معاون استاندار خراسان‌رضوی با اشاره به کسری ۱۷ درصدی تامین آب مشهد در تابستان آینده گفت: درصورت همکاری و همراهی مردم با برنامه ریزی‌های صورت گرفته، تابستان ۹۷ جیره بندی آب نخواهیم داشت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ثامن پرس، به‌نقل از اداره‌کل روابط‌عمومی استانداری خراسان‌رضوی، محمد مقدوری با بیان اینکه عمده‌ترین منبع آبی مشهد در سال‌های اخیر سد دوستی بوده اظهار داشت: به طور معمول برای تامین نیاز آبی مشهد سالانه نیاز به انتقال 150 میلیون متر مکعب آب از محل این سد است اما به‌دلیل کاهش بارش‌ها و مشکلات ناشی از کاهش ورودی آب به این سد و به تبع آن کاهش منابع پشت مخزن در سال 97 حداکثر امکان انتقال 60 میلیون متر مکعب آب از این محل به مشهد وجود دارد.

وی افزود: در واقع پیش‌بینی‌ها حاکی از امکان انتقال این میزان آب به مشهد است در حالی که میزان حدود 17 درصد نیاز آبی شهر مشهد در سال آینده است.

به‌گفته معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خراسان‌رضوی، میزان مصرف آب مشهد در سال 97، حداقل حدود 269 میلیون متر مکعب برآورد شده که براساس برنامه ریزی صورت گرفته 17 درصد آن از محل سد دوستی و مابقی باید از چاه‌ها، چشمه‌ها و قنات‌های موجود تامین شود.

وی تصریح کرد: با وجود پیش‌بینی‌های صورت گرفته اوج کسری و کمبود در تامین آب مشهد مربوط به مردادماه و اوج گرماست که 17.37 درصد از نیاز مشهد است اما تمام پیش‌بینی‌ها و تلاش‌ها بر آن است که دچار بحران جدی نشویم.

مقدوری اظهار کرد: با توجه به پیش‌بینی انتقال 60 میلیون متر مکعب آب  از سد دوستی، از 26 میلیون متر مکعب نیاز مردادماه از این محل، فقط امکان 22 میلیون متر مکعب وجود دارد و چهار میلیون متر مکعب دیگر کمبود ماست که نیازمند همکاری و همراهی مردم و مدیریت مصرف است.

مقدوری تصریح کرد:  این میزان کسری در تیرماه و شهریور ماه نیز به میزان 17.19 درصد نیاز آب مشهد است.تلاش ما بر رفع این نگرانی و تامین این کمبود از طریق جایگزینی روش‌های دیگر از جمله اجرای پروژه‌هایی چون کف شکنی چاه‌های موجود، حفر چاه‌های جدید و جایگزینی آب چاه‌های کشاورزی با پساب و انتقال آب این چاه‌ها به بخش شرب است.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: