کمرمقبولا با وسعت حدود پنج کیلومتر مملو از تخته سنگ های آتش فشانی بکر، آثار سنگی، سنگ نوشته ها و نگاره های باستانی ارزشمند است که هویت دیرین این بخش از ایران را بر دل سنگها حفظ کرده است.

به گزارش ثامن پرس، منطقه ی تاریخی سنگ نوشته های کمرمقبولا با قدمت بیش از 3500 سال در منطقه طرقبه شاندیز شهر مشهد قرار گرفته است در این منطقه معادن سنگی وجود دارد که اسستخراج از این معادن نگرانی بسیاری از علاقه مندان و دغدغه مندان محیط زیست را برانگیخته است.

این منطقه دارای آثار و سنگ نگاره های است که با معادن طلا و گرانیت همسایگی دارد در سالهای گذشته خسارتهایی دید اما روند آسیب رسانی به آن با تلاش و پیگیری دوستداران میراث فرهنگی متوقف شد.  

کمرمقبولا در سه کیلومتری شمال طرقبه، یک کیلومتری دره داغستان و در مجاورت منطقه تاریخی شترسنگ واقع است که این یکی در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

کمرمقبولا با وسعت حدود پنج کیلومتر مملو از تخته سنگ های آتش فشانی بکر، آثار سنگی، سنگ نوشته ها و نگاره های باستانی ارزشمند است که هویت دیرین این بخش از ایران را بر دل سنگها حفظ کرده است.

این سنگ نگاره ها مضامین یکسانی را با طرحها و اندازه های مختلف به نمایش گذاشته اند.

نقشهایی شامل اشکال ابتدایی انسانهای آن دوران که امروز به آثاری ارزشمند و گرانبها بدل شده که پاسداری و حفاظت از آن وظیفه حتمی و قطعی است.

تخریب برای استخراج از معادن

از حدود ده سال قبل مجوزهای معدنی برای این منطقه صادر شد که نگرانی‌های شدید طبیعت‌دوستان و دوستداران میراث فرهنگی را به‌همراه داشت و به‌تبع آن با ورود دستگاه‌های ذی‌ربط مجوزهای کار معدنی در این منطقه باطل شد.

اما این پایان‌ کار نبود و طی این ده سال چندین‌بار مجوزهایی برای فعالیت‌های معدنی صادر و باطل شده و اخیرا نیز یک شرکت معدنی اقدام به فعالیت‌هایی در این منطقه کرده است که دوستداران میراث فرهنگی نگرانی شدید خود را از این اتفاق اعلام و حتی دادستان طرقبه نیز مکاتباتی دراین‌خصوص داشته است.

کشف دست افزارهای سنگی در میانه دشت حاصلخیز توس و کناره های کشف رود متعلق به دوران پارینه سنگی زیرین، وجود غارهای باستانی و تراکم و تعدد زیستگاه های پیش از تاریخ است

دشت حاصل خیز توس، واقع در میان دو رشته کوه هزار مسجد و بینالود به لحاظ دارا بودن شرایط زیست محیطی در طول هزاران سال اقوام مختلف را به سوی خود جذب کرده و از کهن ترین ایام، بستر مناسبی را برای زیستن و تداوم حیات انسان فراهم آورده است.

کشف دست افزارهای سنگی در میانه دشت و کناره های کشف رود متعلق به دوران پارینه سنگی زیرین، وجود غارهای باستانی و تراکم و تعدد زیستگاه های پیش از تاریخ، تاریخی و دوران اسلامی و عصر حاضر، شواهدی ارزشمند در این زمینه هستند.

در حوالی این زیستگاه ها نگاره های صخره ای متعددی بر جای مانده که می توان آن ها را گوشه ای از آثار هنری و یادمان های مردمان ساکن در این زیستگاه ها قلمداد نمود.

این نقوش صخره ای در حاشیه های دشت توس پراکنده اند و موضوعات مختلف از قبیل صحنه های شکار، ابزار اولیه، نقوش مسبک انسان برهنه، گاومیش کوهان دار، نقوش و علائم نمادین، نقش انسان در حال نزاع و شکار و انجام مراسم، بزهای کوهی به همراه علامت های نمادین از قبیل گردونه خورشید در آن ها عرضه شده اند.

با توجه به قراین و شواهد موجود می توان این نگاره ها را به دوران پیش از تاریخ و تاریخی منسوب نمود که در ادوار بعد نیز ایجاد آن ها تداوم داشته است.

تشکیل زنجیره انسانی در حمایت از منطقه تاریخی "کمرمقبولا"

جمعی از مردم، فعالان و علاقه مندان حوزه میراث تاریخی مشهد و طرقبه با حضوردر منطقه تاریخی کمرمقبولا و تشکیل زنجیره انسانی، اعتراض خود را نسبت به تخریب سنگ نگاره های باستانی این منطقه اعلام کردند و خواستار حفظ و صیانت از این آثار باستانی ارزشمند ومنطقه کمرمقبولاشدند .

تقی زاده نماینده شبکه سمن ها گفت: به منظور جلوگیری از تخریب این منطقه و نابودی محیط زیست، طی دادخواستی از دادستان مشهد خواسته ایم عنایت خاصی به مطالبات مردمی داشته باشد و در ادامه دادخواست نامه هایی به نهادهای مختلف داده ایم تا مسئولان پیگیر این مسئله باشند.

 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: