طلاق، در بهترین حالت هم اتفاقی تلخ است. معمولاً وقتی می شنویم کسی از اطرافیان طلاق گرفته است، اگر زن باشد بیشتر دلمان برایش می سوزد اما اگر مرد باشد، بعد از کمی همدلی سعی می کنیم او را با این جمله معروف تسلی بدهیم که «برای مرد که عیب نیست، دوباره ازدواج می کنی

به گزارش ثامن پرس، طلاق، در بهترین حالت هم اتفاقی تلخ است. معمولاً وقتی می شنویم کسی از اطرافیان طلاق گرفته است، اگر زن باشد بیشتر دلمان برایش می سوزد اما اگر مرد باشد، بعد از کمی همدلی سعی می کنیم او را با این جمله معروف تسلی بدهیم که «برای مرد که عیب نیست، دوباره ازدواج می کنی و بعد از مدتی هم اصلاً فراموش می کنی.» اما واقعیت این است که برای مردی که طلاق گرفته است، مسأله به همین سادگی ها نیست. مشکلاتی که سر راه مردهای طلاق گرفته قرار دارد، کم اهمیت تر از مشکلاتی نیست که زنان مطلقه با آن مواجه می شوند و شاید بشود گفت که تفاوت آن ها در شکل مشکلاتشان است، نه در وجود یا عدم وجود مشکلات.

اتفاقیه از گفتگوی خود با دکتر قاسم نیا می گوید: وی با اشاره به شرایط نامطلوب پس از طلاق بیان کرد: هنگامی که ازدواج یا یک رابطه عاطفی طولانی تمام می شود، وضعیت بسیار سختی به وجود می آید که تمام ابعاد زندگی فرد را تحت الشعاع قرار می دهد. جدایی به هر دلیلی که اتفاق افتاده باشد، مطمئناً دنیای فرد از این واقعه تأثیر می پذیرد و او ناراحتی و درد و اندوه شدیدی را تجربه می کند. طلاق تجربه دردناکی است که بر سلامت روانی و جسمی فرد تأثیر مخربی می گذارد. زیرا روابط عاشقانه با پتانسیل بالایی از امید و هیجان برای آینده مشترک شروع و وقتی با شکست روبرو می شود استرس، افسردگی و ناامیدی عمیقی به بار می آورد.

این کارشناس روانشناسی بیان کرد: طلاق فرآیندی است که ابتدای مشخصی دارد، اما نمی توانیم انتها و پایانی برای آن معین کنیم. به عبارت دیگر طلاق صد در صد اتفاق نمی افتد و صرفاً این مسئله تنها به شکل حقوقی پایان می پذیرد. اما مسائل عاطفی ناخودآگاه در ذهن طرفین می ماند. مردان و زنان هر دو پیامد های منفی بعد از طلاق را تجربه می کنند و ظاهراً تفاوت های کمی نه کیفی در طلاق مردان و زنان وجود دارد. با توجه به ویژگی های روانی زنان و مردان، سیستم تربیتی و نوع نگرش، نحوه این اثر گذاری متفاوت است. بسیاری از مدم گمان می کنند که مردان در مقایسه با زنان، در طلاق آسیب کمتری می بینند و یا حتی دچار مشکلات روان شناختی کمتری می شوند، در حالی که مردان بعد از طلاق دچار آسیب های روانی شدید تری می شوند.

شاید از نظر ازدواج مجدد مردان شرایط بهتری از زنان داشته باشند اما اکثریت مردان اعتنایی چندانی به ازدواج مجدد ندارند چرا که وحشت از تکرار شکست اولیه باعث نوعی تجرد طولانی و حتی تا پایان عمر در مردان می شود.

از نگاه مادی ممکن است مردان شرایط بهتری از زنان مطلقه داشته باشند اما بسیاری از آن ها نیز گرفتار زندان برای مهریه، از دست دادن شغل و پایگاه اجتماعی به خاطر زندان، زخم های عمیق روحی و عاطفی در مردان ایجاد می کند. در مجموع تمام اعضای خانواده به خاطر طلاق آسیب های غیر قابل جبران تحمل می کنند. اما بعد از فرزندان مردان بیشتر از زنان دچار بحران های فکری، اجتماعی و مادی می شوند.

افسردگی رایج ترین بحران مردان بعد از طلاق

01

دکتر امیرحسین توکلی روانپزشک، افسردگی را رایج ترین بحران مردان بعد از متارکه می داند و می گوید: افسردگی در این دوران بسیار شایع است؛ زیرا مردان نمی دانند چه وضعیتی در انتظار آن‌هاست. به طور کلی در دوره  پس از طلاق، خشم، تاسف، عشق و نفرت در هم می آمیزد. ممکن است بعضی اوقات، مرد احساس راحتی کند؛ زیرا بر این باور است که دیگر فشارها و دخالت ها تمام شده است؛ اما ترس از آینده ای نامعلوم، این احساس راحتی موقت را از بین می برد. در این دوران، مردان با یادآوری  مکرر گذشته و بررسی رابطه  ازهم گسیخته خود، دچار اختلال تمرکز می شوند و نمی توانند به هیچ چیزی به طور طبیعی فکر کنند.

متارکه می تواند استرس مضاعفی را برای مردان ایجاد کند، در کنار افسردگی حاصل از این اتفاق، مرد دچار اضطراب می شود، اضطرابی که در مردان بعد از متارکه شکل می گیرد بسته به نوع شخصیت مردان باعث بروز ناراحتی های قلبی و عروقی، بیماری‌های ریوی، ناراحتی های گوارشی، ریزش مو و یا سفید شدن موی سر می شود.

مردان همانند زنان بعد از طلاق دچار مشکلات بسیاری می‌شوند، مشکلاتی که بی توجهی به آن می تواند آن ها را با آسیب های جدی جسمی و روحی مواجه کند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: