مریم میرزاخانی استاد دانشگاه استنفورد و برنده مدال فیلدز ریاضی روز شنبه بر اثر سرطان در بیمارستانی در کالیفرنیا درگذشت.

به گزارش ثامن پرس، پروفسور مریم میرزاخانی، ریاضیدان ایرانی که با بیماری سرطان دست و پنجه نرم می‌کرد، صبح روز گذشته معادل دشوار مرگ را نیز حل کرد. وی متولد 13 اردیبهشت 1356 در تهران، ریاضیدان ایرانی و استاد دانشگاه استنفورد بود؛ وی در سال 2014 به خاطر کاربرد «دینامیک و هندسه سطوح ریمانی و فضاهای پیمانه‌ای آنها» برنده مدال فیلدز شد که بالاترین جایزه در ریاضیات است. وی نخستین زن و نخستین ایرانی برنده مدال فیلدز است.

مریم میرزاخانی در دوران تحصیل در دبیرستان فرزانگان تهران، برنده مدال طلای المپیاد جهانی ریاضی در سال‌های ۱۹۹۴ (هنگ‌کنگ) و ۱۹۹۵ (کانادا) شد و در این سال به عنوان نخستین دانش‌آموز ایرانی جایزه نمره کامل شد. وی نخستین دختری بود که به تیم المپیاد ریاضی ایران راه یافت؛ نخستین دختری بود که در المپیاد ریاضی ایران طلا گرفت؛ نخستین کسی بود که دو سال مدال طلا گرفت و نخستین فردی بود که در آزمون المپیاد ریاضی جهانی نمره کامل گرفت. سپس در سال ۱۹۹۹ کارشناسی خود را در رشته ریاضی از دانشگاه شریف و دکترای خود را در سال ۲۰۰۴ از دانشگاه هاروارد به سرپرستی کورتیس مک‌مولن از برندگان مدال فیلدز گرفت.

از مریم میرزاخانی به عنوان یکی از 10 ذهن جوان برگزیده سال ۲۰۰۵ از سوی نشریه پاپیولار ساینس در امریکا و ذهن برتر در رشته ریاضیات تجلیل شد.

میرزاخانی برنده جوایزی چون جایزه ستر از انجمن ریاضی امریکا در سال ۲۰۱۳، جایزه کلی و مدال فیلدز در سال ۲۰۱۴ است. وی از یازدهم شهریورماه ۱۳۸۷ (اول سپتامبر ۲۰۰۸) در دانشگاه استنفورد استاد دانشگاه و پژوهشگر رشته ریاضیات است. پیش از این، او استاد دانشگاه پرینستون بود.

همزمان با انتشار خبر درگذشت پروفسور مریم میرزاخانی، نابغه ریاضی ایرانی بسیاری از چهره‌های برجسته واکنش نشان دادند.  بلافاصله پس از انتشار این خبر این رویداد به یکی از ترندهای اصلی شبکه‌های اجتماعی تبدیل شده و همزمان با واکنش عمومی کاربران به این خبر ناگوار، بسیاری از چهره‌های برجسته سیاسی، فرهنگی و اجتماعی نیز نسبت به این اتفاق واکنش نشان دادند.

دکتر روحانی، رئیس‌جمهور در پیامی درگذشت اندوه‌بار مریم میرزاخانی، نابغه نامدار ریاضی ایران و جهان را تسلیت گفت و از درگاه خداوند متعال برای ایشان رحمت الهی و برای عموم بازماندگان صبر و اجر مسئلت کرد. در بخشی از این پیام آمده است: «درخشش بی‌‏نظیر این دانشمند خلاق و انسان متواضع که نام ایران را در مجامع علمی جهانی طنین‏‌انداز کرد، نقطه عطفی در معرفی همت والای زنان و جوانان ایرانی در مسیر کسب قله‌های افتخار و عرصه‌های گوناگون بین‌المللی بود. اینجانب ضمن ارج نهادن به خدمات علمی و آثار ماندگار این فرزند فرهیخته ایران، مصیبت وارده را به جامعه علمی کشور و خانواده محترم آن عزیز از دست رفته، صمیمانه تسلیت می‌گویم و از درگاه خداوند متعال برای ایشان رحمت الهی و برای عموم بازماندگان صبر و اجر مسئلت دارم.»

همچنین غلامعلی حدادعادل، رئیس فرهنگستان زبان فارسی درگذشت مریم میرزاخانی را تسلیت گفت. در این متن این پیام آمده است: «خبر درگذشت خانم مریم میرزاخانی، ریاضیدان برجسته ایرانی برای اینجانب و همه کسانی که ایشان را می‌شناختند تکان‌دهنده و تأسف‌آور بود. استعداد خانم میرزاخانی در ریاضیات از زمان دانش‌آموزی وی در جریان مسابقات داخلی و جهانی المپیاد ریاضی آشکار گردید و نبوغ وی آینده‌ای روشن را نوید می‌داد. او در المپیادهای جهانی ریاضی برای ایران افتخار فراوان آفرید و نمونه‌ای از استعداد و پشتکار زن ایرانی در عرصه علم به‌شمار می‌رفت. خاموشی زودهنگام این ستاره خوش‌ درخشیده را به خانواده داغدیده و استادان و دوستانش تسلیت می‌گویم. امیدوارم جوانان کشور و خصوصاً دختران جوان، یاد و خاطره او را همچون الگویی درخشان در دل و جان خود گرامی بدارند.» همچنین علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی، بانوان کمیسیون فرهنگی مجلس و سایر چهره‌ها به این خبر واکنش نشان دادند و ابراز تأسف کردند.

همچنین همزمان با واکنش چهره‌های سیاسی، فرهنگی و اجتماعی تصاویر و ویدئوهایی از زندگی این نابغه ریاضی نیز در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد. گفتنی است پروفسور فیروز نادری، دانشمند برجسته ایرانی ساکن امریکا که از جمله کارکنان ارشد ناساست، نخستین فردی بود که این خبر را منتشر کرد و با انتشار یک تصویر و نوشته‌ای شاعرانه و کوتاه ضمن تأیید این خبر ناگوار، ناراحتی و اندوه خود را در این رابطه نشان داد. نادری در اینستاگرام خود نوشت: امروز یک چراغ خاموش شد. این قلبم را به درد می‌آورد، خیلی زود رفت.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید: