اسکیمر هم به صورت دستگاه خودپرداز و هم به صورت کارتخوان وجود دارد اما با توجه به وسعت استفاده از دستگاه های کارتخوان در مغازه ها معمولا سارقان از روش دوم استفاده می کنند.

به گزارش ثامن پرس، اسکیمینگ به معنای منتقل کردن اطلاعات دارایی های کارت عابر بانک به روی کارت دیگر و بدون اطلاع و رضایت مالک است. اسکیمر هم همان سارقی است که از طریق کلاهبرداری به کپی کردن کارت های بانکی می پردازد. در ایران به ابزار و دستگاهی که مورد استفاده قرار می گیرد نیز اسکیمر می گویند.

عملا اسکیمینگ از دو طریق صورت می پذیرد. اول از طریق عابربانک ها به این صورت که صفحه کیبورد جعلی بر روی صفحه کیبورد اصلی قرار می گیرد تا به محض زدن رمز کارت آن را در حافظه سپرده و به سارق منتقل کند. در قسمت ورودی کارت نیز یک کلاهک دیجیتالی قرار می گیرد که با ورود کارت بتواند اطلاعات کارت را خوانده و ذخیره نماید. از این طریق گرچه شما ممکن است عملیات بانکی خود را انجام دهید و کارت را دریافت نمایید اما سارق می تواند اطلاعات کارت شما را به روی یک کارت دیگر منتقل کرده و با داشتن رمز آن نسبت به انتقال دارایی هایتان اقدام کند.

12804438_1134175389935751_1272955334_n

اسکیمینگ کلاهبرداری حرفه ای است که معمولا جوانان تبهکار و مسلط به رایانه به آن دست می زنند

 

گفتنی است با بخش نامه های بانک مرکزی ایران به بانک ها هم اکنون بیشتر عابربانک ها از آنتی اسکیمینگ برخوردار هستند اما برخی از بانک ها هنوز به این ابزار دفاعی مهیا نشده اند. اما روش دوم در اسکیمینگ عبارت از به کارگیری دستگاه کارتخوان برای کپی اطلاعات کارت مشتریان. در این روش مغازه دار، شاگرد یا هر کس که پشت دخل است به بهانه های مختلف اقدام به گرفتن کارت شما می کند و دور از دیدرس شما اول کارت را به روی اسکیمر می کشد تا اطلاعات داخل کارت را ذخیره کند و پس از آن از دستگاه کارتخوان استفاده می کند و رمز شما را می پرسد. عملا با گفتن رمز کارت این فرد می تواند کارت دیگری را که کمتر از ۵ دقیقه طول می کشد بسازد و دارایی کارت را به حساب خود منتقل کند.

pin

 

مغازه دار اصفهانی از طریق اسکیمینگ ۷۰۰ میلیون تومان از کارت های مشتریان سرقت کرد

رئیس پلیس فتای فرماندهی انتظامی استان اصفهان در خصوص نحوه سرقت صورت گرفته گفت: متهم در مغازه خود دستگاهی به نام اسکیمر قرار داده بود که وقتی کارت مشتری را برای پرداخت وجه کالا دریافت می‌کرد آن کارت را وارد دستگاه اسکیمر کرده و به این ترتیب کلیه اطلاعات کارت کپی‌برداری می‌شد.

مرتضوی تصریح کرد: متهم سپس این اطلاعات را با دستگاه دیگری به کارت‌های خام بانکی منتقل می‌کرد و به این ترتیب همان کارت بانکی که مشتری در اختیار داشت یک نسخه از آن نیز در دست فرد سارق قرار می‌گرفت و او در فرصتی مناسب اقدام به برداشت از حساب وی در خارج از استان می‌کرد.

وی افزود: با اعتراف صریح متهم پرونده مقدماتی تشکیل و وی جهت سیر مراحل قانونی به مراجع قضائی تحویل داده شد.

 

سرقت در پوشش میوه فروشی 

یکی از سارقان اینترنتی که به دام پلیس فتای یزد افتاد نیز می گوید: اهل شهر یزد نبودیم اما با اجاره یک مغازه میوه فروشی در این شهر با استفاده از روش اسکیمر کلاهبرداری می‌کردیم. در این روش وقتی مشتری برای پرداخت پول میوه‌ها کارت را به ما می‌داد در یک لحظه در دستگاه اسکیمر که داخل صندوقی جاسازی کرده بودیم اطلاعات کارت بانکی را تخلیه و خیلی زود اقدام به ساخت و کپی کارت می‌کردیم.
این متهم ادامه داد: ما طی چهار روز در شهر یزد 24 میلیون تومان کلاهبرداری کردیم. البته دو مشتری پولدار به پست ما خورده و توانستیم از آن دو نفر حدود 20 میلیون تومان کلاهبرداری کنیم. 

این متهم ادامه داد: کپی کارت‌های بانکی کمتر از یک ثانیه طول می‌کشد و رمز را هم که مشتری می‌گوید. بعد از کپی اطلاعات کارت داخل اسکیمر، بلافاصله کارت جعلی را می‌ساختم.

 

در مواجهه با اسکیمینگ و دستگاه اسکیمر چه کنیم؟

گرچه پلیس از طریق بیانیه های مختلف هشدارهای زیادی داده است و از مردم خواسته هنگام خرید از فروشگاه‌ها، رمز کارت خود را در اختیار فروشندگان قرار ندهند، اما عملاً پلیس تاکنون هیچ برخوردی با فروشندگانی که دستگاه عابر خود را در پشت میز قرار می‌دهند و از مشتریان درخواست رمز می‌کنند، نکرده است. 

بر روی دستگاههای کارت خوان توضیحات لازم داده شده است. فروشنده باید فقط مبلغ را وارد کند و سپس دستگاه را برای ثبت رمز نزد خریدار ببرد و رمز را حتماً خریدار وارد کند. هنگامی که دکمه ورود (یا اینتر) زده می شود، دو نسخه رسید از دستگاه بیرون می آید که یکی برای خریدار و دیگری برای فروشنده است. این کارهایی است که خریدار و فروشنده باید در حضور همدیگر انجام دهند.

بهترین کار این است که کشیدن کارت در دستگاههای کارت خوان با حضور طرفین باشد. یعنی هم خریدار ببیند که کارت در کدام دستگاه کشیده می شود و هم فروشنده از سالم بودن کارت مطمئن شود.

همچنین در مورد عابربانک ها باید توجه داشته باشید اگر روزی خودپردازی که به آن رجوع کرده اید کارت شما را بلعید (بدون دلیل و نه بعد از وارد کردن کد اشتباه) در محل باقی مانده و در عین حال بلافاصله با شماره تلفی که روی ان قید شده تماس بگیرید.
همیشه پیش از استفاده از خودپرداز به همه چیز دقت کنید تا احیانا اگر ابزار اسکیمینگی نظیر دوربین یا صفحه کلید دروغین یا هر چیز مظنونی میبینید از ان خود پرداز استفاده نکنید.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: