمهوری اسلامی موریتانی گفت: روابط میان کشور جمهوری اسلامی ایران و موریتانی باید افزایش یابد تا در آینده بتوان از ظرفیت های ارزشمندی که به وجود خواهد آمد استفاده کرد.وزیر فرهنگ جمهوری اسلامی موریتانی نیز در این دیدار با اظهار خرسندی از حضور در پایتخت فرهنگی جهان اسلام، گفت: هرچند فاصله بین ایران و کشور موریتانی بسیار زیاد است اما علاقه بسیاری برای همکاری میان دو کشور وجود دارد.

«مشهد شهر زیارت، رحمت و وحدت اسلامی» شعار مردمی مشهد 2017

همچنین روز گذشته جشنواره «شعار مردمی» مشهد الرضا پایتخت فرهنگی جهان اسلام با انتخاب شعار «مشهد، شهر زیارت، رحمت و وحدت اسلامی» به عنوان شعار برتر به کار خود پایان داد. به گزارش خراسان رضوی، با برگزاری مراسم اختتامیه این جشنواره، صبح دیروز در تالار شهر مشهد ضمن گرامیداشت یاد شهدای آتش‌نشانی حادثه پلاسکوی تهران و تجلیل از تعدادی از آتش‌نشانان مشهدی، شعار «مشهد شهر زیارت، رحمت و وحدت اسلامی» به عنوان شعار مردمی منتخب معرفی شد.

در این مراسم «علی‌اصغر عنابستانی» جانشین شهردار در ستاد شهری «پایتخت فرهنگی جهان اسلام» گفت: مشهد و خراسان بزرگ، مهد هنر و فرهنگ ایران و ایرانیان است و از این ظرفیت ها می توان به نحو مطلوب بهره مند شد چرا که همه باید در شأن امام رضا(ع) و پایتخت فرهنگی جهان اسلام خدمت کنیم و سبب پیشرفت در تعاملات اجتماعی شویم. «مهدی رضوی کیا» مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل شهرداری مشهد نیز با تقدیر از شرکت کنندگان در این جشنواره گفت: بیش از چهار هزار شعار به دبیرخانه این جشنواره ارسال شد که حدود ۶۰ درصد شرکت‌کنندگان در این جشنواره غیر مشهدی بودند. در پایان این مراسم علاوه بر رونمایی از شعار منتخب، ارسال کنندگان تعدادی از شعارهای منتخب تقدیر شدند.

در حاشیه:

اهدای جایزه به قید قرعه، یکی از بخش های این مراسم بود و نکته جالب، این که یکی از آتش نشانان حاضر در مراسم که شماره کارت قرعه کشی او «125» بود نیز برای سفر به عتبات عالیات انتخاب شد.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: